Dach z okapem czy bez – na co się zdecydować

Dach z okapem czy bez – na co się zdecydować?

Okap dachu pełni bardzo ważną funkcję w ochronie domu przed warunkami atmosferycznymi (zobacz też jak zabezpieczyć dom przed piorunami). Jego obecność ma jednak minusy. Współcześni projektanci domów znajdują wiele rozwiązań na poradzenie sobie bez okapu. W poniższym artykule dowiesz się jakie są wady i zalety domu, w którym obecny jest okap dachowy.

Co to jest okap dachu?

Okap dachu to wystająca poza obrys elewacji część dachu. Okap oparty jest na krokwiach, czyli skośnych belkach tworzących konstrukcję dachu. Tradycyjny okap na dachu powinien wystawać poza obrys domu na odległość pomiędzy 50-90 centymetrów. Konstrukcja dachu jest skomplikowana, dlatego obecność okapu lub jego brak powinna być ustalona na etapie projektowania. Późniejsze przeróbki mogą być nie tylko bardzo kosztowne ale i nieestetyczne.

Dach z okapem czy bez - na co się zdecydować?

Okap dachu

Główne funkcje okapu to:

  • ochrona elewacji budynku przed intensywnym deszczem i gradem. Dzięki wystającej części dachu, deszcz nie dosięga do okien znajdujących się w polu ochrony okapem, dzięki czemu nie wymagają one aż tak częstego mycia. Ściany domu są zabezpieczone przed nadmierną wilgocią i pleśnią (zobacz jak usunąć grzyb ze ściany).
  • ochrona pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem w ciepłych miesiącach. Szczególnie ważne od strony południowej domu. Okap zapewnia cień pomieszczeniom, nad którymi się znajduje.
  • Wentylacja dachu – dzięki przestrzeni między elewacją domu, a brzegiem dachu możliwa jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. Konstruktorzy zostawiają specjalne otwory wentylacyjne, których wielkość jest określona przepisami.
    Dach z okapem powinien być także odpowiednio zabezpieczony przed zwierzętami i owadami, ponieważ chętnie zakładają gniazda w przestrzeniach wentylacyjnych.
    Okap na dachu dwuspadowym zabezpiecza dom z dwóch przeciwległych stron. Dwie ściany elewacji pozostają odkryte na warunki atmosferyczne. Często przy zakupie działki akceptuje się również dokument uściślający przeznaczenie działki, wymiary budynków, a nawet rodzaj czy kąt nachylenia dachu. Jeżeli dom ma prostokątny kształt i dach dwuspadowy, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie okapów na dłuższych ścianach prostokąta. W ten sposób chronimy większą powierzchnię ścian.
    Okap na dachu płaskim jest raczej rzadko spotykany. Płaskie dachy są wykorzystywane w nowoczesnych projektach hołdujących stylowi modernistycznemu. Projektanci stosują w nich systemy odprowadzania wody, ponieważ płaski dach może pełnić funkcje patio lub tarasu. Jeżeli w domu z płaskim dachem występuje okap to prawdopodobnie jest on mniejszy i prostopadły do elewacji domu. Zasięg jego ochrony jest dużo mniejszy niż tradycyjnego dachu spadowego.
Zobacz też:  Montaż fotowoltaiki na gruncie czy na dachu?

Dach bezokapowy

Dach bezokapowy jest coraz częściej spotykany w polskim nowoczesnym budownictwie. Dotychczas w Polsce większość domów była budowana z okapem. Można powiedzieć, że duże okapy to element typowy dla naszego budownictwa. Aktualnie rezygnuje się z okapów na rzecz estetycznego i lekkiego wizerunku bryły domu. Dach bezokapowy optycznie wysmukla budynek. Domy bez okapu potrzebują jednak dobrze przemyślanego systemu odprowadzania wody i pokrycia odpowiednimi materiałami, które zapobiegają gromadzeniu się wilgoci. Dach bez okapu umożliwia również łatwiejszy montaż okien połaciowych.

Dach z okapem czy bez – podsumowanie

W wielu przypadkach to umowa kupna działki (może Tobie pomóc poradnik zakupu działki budowlanej) na danym terenie określa dopuszczalne parametry domu. W wypadku dowolności budowy dachu warto zastanowić się nad interesującym nas stylem budownictwa. Domy z okapem kojarzą się z wyglądem tradycyjnym, natomiast dach bezokapowy to bardziej nowoczesny trend. Mamy nadzieję że ten artykuł pomoże ci podjąć decyzję. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *