Przebudowa instalacji elektrycznej

Przebudowa instalacji elektrycznej

Obecnie trudno jest sobie wyobrażać, że można wygodnie mieszkać w domu pozbawionym instalacji elektrycznej. Bez względu na to, czy korzystasz z odnawialnych czy z konwencjonalnych źródeł energii, takich jak kotły na paliwo płynne z pewnością wszystkie pomieszczenia masz otoczone siecią, w której przebiegają odpowiednie kable. Sprawdź, jak powinna wyglądać modernizacja instalacji elektrycznej w domu i jakich formalności trzeba dopełnić, by móc ją przeprowadzić. Takie prace okazują się koniecznością, jeśli masz starą instalację i stwarza ona realne niebezpieczeństwo dla użytkowników.

Jak wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu?

Jeśli Twoja dotychczasowa instalacja elektryczna w mieszkaniu jest już mocno wysłużona, a kable kruche, grożące przebiciem, lepiej zajmij się tym zawczasu. Przebudowa sieci będzie wymagana także wtedy, jeżeli w Twoim domu przez kolejne lata pojawiał się nowy sprzęt zasilany energią elektryczną. Przestarzała instalacja może nie podołać jego obsłudze, przez co bezpieczniki będą się przepalać. Zanim dojdzie do poważnej awarii, zaplanuj wymianę elektryki w mieszkaniu.

Czasem doraźne naprawy czy nawet modernizacja instalacji elektrycznej okazują się być nieskuteczne i poprawiają sytuację tylko chwilowo. Dlatego lepiej całkowicie ją wymienić. W tym celu wykonaj kilka ważnych czynności:

  • Zrób inwentaryzację dotychczasowej instalacji i określ potrzeby, jakim powinna odpowiadać.
  • Przygotuj projekt.
  • Zleć zadanie fachowcom, którzy mają aktualne, wymagane uprawnienia do realizacji prac w zakresie instalacji elektrycznych.
  • Wymień stare, zużyte, dwużyłowe przewody elektryczne, często wykonane z aluminium, które nie spełniają norm wynikających z obowiązujących przepisów na przewody miedziane.
  • Rozkuj, przebij ściany i zmień skrzynki rozdzielcze, zwiększ ilość obwodów, by rozbudować instalację elektryczną.
  • Zastosuj brakujące zabezpieczenia, w tym różnicowoprądowe i przepięciowe.
  • Wykonaj połączenia wyrównawcze połączone z szybą wyrównawczą PE.
  • Przeprowadź prace remontowe, by doprowadzić wymianę elektryki w domu do końca.
Zobacz też:  Od czego zacząć remont łazienki?

Przystępując do tak skomplikowanej realizacji jak wymiana całej elektryki w domu (zobacz jakie narzędzia potrzebne są dla elektryka), musisz doprowadzić ją do stanu zgodnego z normą PN IEC 60364.

Przebudowa instalacji elektrycznej

Wymiana instalacji elektrycznej – koszt

Sposobem na spore oszczędności jest wymiana instalacji elektrycznej bez kucia ścian, ale jednocześnie nie pozwala ona na zastąpienie wszystkich przewodów nowymi – zwłaszcza starych kabli aluminiowych, które często są zatynkowane w ścianach. Zatem ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej?

Koszt wymiany instalacji elektrycznej będzie zależał od kilku czynników. Pierwszym z nich jest metraż mieszkania lub domu, który wpłynie na ilość potrzebnych kabli i ich długość. Następnym czynnikiem jest wybór materiałów i jakości instalacji, od której zależy nakład pracy wymagany do wykonania remontu. Koszty będą także zależały od regionu, w którym mieszkanie się znajduje, ponieważ ceny usług mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Pamiętaj też, że tańsi zazwyczaj są prywatni elektrycy, choć trudniejsze może być uzyskanie od nich gwarancji na wykonaną pracę.

Wymiana instalacji – samodzielnie czy przez fachowca?

Zasadniczo modernizacja i przebudowa czy wymiana instalacji elektrycznej wymagają skorzystania z pomocy specjalisty, który ma odpowiednie uprawnienia. Także i wszelkie naprawy ingerujące w domową elektrykę lepiej, by były przeprowadzane przez wykwalifikowanego elektryka, ponieważ źle zrealizowane mogą stwarzać bezpośrednie niebezpieczeństwo dla wszystkich domowników.

Musisz wiedzieć, czy wymiana instalacji elektrycznej w domu lub w mieszkaniu wymaga dopełnienia jakichkolwiek formalności. Jeśli chcesz zmienić jedynie przewody, rozdzielnię czy gniazdka elektryczne, nigdzie nie musisz zgłaszać tego rodzaju prac. Jednak już modernizacja instalacji elektrycznej czy jej rozbudowa o nową część obiektu oznacza konieczność przeprowadzenia odbioru końcowego i wystawienia protokołu pomontażowego przez odpowiednie jednostki.

Pamiętaj, że wszelkie wprowadzane zmiany przy przebudowie instalacji elektrycznej powinny być w pełni zgodne z:

  • normą PN IEC 60364,
  • ustawą Prawo budowlane,
  • Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zobacz też:  Aranżacja balkonu w bloku - pomysły na mały balkon.

Instalacje elektryczne w mieszkaniu czy w domu muszą odpowiadać obowiązującym aktom prawnym. Wykonanie takich prac wymagać będzie wykorzystania przewodów miedzianych, trzy‑ lub pięciożyłowych. Obecnie przyjmuje się, że w lokalach o powierzchni do 50 m2 powinny być co najmniej 2 obwody elektryczne, w mieszkaniach o powierzchni do 75 m2 – 3 obwody, a w domach do 100 m2 – już cztery. Wraz ze zwiększaniem się metrażu trzeba dodawać kolejne obwody, tak, by na jednym nie było więcej niż 10 gniazd wtyczkowych lub 20 wypustów oświetleniowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *