Ważną decyzją, jaką musi podjąć inwestor przy budowie domu, jest wybór materiału murowego. Może zdecydować się na przykład na cegłę lub pustak. Warto wiedzieć, czym różnią się od siebie te produkty i w jakich przypadkach lepsza będzie cegła, a w jakich pustak przy budowie domu?
Charakterystyka cegły do budowy domu
Tradycyjna cegła znana była budowlańcom już 5 tys. lat przed naszą erą. Posługiwali się nią fachowcy z Bliskiego Wschodu. Dziś jednak cegła jest produkowana z wykorzystaniem wielu różnych surowców. Może być formowana z gliny i wypalana, ale może też powstawać z piasku czy nawet cementu, czego przykładem są specjalne bloczki betonowe. Cegły robione są także i z innych surowców mineralnych.
Ich cechą charakterystyczną jest kształt prostopadłościanu, ale proporcje poszczególnych boków są parametrem zmiennym. Obecnie cegła ma wymiary 27x12x6,5 cm, co odpowiada bokom główki, wozówki i podstawy. Cegły mogą być wykonane w różnych technologiach, dlatego wyróżnić można:
- cegły suszone,
- cegły ceramiczne,
- cegły szamotowe,
- cegły magnetyzowe,
- cegły żużlowe,
- cegły wapienno-piaskowe.
Jaka cegła do budowy domu będzie odpowiednia? Trzeba ją wybrać już na wstępnym etapie planowania inwestycji. Na Infobudowa znajdziesz informacje o tym, w jaki sposób rozpocząć przygodę życia z budową. Rodzaj konstrukcji budynku ma wpływ na specyfikę wykorzystywanych materiałów.
Cegły ceramiczne są często używane przez murarzy do wznoszenia różnych ścian. Zaliczane są one do grona tak zwanej ceramiki architektonicznej, która dzieli się na kilka grup:
- grupa pierwsza – cechuje się nasiąkliwością wagową w przedziale od 6 do 22 proc. i obejmuje takie materiały jak cegły, pustaki ścienne, pustaki stropowe, dachówki itp.,
- grupa druga – cechuje się nasiąkliwością wagową do 6 proc. i obejmuje cegły i kształtki klinkierowe,
- grupa trzecia – to ceramika półszlachetna, obejmująca wyroby fajansowe, porcelanowe i porcelitowe.
Zdecydowanie najczęściej cegły stosowane są do wznoszenia warstw nośnych ścian dwu‑ lub trójwarstwowych, ale i znajdują one zastosowanie w przypadku warstwy elewacyjnej ścian trójwarstwowych. Budowa domu z cegły to domena tradycyjnego budownictwa, ale wybór cegły silikatowej będzie pozwalał na stworzenie murów solidnych i trwałych, o doskonałych parametrach akustycznych i dobrej izolacji termicznej.

Charakterystyka pustaka do budowy domu
Jak sama nazwa wskazuje, pustaki są elementami murowymi z otworami. Dzięki zwiększonej powierzchni tych otworów pustaki nawet przy znacznych wymiarach nie będą zbyt ciężkie. Ważą one do 20 kg i to jedynie największe z nich. Mijające się ze sobą otwory w pustakach minimalizują ryzyko powstawania w gotowych ścianach mostków termicznych.
Pustak produkowany może być z betonu zwykłego lub na kruszywie lekkim, czyli na keramzycie. Alternatywę stanowią także pustaki ceramiczne. Niezmiennie można z nich wznosić ściany zewnętrzne i wewnętrzne, ponieważ charakteryzują się one dobrą wytrzymałością mechaniczną.
Cegła i pustak – co wybrać?
Jeśli chcemy budować ściany domu jednorodzinnego z cegły, musimy zdecydować się na odpowiedni jej rodzaj. Dostępne są takie opcje jak:
- Cegła budowlana – pełna cegła, mająca standardowe wymiary 25x12x6,5 cm, produkowana w różnych klasach wytrzymałości na ściskanie, od najniższej – 5 do najwyższej – 20.
- Cegła kratówka – cegła o podobnych wymiarach, ale lżejsza od budowlanej, zawiera pionowe drążenia w kształcie rombów. Może mieć wysokość od 6,5 do nawet 22 cm. Produkowana jest ona w klasach 10, 15 lub 20, a jej boczne powierzchnie mają rowki zwiększające przyczepność zaprawy. Cegła kratówka może być stosowana do wznoszenia murów dwu‑ lub trójwarstwowych, ale już nie do wznoszenia fundamentów lub ścian fundamentowych z uwagi na wysoką nasiąkliwość.
- Cegła dziurawka – jak sama nazwa wskazuje, ma dziury, tj. otwory – dwa lub trzy o kształcie podłużnym. Dzięki nim jest ona lekka, ma doskonałe właściwości izolacyjne, ale jej wytrzymałość na ściskanie jest niższa – odpowiada klasie 3,5 lub 5. Najlepiej nadaje się ona do budowy ścian wewnętrznych działowych lub warstwy osłonowej w przypadku ściany trójwarstwowej, o której więcej przeczytasz na stronie Infobudowa.
- Cegła klinkierowa – wytwarzana przy użyciu specjalnych gatunków glin ogniotrwałych. Cechuje się ona wysoką wytrzymałością na ściskanie (produkowana jest w klasach od 25 do 60) i niską nasiąkliwością. Można ją używać do budowy ścian nośnych i osłonowych.
- Cegła modularna – ma pionowe drążenia i nadaje się do wykonywania ścian działowych czy warstwy osłonowej w ścianach trójwarstwowych. Produkuje się ją w klasach od 10 do 20 oraz w dwóch wysokościach – 18,8 i 22 cm.
Jeśli nie cegła do wznoszenia ścian domu jednorodzinnego, to może pustak – wybór wśród tego rodzaju materiałów budowlanych jest dosyć duży. Największymi wymiarami cechuje się pustak MAX, który sprawdzi się przy budowie warstw nośnych, zarówno dwu‑, jak i trójwarstwowych. Mniejszy pustak U ma wymiary podobne do cegieł, ale mniej drążeń w porównaniu z pustakiem MAX. Nadaje się on do budowy ścian konstrukcyjnych. Pustak SZ ma jeszcze mniej drążeń, a jego rozmiar dostosowano do budowy w systemie modularnym ścian konstrukcyjnych i działowych. Do wykonania pionów wentylacyjnych wybierz pustaki wentylacyjne, a do murowania przewodów dymowych – pustaki dymowe.
Ja kupiłem cegły w plusbausk. Rozmawiałem z doradcą i z rozmowy wyszło, że cegły będą u mnie lepsze. Fajnie, że też wyliczyli ilość i dowieźli.
W sumie jest taki wybór materiałów, że ciężko się zdecydować. Ja po wizycie plusbausk wybrałem tradycyjne klasyczne cegły. Wydaje mi się, że są trwalsze. Od zawsze budowano budynki z cegieł. Chociaż każdy wybiera sam.