Jakie narzędzia dla elektryka?

Wybór odpowiednich narzędzi dla elektryka jest bardzo ważny. Szczególnie ze względu na ryzyko wypadku, jakie niosą ze sobą prace z instalacją elektryczną. Choć jakość i efektywność pracy także się liczą, na pierwszym miejscu powinno stawiać się bezpieczeństwo. Dlatego warto głównie zwrócić uwagę na komfort pracy, solidność oraz izolację urządzeń.

narzędzia dla elektryka


Podstawowe narzędzia elektryka

Wybrane narzędzia nie powinny dawać nawet cienia szansy, by się wyślizgnęły z dłoni. A tym bardziej rozpaść! Dlatego uchwyty powinny być ergonomiczne i dobrze się trzymać skóry. Jeśli chodzi o parametry izolacyjności, powinny sięgać nawet do 1000 V. To powinno wystarczyć w zakresie podstawowych względów bezpieczeństwa. A w kontekście narzędzi, podstawowymi przyrządami pracy elektryka są:

  • ściągacz izolacji – dzięki niemu możliwe jest nie tylko ściągnięcie izolacji, ale także nacięcie otuliny czy zaciskanie końcówek; zwykle występuje w formie szczypiec, ale nie tylko, można wyróżnić:
  • szczypce i kombinerki izolowane – z tym urządzeniem możliwa jest praca pod napięciem (nawet na przewodach pod dużym obciążeniem!); dobrze przygotowany elektryk powinien mieć cały zestaw różnego rodzaju narzędzi tego typu, dzięki czemu poradzi sobie w każdej sytuacji;
  • wkrętaki izolowane – przydają się podczas pracy w gnieździe elektronicznym czy innych częściach instalacji.

W każdym przypadku należy zwracać uwagę na ergonomię oraz izolacyjność narzędzia. Jednak w przypadku wkrętaków jest to szczególnie ważne. Rękojeść musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów – przeważnie są to dwa: bazowy, w który jest wtopiony grot i który powinien być twardy i solidny, oraz zewnętrzny, z którym ma kontakt dłoń; od niego zależy ergonomia oraz wygoda pracy. Od jakości rękojeści zależy także jej izolacyjność. Należy dobrać ją tak, by chroniła przed napięciem, z którym ma się kontakt podczas przewidywanych prac.

Grot powinien być głęboko wtopiony w rękojeść oraz wykonany z takich materiałów jak: stal chromowo-molibdenowa czy stal chromowo-wanadowa.


Narzędzia ręczne dla elektryka

Wszystkie powyższe narzędzia należą do grupy narzędzi ręcznych. Jednak oprócz nich jest jeszcze wiele przyrządów, które przydają się w pracy elektryka. Wśród nich można wyróżnić:

  • próbniki napięcia elektrycznego – służące do sprawdzenia, czy w obwodzie elektrycznym znajduje się napięcie; są wyposażone w lampkę, która świeci w momencie włączenia jej w obwód elektryczny pod napięciem,
  • taśmy izolacyjne – służą do naprawy kabli czy przewodów oraz zabezpieczania ich końcówek,
  • obcinaki do kabli – umożliwiające obcinanie kabli tak samo jedno-, jak i wielożyłowych; można obcinać nimi kable miedziane oraz aluminiowe,
  • praski do kabli – dzięki niej w prosty sposób można zaprasować, tj. zacisnąć, końcówki przewodów.

Dzięki powyższym narzędziom „biały montaż” powinien zostać przeprowadzony bez zarzutu.


Elektronarzędzia dla elektryka

W przypadku bardziej wymagających prac mogą przydać się elektronarzędzia. Mogą znacznie ułatwić pracę albo nawet umożliwić działania, które bez nich nie byłyby możliwe. Wśród najpopularniejszych elektronarzędzi dla elektryka można znaleźć takie, jak:

  • młotowiertarka udarowa – dzięki niej zrobienie otworów pod puszki instalacyjne, uchwytów montażowych rozdzielnych czy przepustów kablowych będzie naprawdę łatwe, oczywiście należy się zaopatrzyć także w wiertła, dłuta oraz otwornice,
  • mierniki cyfrowe – dzięki nim zmierzenie parametrów instalacji, takich jak: rezystancja czy ciągłość obwodów, nie będzie niczym trudnym; aktualnie to urządzenie jest podstawą w zestawie narzędzi dla elektryka,
  • cyfrowy detektor – przydaje się do wykrycia pod warstwą tynku konstrukcji stalowych, drewnianych oraz kabli energetycznych pod napięciem; dzięki niemu można uniknąć sytuacji, w której może spotkać nas niespodzianka podczas wiercenia.


Z takiego zestawu narzędzi każdy elektryk będzie zadowolony. Jeśli zostaną zakupione produkty o wysokiej jakości, mogą posłużyć długie, długie lata. Warto poświęcić temu trochę czasu, żeby nasze wybory były przemyślane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *