Opaska drenażowa wokół domu na podmokłym terenie
Działka na terenach podmokłych nie jest idealnym miejscem na budowę domu. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań drenażowych może ona pozwolić na realizację inwestycji. Konieczne będzie właściwe zaplanowanie tego drenażu. Sprawdź, jak zrobić drenaż wokół domu przy użyciu opaski drenażowej. Czy będzie ona wystarczająca do tego, by wybudować dom na kłopotliwym podmokłym terenie?
Czym jest opaska drenażowa?
Zanim rozpoczniesz budowę domu, powinieneś sprawdzić grunt, na którym chcesz wznosić konstrukcje budowlane. Ważne jest między innymi to, na jakim poziomie pod ziemią położone są wody gruntowe. Jeśli są wysoko, to może się stać przyczyną nadmiernej wilgoci w nowym domu. Zanim zaczniesz planować wykonanie obiektu na działce, sprawdź głębokość występowania wód gruntowych.
Niestety, poziom wód przypowierzchniowych, zasilanych głównie opadami, jest zależny od pór roku. Najwyższy występuje podczas roztopów, wczesną wiosną. Właśnie wtedy najlepiej jest obejrzeć działkę i wykonać badania geotechniczne, które polegają na wykonaniu minimum trzech odwiertów w miejscu, w którym ma być prowadzona budowa.
W przypadku gdy na działce występuje średnia i podwyższona ilość wód gruntowych, trzeba podjąć odpowiednie działania, by wilgoć nie rozwijała się w nowym obiekcie. W przypadku budowy domu na podmokłym terenie konieczne staje się wykonanie odpowiedniego drenażu.
Możesz zdecydować się na drenaż opaskowy, inaczej opaskę drenażową wokół domu, która bezpiecznie odprowadzi wodę gruntową od fundamentów budynku, by nie były one zawilgocone. Opaska drenażowa jest systemem odwodnienia budynku, który wspiera działanie hydroizolacji. Warto wykonać ją głównie wówczas, gdy zastosowana hydroizolacja to zbyt mało, a woda gruntowa, zwłaszcza przypowierzchniowa, gromadzi się wokół fundamentów obiektu.
Elementy drenażu opaskowego
Opaskowy drenaż wokół domu składa się z kilku podstawowych elementów:
- rur drenarskich, czyli rur z otworami drenażowymi wykonanymi na całym obwodzie,
- studzienek drenażowych lub studzienek kanalizacyjnych,
- studzienki zbiorczej, montowanej na końcu systemu i łączonej z rurą kanalizacyjną,
- osadników zabezpieczających instalację odwodnienia wokół domu przed zamuleniem,
- kształtek,
- gumowych pierścieni uszczelniających, służących do łączenia rur,
- otuliny rur – to rodzaj filtra, który zabezpiecza otwory rur przed zatkaniem np. ziemią.
Rury drenażowe wykorzystywane do odwodnienia wokół domu powinny być wykonane z tworzywa sztucznego – PVC lub PE, ponieważ jest ono lekkie i odporne na uszkodzenia. Ich średnicę dobierz w zależności od długości ciągu i indywidualnych warunków wodno-gruntowych.
Jak wykonać drenaż opaskowy?
Jeśli na Twojej działce potrzebne jest wykonanie drenażu opaskowego, dowiedz się, jak zrobić drenaż wokół domu. Przede wszystkim należy wykonać kilka kroków:
- wykonać wykop do instalacji kanalizacyjnej – powinien on być na tyle szeroki, by z każdej strony rury pozostawała jeszcze wolna około 25-centymetrowa przestrzeń,
- wzmocnić dno wykopu warstwą ochronną, wykonaną np. z kruszywa – jeśli jest to niezbędne,
- przyciąć rury drenażowe pod kątem prostym do osi rury – możesz użyć do tego celu piły o drobnych zębach, a następnie oszlifować krawędzie rury,
- ułożyć rury w wykopie i wykonać połączenie ich elementów z użyciem gumowych pierścieni uszczelniających, jakie pokrywa się specjalnym smarem montażowym,
- zagęścić grunt użyty do zasypania wykopu i w miarę potrzeby umocować pionowy przebieg instalacji na uchwytach,
- przeprowadzić próbę szczelności z wykorzystaniem powietrza pod ciśnieniem.
Rury drenażowe przy wykonywaniu odwodnienia trzeba kłaść z 0,5-procentowym spadkiem wokół domu, czyli zewnętrznych ścian fundamentowych. Jeśli wykonujesz drenaż opaskowy, na jakiej głębokości umieścisz rury? Najczęściej zaleca się, by znalazły się one mniej więcej w połowie wysokości ławy fundamentowej. Nie mogą się znaleźć poniżej tej ławy, ponieważ woda mogłaby dostawać się pod fundament i podmywać go.
Więcej na temat budowy domu na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych możesz przeczytać na Infobudowa.pl. Znajdziesz tam znacznie więcej porad dotyczących prowadzenia procesu budowlanego, ale i wykańczania obiektu, w tym na przykład takie informacje jak to, jakie płytki na schody wewnętrzne położyć, by wyglądały estetycznie i były bezpieczne w użytku.