Jakie narzędzia dla elektryka?
Wybór odpowiednich narzędzi dla elektryka jest bardzo ważny. Szczególnie ze względu na ryzyko wypadku, jakie niosą ze sobą prace z przebudową instalacji elektrycznej. Choć jakość i efektywność pracy także się liczą, na pierwszym miejscu powinno stawiać się bezpieczeństwo. Dlatego warto głównie zwrócić uwagę na komfort pracy, solidność, a także wybierać profesjonalne narzędzia izolowane do prac monterskich.
Profesjonalne narzędzia elektryka — jak dobrać narzędzia do pracy elektryka?
Jako że elektryk wykonuje niebezpieczne i odpowiedzialne prace, to w powinien posiadać odpowiednie narzędzia. W warsztacie elektryka powinny się znaleźć specjalistyczne narzędzia podzielone na trzy główne kategorie:
- izolowane narzędzia,
- elektronarzędzia
- i specjalistyczne pojazdy elektryczne.
Narzędzia potrzebne elektrykowi, takie jak śrubokręty, szczypce czy mierniki wielofunkcyjne, zapewniają bezpieczeństwo pracy. Aby wybrać narzędzia wysokiej klasy, należy zwrócić uwagę na ich dostosowanie do parametrów instalacji elektrycznych. Elektronarzędzia z kolei, takie jak wiertarki czy szlifierki, umożliwiają precyzyjne i szybkie działanie. Natomiast pojazdy elektryczne to sprzęt do pracy na wysokościach. Umożliwiają one także przemieszczanie się na większe odległości, na przykład w celu kontroli linii wysokiego napięcia.
Różne prace elektryczne wymagają różnych narzędzi. Na przykład prace przy wysokim napięciu wymagają specjalistycznego sprzętu, nie wyłączając pojazdów elektrycznych. Zobaczmy konkretnie, na jakie narzędzia ręczne powinny znaleźć się w warsztacie elektryka i jak wybrać najlepsze narzędzia.
Podstawowe narzędzia izolacyjne elektryka
Podstawowe narzędzia elektryka nie powinny wyślizgiwać się z dłoni. Dlatego podczas wykonywania prac elektrycznych elektryk zazwyczaj stosuje ręczne narzędzia wysokiej jakości, które posiadają ergonomiczne uchwyty i dobrze trzymają się ręki. Jeśli chodzi o parametry izolacyjności, powinny one sięgać nawet do 1000 V. To powinno wystarczyć, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas wykonywania instalacji elektrycznej. Profesjonalny zestaw narzędzi podczas pracy elektryka powinien zawierać:
- ściągacz izolacji – dzięki niemu możliwe jest nie tylko ściągnięcie izolacji, ale także nacięcie otuliny czy zaciskanie końcówek; zwykle występuje w formie szczypiec, ale nie tylko, można wyróżnić:
- szczypce i kombinerki izolowane – z tym urządzeniem możliwa jest praca pod napięciem (nawet na przewodach pod dużym obciążeniem i w pobliżu innych urządzeń elektrycznych); dobrze przygotowany elektryk powinien mieć cały zestaw różnego rodzaju narzędzi tego typu, dzięki czemu poradzi sobie w każdej sytuacji;
- wkrętaki izolowane – przydają się podczas pracy w gnieździe elektronicznym i innych częściach instalacji;
- próbnik elektryczny — służący do wykrywania obecności napięcia w obwodzie poprzez zbliżenie czujnika do przewodów lub punktów testowych.
W każdym przypadku należy zwracać uwagę na ergonomię oraz izolacyjność narzędzia. Jednak w przypadku wkrętaków jest to szczególnie ważne. Rękojeść musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów. przeważnie są to dwa: bazowy, w który jest wtopiony grot i który powinien być twardy i solidny, oraz zewnętrzny, z którym ma kontakt dłoń; od niego zależy ergonomia oraz wygoda pracy. Od jakości rękojeści zależy także jej izolacyjność. Należy dobrać ją tak, by chroniła przed napięciem, z którym ma się kontakt podczas przewidywanych prac.
Grot powinien być głęboko wtopiony w rękojeść oraz wykonany z takich materiałów jak: stal chromowo-molibdenowa czy stal chromowo-wanadowa.
Izolowane narzędzia ręczne dla elektryka
Wymienione wyżej wysokiej jakości narzędzia elektryka należą do grupy niezbędnych narzędzi ręcznych. Jednak oprócz nich jest jeszcze wiele przyrządów, które przydają się w pracy elektryka. Wśród nich można wyróżnić:
- próbniki napięcia elektrycznego – służące do sprawdzenia, czy w obwodzie elektrycznym znajduje się napięcie; są wyposażone w lampkę, która świeci w momencie włączenia jej w obwód elektryczny pod napięciem,
- taśmy izolacyjne – służą do naprawy kabli czy przewodów oraz zabezpieczania ich końcówek,
- obcinaki do przewodów elektrycznych – umożliwiające obcinanie kabli tak samo jedno-, jak i wielożyłowych; można obcinać nimi kable miedziane oraz aluminiowe,
- praski do kabli – dzięki niej w prosty sposób można zaprasować, tj. zacisnąć, końcówki przewodów.
- Automatyczny ściągacz izolacji, czyli narzędzie służące do precyzyjnego i efektywnego usuwania warstwy izolacji z przewodów elektrycznych bez uszkadzania samego przewodu.
Taki wybór narzędzi pozwala przeprowadzić „biały montaż” i zagwarantować bezpieczeństwo prac elektrycznych.
Podstawowe elektronarzędzia dla elektryka
Bardziej wymagające prace elektryczne wykonywane mogą być z pomocą elektronarzędzi. one Znacznie ułatwiają one pracę, a nawet mogą umożliwić działania, które bez nich nie byłyby możliwe. Wśród najpopularniejszych elektronarzędzi dla elektryka można znaleźć takie, jak:
- młotowiertarka udarowa – dzięki niej zrobienie otworów pod puszki instalacyjne, uchwytów montażowych rozdzielnych czy przepustów kablowych będzie naprawdę łatwe, oczywiście należy się zaopatrzyć także w wiertła, dłuta oraz otwornice,
- mierniki cyfrowe – dzięki nim zmierzenie parametrów instalacji, takich jak: rezystancja czy ciągłość obwodów, nie będzie niczym trudnym; aktualnie to urządzenie jest podstawą w zestawie narzędzi dla elektryka,
- cyfrowy detektor – przydaje się do wykrycia pod warstwą tynku konstrukcji stalowych, drewnianych oraz kabli energetycznych pod napięciem; dzięki niemu można uniknąć sytuacji, w której może spotkać nas niespodzianka podczas wiercenia,
- wkrętaki elektryczne — pomocne przy montażu i demontażu gniazdek, a także do wykonywania prac naprawczych. Profesjonalnego elektryka można poznać po tym, że posiada on nie jeden, a zestaw wkrętaków elektrycznych do różnych prac.
Z takiego zestawu narzędzi każdy elektryk będzie zadowolony. Jeśli zostaną zakupione produkty o wysokiej jakości, mogą posłużyć długie, długie lata. Pamiętaj, że praca z instalacjami elektrycznymi wymaga odpowiednich narzędzi. Warto poświęcić temu trochę czasu, aby pracować bezpiecznie.