Dach płaski czy spadzisty – jaki wybrać?

Zwieńczeniem każdego domu i jednocześnie elementem kończącym etap budowy surowy zamknięty jest dach (zobacz budowę domu jednorodzinnego krok po kroku). Budynek mieszkalny musi mieć odpowiednie pokrycie, którego kształt i konstrukcja wynikają z projektu architekta. Można mieć dom kryty dachem płaskim lub spadzisty dach? Zobacz, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.

Zalety i wady dachu spadzistego

Dach spadzisty ma połacie nachylone pod większym kątem. W tej kategorii pokryć jest duży wybór i możesz zdecydować się na taki produkt, który najlepiej będzie odpowiadał bryle Twojego domu jednorodzinnego. Dachy spadziste cieszą się większą popularnością niż dachy płaskie, głównie dlatego, że pozwalają na swobodę w kształtowaniu stylu i charakteru domu. Przy tym nie trzeba ich odśnieżać, a woda opadowa swobodnie będzie z nich spływać na ziemię.

Wśród dachów stromych można wyróżnić:

  • dach jednospadzisty, inaczej jednospadowy lub pulpitowy,
  • dach dwuspadzisty, inaczej dwuspadowy,
  • dach czterospadowy, inaczej kopertowy lub namiotowy,
  • dach mansardowy,
  • dach naczółkowy,
  • dach wielospadowy (najbardziej skomplikowany pod względem konstrukcyjnym).

Dodatkowo dachy spadziste mogą być urozmaicone za pomocą takich elementów architektonicznych jak lukarny, wykusze, bawole oko i tym podobne.

Dzięki zastosowaniu dachu spadzistego uzyskasz skosy na poddaszu użytkowym, które co prawda ograniczają realną powierzchnię mieszkalną, ponieważ pod skosami jest znacznie niżej, ale przy odpowiednich zabiegach aranżacyjnych można z nich uczynić atut pomieszczeń na górnej kondygnacji (zobacz pokój na poddaszu – aranżacja pokoju ze skosami).

Niestety, wadą dachów spadzistych jest to, że pociągają one za sobą wysokie koszty wykonania. Im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym jego budowa będzie generowała wyższe koszty i będzie większe ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Łączenia poszczególnych połaci to prawdopodobne miejsca ucieczki ciepła. Skomplikowany dach to z reguły większy wydatek poniesiony na robociznę i materiały.

Zobacz też:  Samodzielna budowa przyczepy kempingowej

W przeciwieństwie do dachów płaskich, spadziste dachy mają gorszy bilans energetyczny, dlatego są droższe w eksploatacji.

Dach płaski czy spadzisty – jaki wybrać?

Zalety i wady dachu płaskiego

Do łask wracają w ostatnich latach projekty domów z dachem płaskim, czyli takim, gdzie pochylenie połaci ma nie więcej niż w granicach od 2 do 12 stopni. Taki obiekt utożsamiany jest obecnie z nowoczesną architekturą mieszkaniową, jednak czasy świetności przeżywał w okresie PRL‑u. Do dziś w wielu miejscach można zobaczyć charakterystyczne domy-kostki, o prostej bryle, zwieńczone dachem płaskim, nazywanym często stropodachem.

Pora jednak zapomnieć o mało estetycznych budynkach i przyjrzeć się budowie dachów płaskich w  nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Obecnie dachy te powstają ze znacznie lepszych materiałów niż lata temu, a do tego mają wiele innych atutów.

Przede wszystkim łatwo je zbudować, a przy tym nie wiążą się z tak wysokimi kosztami jak dachy spadziste, zwłaszcza wielospadowe. Są trwałe, solidne, a pomieszczenia urządzone pod dachem płaskim będą miały jednakową wysokość i będzie można je dowolnie zaaranżować.

Sam dach płaski stwarza możliwość wykorzystania go jako dodatkową przestrzeń, np. na zielony taras z roślinnością i częścią wypoczynkową.

Domy, które mają dach płaski są energooszczędne, ponieważ łączenia połaci dachowych są potencjalnymi mostkami termicznymi, przez które ucieka ciepło. Dach płaski ma stosunkowo niewielką powierzchnię i nie ma w nim łączeń. Dodatkowo należy wspomnieć i o tym, że domy ze stropodachem mają korzystny stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury, dlatego przestrzeń domową łatwiej ogrzać, przy ponoszeniu mniejszych kosztów. Konieczne jest odpowiednie wykonanie izolacji termicznej i przeciwwilgociowej na takim dachu. Stropodach wentylowany będzie zapewniał odpowiednią wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem a strefą zewnętrzną domu.

Jednak takie rozwiązanie nie jest niestety wolne od wad. Do minusów budowy dachu płaskiego zaliczyć należy:

  • Niską odporność na skrajne temperatury – można ustrzec się przed przedwczesnym zniszczeniem dachu płaskiego, stosując nowe techniki wykonania stropodachów.
  • Problemy z odśnieżaniem dachu – pokrywa śnieżna musi być regularnie usuwana, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie stanowiła zbyt duże obciążenie. (zobacz jak przygotować dach na zimę)
  • Kłopoty z odprowadzaniem wód opadowych, drobnych gałęzi, liści i tym podobnych.
Zobacz też:  Co brać pod uwagę, gdy rozważamy budowę domu?

Który rodzaj dachu wybrać?

Dach płaski jest łatwiejszy do wykonania, tańszy, ale wymaga odśnieżania czy odprowadzania wody opadowej. Daje dodatkowe możliwości zaaranżowania tarasu. Z drugiej strony, dach spadzisty jest ciekawy, zwiększa walory estetyczne budynku, a skosy na poddaszu dodają uroku pomieszczeniom. Wybór odpowiedniego zadaszenia nie jest jednak wyłącznie wynikiem zestawienia ze sobą zalet i wad dwóch rozwiązań. Forma budowanego dachu zależy także od zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które mogą narzucać np. kąt nachylenia połaci dachowej, wysokość kalenicy czy nawet rodzaj pokrycia. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na projekt architektoniczny budynku i dostosować go do planów zagospodarowania terenu czy warunków zabudowy na działce.

Forma dachu ma duży wpływ na to, jak finalnie będzie prezentował się cały budynek. Inne zadaszenie wybierzesz, jeśli planujesz zagospodarowanie poddasza na strefę mieszkalną, a inny, jeśli budujesz modny, prosty dom parterowy. W zależności od rodzaju dachu, inna jest jego funkcjonalność.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *