Jak odnowić boazerię?

Jeszcze w poprzednim stuleciu, a właściwie pod koniec XX wieku, bardzo popularnym sposobem wykańczania wnętrz mieszkalnych, zarówno w blokach, jak i w domach jednorodzinnych, było wykorzystywanie drewnianej boazerii. Obecnie trend ten jest w odwrocie, ale zamiast usuwać te rozwiązania ze ścian, można je odnowić. Zobacz, jak pomalować boazerię i odświeżyć wnętrze, w którym się znajduje.

Przygotowanie boazerii do odnowienia

Zanim przystąpisz do odnawiania starej boazerii, musisz odpowiednio przygotować ją do tego celu. To kluczowy etap jej renowacji, ponieważ pozwala wydobyć naturalny kolor i rysunek drewna albo po prostu przygotować materiał do nałożenia wybranego produktu – lakieru lub przeznaczonej do tego farby. Nie można pomalować boazerii bez takich zabiegów jak szlifowanie i czyszczenie, ponieważ farba nie będzie trzymała się podłoża.

W ramach przygotowań służących do odnowienia boazerii wykonaj kolejno kilka kroków:

  • zabezpiecz powierzchnię listew przypodłogowych, samą podłogę i meble znajdujące się w danym pomieszczeniu,
  • dokonaj zmatowienia boazerii lub zeszlifuj starą powłokę, np. lakier, dla uzyskania równej, czystej powierzchni,
  • wypełnij ewentualne ubytki w deskach,
  • umyj i odtłuść boazerię.

Wykonując takie prace przygotowawcze starannie, zwiększysz estetykę pokrycia ścian i sprawisz, że przy odnowieniu boazerii uzyskasz dokładnie taki efekt, jakiego oczekujesz.

Ważnym krokiem w przygotowaniach do odnowienia starej boazerii jest zabezpieczenie wszystkich sąsiadujących powierzchni, ponieważ w czasie szlifowania powstaje dużo pyłu, a prócz tego lakier lub farba mogłyby zabrudzić podłogę czy listwy. Lepiej przed przystąpieniem do renowacji przykryć je folią.

Matowienie lub szlifowanie powierzchni boazerii możesz wykonać ręcznie przy użyciu papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Łatwiej jednak będzie to zrobić, zwłaszcza przy dużych powierzchniach ścian, z wykorzystaniem elektrycznej szlifierki.

Zobacz też:  Imitacja cegły na ścianie – płytki gipsowe czy tapeta?

Ubytki w boazerii wypełnisz za pomocą specjalnej masy szpachlowej do drewna, w kolorze najbardziej zbliżonym do desek. Na koniec pozostanie mycie boazerii wodą z płynem do mycia naczyń oraz odtłuszczenie jej, by farba czy lakier lepiej trzymały się powierzchni.

Drewno

Zobacz też:

Imitacja cegły na ścianie – płytki gipsowe czy tapeta?

Wiata garażowa – czy jest dobrym rozwiązaniem?

Odnowienie lakierem do boazerii

Odnowienie boazerii drewnianej możesz przeprowadzić z wykorzystaniem odpowiedniego lakieru. W sprzedaży znajdują się lakier do boazerii drewnianej lub lakierobejca. Oba produkty znakomicie podkreślają rysunek drewna, dlatego pozwalają nadać boazerii w domu czy w mieszkaniu naturalne wykończenie. Stare rozwiązania mogą zacząć wyglądać jak nowe. Bezbarwny lakier do boazerii pozwoli na wydobycie z niej oryginalnej prezencji.

Jaki lakier do boazerii jest najlepszy? Możesz wybrać szybkoschnący, przeznaczony do wnętrz, np. akrylowy.

Odnowienie olejem do mebli

Alternatywą dla lakieru może być olej, który pozwala na odnowienie boazerii, ale przede wszystkim dzięki niemu można ją zabezpieczyć na dłuższy czas. Wnika on głęboko w strukturę drewna i chroni je przed uszkodzeniami, zmniejszając przy okazji ryzyko gnicia pod wpływem wilgoci. Olej podkreśla naturalny rysunek drewna, lekko zabarwiając boazerię.

Malowanie boazerii

Wybór opcji malowania boazerii specjalną farbą do drewna jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli chcesz całkowicie zmienić styl swojego wnętrza. Boazerię możesz przemalować na dowolnie wybrany kolor. Jeśli wybierzesz biały odcień, wówczas możesz optycznie powiększyć wnętrze, w którym się znajduje, i uzyskać stylizację skandynawską, która w ostatnich latach niezmiennie cieszy się ogromną popularnością.

Dostępne są farby pozwalające na uzyskanie matowego lub błyszczącego wykończenia. To na ogół farby akrylowe.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *