Różnica między stanem surowym zamkniętym a stanem deweloperskim mieszkania

Przy poszukiwaniu mieszkania z rynku pierwotnego, od dewelopera czy spółdzielni mieszkaniowej, możesz zauważyć w ogłoszeniach sprzedaży określenie standardu wykonania lokalu. Może być to m.in. stan surowy zamknięty albo deweloperski. Zdarza się również, że na sprzedaż wystawiane jest mieszkanie pod klucz. Sprawdź, co te określenia oznaczają i którą ofertę warto wybrać?

Charakterystyka stanu surowego zamkniętego

Określenie stan surowy zamknięty dotyczy obiektu budowlanego – domu jednorodzinnego czy mieszkania w obiekcie wielorodzinnym. Etap stanu surowego zamkniętego oznacza, że deweloper zakończył poszczególne prace w ramach etapu zerowego i surowego otwartego. Więcej o budowie domu krok po kroku możesz poczytać na blogu budowlanym Infobudowa.pl.

Doprowadzenie inwestycji do stanu surowego zamkniętego oznacza, że zakończono wznoszenie fundamentów (zobacz na co zwrócić uwagę podczas wykonywania fundamentów), ścian i dachu z pokryciem stałym lub czasowym. Zwykle zainstalowane są wszystkie drzwi i okna oraz doprowadzone są niezbędne media. Inwestor wznoszący osiedle mieszkaniowe może zaczynać sprzedaż poszczególnych mieszkań w momencie, gdy budynek już stoi, ma dach, okna czy drzwi. Są one wtedy chronione przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Jednak mieszkanie w stanie surowym zamkniętym najczęściej nie ma wykończonych ścian wewnątrz, a tylko tynk zewnętrzny. Na ogół nie są jeszcze wykonane instalacje potrzebne do zamieszkania w takim lokalu. Inaczej jest w przypadku stanu deweloperskiego.

Mieszkanie

Charakterystyka stanu deweloperskiego

Nie można w sposób jednoznaczny opisać stanu deweloperskiego mieszkania, ponieważ standard wykończenia zależy od złożonej przez dewelopera oferty. W przepisach Prawa budowlanego na próżno można szukać dokładnego zdefiniowania stanu deweloperskiego.

Niemal zawsze oznacza on, że w mieszkaniu będą już wszystkie instalacje – woda, prąd czy instalacja ogrzewania centralnego. Elektrycy mogli wykonać już wszystkie punkty elektryczne (choć czasem jest potrzebna przebudowa instalacji elektrycznej do własnych potrzeb), dlatego w ścianach będą zainstalowane gniazdka z prądem czy włączniki świateł, a posadzki będą gotowe do położenia pokrycia. Okna w stanie deweloperskim w mieszkaniu powinny zwykle mieć parametry po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Z zewnątrz budynek będzie miał ocieplenie i elewację. Stan deweloperski na ogół oznacza, że nabywca w niedługim czasie będzie mógł wprowadzać się do nowego lokalu mieszkalnego. Wystarczy podłączyć w łazience i kuchni sanitariaty, wykończyć powierzchnie płaskie i wnieść oraz złożyć meble.

Zobacz też:  Czy warto kupić domek holenderski?

Stan surowy zamknięty a stan deweloperski – co wybrać?

Stan surowy zamknięty zdecydowanie różni się od stanu deweloperskiego mieszkania. Jakie różnice występują pomiędzy stanem surowym zamkniętym a deweloperskim? W przypadku lokali mieszkalnych w stanie deweloperskim wykonywane są bardziej zaawansowane prace przez inwestorów. Można właściwie pokusić się o stwierdzenie, że obejmuje on stan surowy zamknięty doposażony dodatkowo o wewnętrzne instalacje elektryczne, wodno‑kanalizacyjne czy centralne ogrzewanie. Mieszkanie będzie miało wykonaną wentylację, a ściany oraz podłogi są gotowe do wyłożenia np. gresem. Więcej o wykańczaniu mieszkań i domów możesz przeczytać na blogu budowlanym Infobudowa.pl.  

Jeśli deweloper oferuje mieszkanie w stanie surowym zamkniętym, to minie jeszcze sporo czasu, zanim odbierzesz od niego klucze. Wszystko dlatego, że do uzyskania dokumentu, pozwalającego na wyodrębnienie lokalu, budynek musi być w całości odebrany. Można wcześniej zarezerwować mieszkanie, podpisać umowę deweloperską, ale dopiero po doprowadzeniu budynku do stanu deweloperskiego będzie można przenieść własność poszczególnych nieruchomości na nowych nabywców. Pozostanie wtedy tylko wykończenie mieszkania zgodnie z Twoją wolą i możliwościami finansowymi. Jeśli stawiasz na biel zobacz ożywianie białych wnętrz.

Czasami deweloperzy za dodatkową opłatą oferują mieszkania pod klucz. Po wniesieniu mebli, sprzętów i rzeczy osobistych śmiało można w nich z miejsca zamieszkać

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *