Jak przygotować dach na zimę

Jak przygotować dach na zimę?

W okresie zimowym zadaszenie będzie narażone na niskie temperatury, zaleganie śniegu i lodu na połaciach dachowych oraz często na ostry, silny wiatr. Warto zadbać wcześniej o swój dach i w sposób należyty przygotować go do nadchodzącej zimy. Jak to zrobić?

Montaż barier przeciwśnieżnych

Prawo budowlane w Polsce nie wymusza na właścicielach domów jednorodzinnych zamontowania na dachu barier przeciwśnieżnych. Mimo braku ustawowego obowiązku możemy zdecydować się na montaż takiego akcesorium – najlepiej już w momencie projektowania dachu. Jeśli jednak bariery nie zostały wcześniej zainstalowane, można je dodać do już istniejącego dachu.

Metalowe bariery przeciwśnieżne podnoszą bezpieczeństwo osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu domu, ponieważ zsuwająca się z dachu pokrywa śnieżna jest przez nie zatrzymywana.

Niezbędne naprawy dachu przed zimą

Solidne dachówki ceramiczne, betonowe czy blachodachówki bardzo dobrej jakości mogą przetrwać wiele zim w niezmienionym stanie. Jednak właściciel domu powinien tuż przed okresem zimowym sprawdzić stan dachu, by zapobiec np. jego przeciekaniu, kiedy znajdzie się na nim śnieg. Koszt przeglądu zadaszenia jest stosunkowo niewielki, a może pomóc wykryć i naprawić usterki, które w czasie zimy mogą urosnąć do rangi poważnego problemu.

Warto dokładnie obejrzeć miejsca na dachu, które zdecydowanie najbardziej są narażone na zaleganie śniegu. Okna, kominy i rynny koszowe to elementy, które wiążą się z wysokim ryzykiem przeciekania i uszkodzenia zadaszenia. Należy więc je wzmocnić przed zimą, jeśli jest taka potrzeba. Konieczna jest także wymiana uszkodzonych dachówek na nowe.

Jak przygotować dach na zimę?

Mycie dachu – kiedy wymaga tego jego pokrycie

Dodatkowo, przy weryfikowaniu szczelności pokrywy dachowej, można skontrolować, czy dach nie jest zabrudzony. Generalnie stosowane na dachówkach czy blachodachówkach powłoki ochronne powinny zdecydowanie ograniczyć osadzanie się zanieczyszczeń, ale zdarza się, że w niektórych miejscach zabrudzenia się utrzymują.

Wówczas przed zimą można wykonać czyszczenie dachówki czy blachodachówki odpowiednimi środkami. Nie zaleca się wykorzystywania do tego celu agresywnych środków – detergentów i preparatów chemicznych, które nie są stricte przeznaczone do pielęgnacji dachu. Mogłyby one doprowadzić do jego odbarwienia lub uszkodzenia jego pokrycia. Lepiej więc do takich prac zatrudnić fachowców, którzy dadzą gwarancję na wykonaną usługę. Wyczyszczenie dachu może poprzedzać kolejne etapy jego konserwacji, czyli malowanie i impregnację dachówek lub blach dachowych. Profesjonalne usługi czyszczenia i malowania dachów przeprowadza Grupa Biotop.

Zobacz też:  Podjazd z betonu krok po kroku

Jakie korzyści płyną z konserwacji dachu?

Po zimie dach nadal będzie prezentował się estetycznie i chronił pomieszczenia mieszkalne przed przesiąkaniem wody opadowej lub skroplinami z topniejącego śniegu. Efekty malowania dachu są dokładnie takie same jak wymiany pokrycia na nowe, z tą różnicą, że koszty są wielokrotnie mniejsze.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *