Dom z czy bez piwnicy?

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne najczęściej bazuje na projektach domów bez podpiwniczenia. Rezygnacja z tego elementu często jest podyktowana kwestiami finansowymi. Koszt budowy domu bez piwnicy jest mniejszy, dlatego przy ograniczonym budżecie częste jest decydowanie się na taką inwestycję. Co jednak przemawia za tym, by ponieść koszty jej wykonania? Sprawdź, czy warto budować piwnicę.

Budowa piwnicy

Rzadkością w kategorii projektów gotowych czy przygotowywanych na indywidualne zamówienia klientów są domy z piwnicą. Podpiwniczenie co prawda przynosi dodatkową przestrzeń użytkową do dyspozycji domowników, ale niekoniecznie mieszkalną. Trzeba by wybudować dom z wysoką piwnicą, by wykorzystanie z niej było komfortowe dla każdego użytkownika.

Taka budowa jest droga – szacuje się, że koszt budowy domu z piwnicą w porównaniu ze wzniesieniem obiektu niepodpiwniczonego jest większy nawet o 20-30%. Tworzenie podziemnej kondygnacji wymaga wykonania kilku ważnych kroków:

  • przeprowadzenie badania gruntu na działce budowlanej,
  • wykonanie wykopów o odpowiedniej głębokości,
  • wykonanie ław fundamentowych i ich zaizolowanie przed wilgocią oraz chłodem,
  • wybudowanie ścian piwnic,
  • ułożenie wszystkich niezbędnych instalacji,
  • przygotowanie gruntu,
  • wykonanie warstwy podłogi na gruncie,
  • wykonanie izolacji termicznej ścian,
  • budowa stropu,
  • zamknięcie stanu zerowego piwnicy,
  • zasypanie wykopu.

Piwnica stanowi budowlę ziemną, czyli jest wykopem, przez co najprawdopodobniej na jej wykonanie będziesz musiał uzyskać pozwolenie z urzędu. Cały proces wymaga czasu i realizacji wszystkich wspomnianych etapów jeden po drugim. Bardzo ważna jest izolacja termiczna oraz przeciwwilgociowa dla późniejszego zainstalowania ścian budynku i podłóg.

Dlaczego właściwie jeszcze 20-30 lat temu standardowo budowano domy z piwnicami? Wynikało to z braku dostępu do wysokiej jakości materiałów izolujących podłogę w budynku od gruntu. Dlatego piwnica stanowiła swoistą warstwę ocieplenia. Dziś takie rozwiązania nie są już konieczne z uwagi na szeroki wybór materiałów izolacyjnych. Poza tym w piwnicach najczęściej umieszczano również kotłownię wraz z magazynem na materiał opałowy. Obecnie kotły na paliwo płynne lub na przykład gazowe, nie potrzebują do instalacji wielkich przestrzeni, a miejsce na składowanie opału w ogóle nie jest potrzebne. Dlatego nie trzeba wygospodarowywać dużego miejsca na cele kotłowni domowej.

Dom z czy bez piwnicy?

Zalety i wady domów z piwnicą

Istnieje szerokie grono zwolenników budowy domu z piwnicą. Zestawienie zalet i wad domów z piwnicą pozwoli udzielić rzetelnej odpowiedzi na pytanie, czy warto wykonywać takie rozwiązanie.

Wśród zalet domów podpiwniczonych należy wymienić:

  • uzyskanie dodatkowej przestrzeni do dowolnej dyspozycji, zwłaszcza w przypadku domów z wysoką piwnicą,
  • brak konieczności wygospodarowania na działce dodatkowych obiektów gospodarczych na potrzeby magazynowania różnych rzeczy,
  • brak konieczności ogrzewania piwnicy, co sprawia, że nie ma stałych kosztów eksploatacyjnych podczas korzystania z niej,
  • wartość domu z piwnicą będzie wyższa niż domu niepodpiwniczonego.

Za największą wadę budowy domu z podpiwniczeniem uważa się koszty wykonania takich prac. Poza tym realizacja projektu domu z piwnicą będzie zajmowała więcej czasu, niż gdyby z tej piwnicy zrezygnować.

Zalety i wady domu bez piwnicy

Dom bez piwnicy wybudujesz niższym nakładem środków finansowych, a także szybciej, co pozwoli Ci w krótszym czasie go postawić, wykończyć, wyposażyć i wprowadzić się do niego.

Analogicznie względem przedstawionych zalet domów z piwnicą dom niepodpiwniczony nie będzie Ci oferował dodatkowego miejsca do przechowywania różnych przedmiotów, które nie są na co dzień wykorzystywane w domu. Natomiast taką przestrzeń gospodarczą możesz dobudować do powierzchni użytkowej obiektu, jeśli tylko wymiary Twojej działki budowlanej na to pozwalają. Funkcje magazynową piwnicy może przejąć strych, który wybudujesz nad częścią mieszkalną swojego domu niższym nakładem środków niż w przypadku budowy piwnicy.

Dom bez piwnicy będzie właściwym rozwiązaniem, a nawet koniecznością w przypadku, gdy na Twojej działce budowlanej występuje niski poziom wód gruntowych. Gdy jest on wysoki, piwnica może być okresowo zalewana wodą, a także może się w niej gromadzić wilgoć, co stwarza potencjalnie idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów (zobacz jak usunąć grzyb ze ściany). Taka sytuacja może wywołać wysokie ryzyko osunięcie się całej konstrukcji obiektu. W takim wypadku budowa domu z piwnicą będzie po prostu niebezpieczna.

Wadą domu bez piwnicy jest również to, że należy wykonać solidniejszą izolację płyty fundamentowej i podłogi na gruncie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *