Wiata przyścienna – zakup czy budowa?

Kiedy na działce brakuje miejsca na pełnowymiarowy garaż (zobacz Wiata garażowa – czy jest dobrym rozwiązaniem?) albo jego budowa jest dla Ciebie stanowczo zbyt kosztowna, możesz zdecydować się na postawienie wiaty przyściennej. Do wyboru masz przy tym dwie opcje – kupić gotową lub wybudować ją samodzielnie. Co będzie lepsze dla Ciebie?

Czym jest wiata przyścienna?

Zanim wyjaśnimy, jak zrobić wiatę przyścienną, warto wiedzieć, czym ona właściwie jest. Jak sama nazwa wskazuje, mamy przy tym do czynienia z rozwiązaniem bezpośrednio przy budynku, dostawioną do jednej z jego ścian – zwykle bocznych. Taka wiata przyścienna może pełnić funkcję wiaty garażowej, ale niekoniecznie. Niejednokrotnie wiata przyścienna jest alternatywą dla altany ogrodowej.

Czy wiata przyścienna, jaką chcesz postawić na swojej działce – własnymi siłami lub kupić gotową konstrukcję, będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę? Przyjmuje się, że jeśli będzie miała powierzchnię mniejszą niż 50 metrów kwadratowych, to wówczas nie będziesz musiał dopełniać zbyt wielu formalności z nią związanych. Nie będzie wymagane pozyskanie przed rozpoczęciem budowy pozwolenia z urzędu. Jedynie musisz zgłosić tam chęć postawienia budowli. Zgłoszenia wiaty przyściennej możesz dokonać w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta właściwym dla lokalizacji twojej działki. W zgłoszeniu tym określasz:

  • materiały wykorzystane na budowę lub wyprodukowanie wiaty przyściennej,
  • sposób budowy – ustawienie gotowej wiaty lub samodzielne jej wykonanie,
  • termin rozpoczęcia prac budowlanych,
  • naniesienie projektu wiaty na mapę.

Na decyzję z urzędu nie powinieneś czekać dłużej niż 30 dni od wystosowania zgłoszenia. Jeśli po tym czasie nie otrzymasz decyzji odmownej, to automatycznie można przystąpić do prac budowlanych.

Przy budowie wiaty przyściennej o powierzchni ponad 50 mkw. trzeba już uzyskać pozwolenie na budowę.

Zobacz też:

Jak odnowić boazerię?

Przebudowa instalacji elektrycznej

Garaż

Budowa wiaty przyściennej samodzielnie

W przypadku podjęcia decyzji o budowie wiaty garażowej na własną rękę powinieneś najpierw poświęcić czas na zakup lub wykonanie indywidualnego projektu. Gotowy projekt wiaty garażowej nie jest drogi, a masz wówczas pewność, że postawisz ją na pewno w bezpieczny sposób. Projektant wiaty nie tylko przygotuje dla Ciebie propozycję rozwiązanie, ale równocześnie wraz z nią otrzymasz wykaz potrzebnych materiałów, co ułatwi Ci wykonanie całego przedsięwzięcia budowlanego.

Najczęściej budowane są drewniane wiaty przyścienne. Jak zrobić taką wiatę? Krok po kroku wygląda to w następujący sposób:

  • Przygotowanie gruntu na postawienie wiaty – jeśli jest zwarty, można ustawić wiatę bezpośrednio na nim, ale jeśli istnieje ryzyko zalania podłoża, najlepiej wcześniej wysypać je żwirem czy nawet wyłożyć nawierzchnię kostką brukową.
  • Wyznaczenie zasięgu zadaszenia.
  • Wylanie fundamentów pod słupki nośne – zwykle wystarczają dwa słupki, ale ich wielkość i liczbę należy dobrać do wymiarów planowanej wiaty przyściennej. Słupy można umieścić bezpośrednio w wylewce albo dla zachowania większej trwałości całej konstrukcji – z wykorzystaniem kotew.
  • Wyznaczenie linii dachu wiaty przyściennej przy użyciu poziomicy – minimalny spadek zadaszenia powinien wynosić 15 proc., by deszczówka była prawidłowo odprowadzana.
  • Montaż krokwi po dwóch skrajnych bokach i pomiędzy nimi, w odległości co 90 cm.
  • Montaż pokrycia dachowego – w przypadku blachodachówki konieczne jest zamontowanie łat i kontrłat, a przy goncie – pełnego deskowania.
  • Montaż systemu rynnowego.

Jeśli budujesz wiatę drewnianą przyścienną, zadbaj o wcześniejsze wysuszenie i zaimpregnowanie drewna, by cała konstrukcja była dobrze zabezpieczona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym zwłaszcza wilgoci.

Natomiast jeśli ma to być wiata przyścienna metalowa, to konieczne jest wykonanie jej ze stali nierdzewnej albo pokrycie metalu środkiem antykorozyjnym. W ramach wyjaśniania tego, jak zbudować wiatę przyścienną na wymiar, należy wspomnieć o konieczności uszczelnienia połączenia muru budynku z konstrukcją wiaty. W tym celu na ogół stosuje się obróbkę dekarską w postaci murłaty.

Zakup gotowej wiaty przyściennej

Zdarza się, że zupełnie nie wiesz, jak zbudować wiatę przyścienną własnymi siłami albo brakuje Ci zdolności i odpowiednich narzędzi do tego celu. W takim przypadku możesz rozejrzeć się za gotową konstrukcją wiaty przyściennej, którą tylko będziesz musiał zmontować na miejscu jej przeznaczenia. Ile kosztuje gotowa wiata przyścienna? Cena gotowych konstrukcji z pomieszczeniem gospodarczym wynosi od 12 do 24 tys. zł. Wiaty z poliwęglanu kosztują około 9-11 tys. zł.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *