Podjazd z betonu krok po kroku

Podjazd z betonu krok po kroku

Podjazd z betonu (zobacz też inne przykłady materiałów do budowy podjazdu do domu) to bardzo często spotykane rozwiązanie w wielu domach. Gwarantuje bowiem możliwość sprawnego dostania się do garażu, a dodatkowo takie rozwiązanie jest bardzo trwałe. Prezentujemy zatem w jaki sposób wykonać u siebie taki właśnie podjazd, który będzie solidny i będzie świetnie wyglądał. Gwarantujemy, że jest to dość proste i każdy poradzi sobie z tym właśnie zadaniem.

Krok 1 – ułożenie geowłókniny

Wybierając beton zamiast kostki należy pamiętać o tym, aby na samym początku ułożyć geowłókninę. Powinna ona znaleźć się na głębokości około 30-35 cm i obejmować cały obszar podjazdu. Na ułożonej geowłókninie konieczne jest stworzenie szalunku z desek, który będzie stanowił dodatkowe wzmocnienie.


Krok 2 – podjazdy betonowe wymagają podsypki

Bardzo ważna w podjazdach betonowych jest również odpowiednia podsypka, która będzie w stanie zamortyzować nacisk. W tym celu wykorzystuje się tłuczeń lub gruz. Warstwa tego materiału powinna mieć około 15 cm grubości. Ważne jest tutaj, aby materiał był ułożony możliwie równo.

Krok 3 – wylej pierwszą warstwę betonu

Po wykonaniu poprzednich kroków można przejść do tego, aby rozpocząć wylewanie betonu, do którego potrzebujemy efektywnej mieszarki do zapraw. W pierwszej kolejności stosujemy rzadki beton, którego warstwa powinna mieć około 5 cm grubości. Ważne jest tutaj zastosowanie rzadkiego materiału, który wniknie w podsypkę i wypełni wszystkie nierówności. Następnie czekamy aż wylana warstwa betonu wyschnie i stwardnieje.

Zobacz też:  Czy warto kupić domek holenderski?

Krok 4 – wylej właściwy beton na podjazd

Ostatnim krokiem jest wylanie końcowej warstwy betonu. Wybierając beton na podjazd najlepiej postawić na ten klasy C16/20, gdyż jest on bardzo trwały i odporny na duży nacisk. Końcowa warstwa powinna mieć około 10 cm grubości. Na tym etapie w celu wzmocnienia całej konstrukcji można zdecydować się również na wzmocnienie całego podjazdu poprzez zatopienie w nim siatki zbrojeniowej. Dzięki temu wytrzymałość mechaniczna całości zdecydowanie wzrośnie.

Podjazd z betonu

Podjazd wymaga czasu zanim można będzie z niego korzystać

Wylany już podjazd nie nadaje się od razu do użytku. Podjazdy betonowe wymagają czasu, aby mogły w pełni osiągnąć swoje właściwości. Dlatego też zaleca się, aby przez pierwsze kilka dni chronić je przed wyschnięciem. Najłatwiej to osiągnąć polewając je wodą i przykrywając folią. Dzięki temu materiał będzie w stanie osiągnąć swoje pełne właściwości. Dopiero po upłynięciu około 2 tygodni od zakończenia prac można przystąpić do bezpiecznego użytkowania podjazdu, który będzie już sprawdzał się znakomicie.

Korzyści z postawienia na podjazdy betonowe

Najważniejsze korzyści związane z postawieniem na beton na podjeździe to niskie koszty. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze niż układanie kostki na całym podjeździe. Z tego powodu wiele osób decyduje się na takie właśnie rozwiązania i korzystanie z tego materiału. W przypadku podjazdów o powierzchni 50 m2 możliwe jest zamknięcie się w koszcie materiałów w granicach 5000 zł. W przypadku wybrania kostki koszty byłyby natomiast zdecydowanie wyższe.

Samodzielne wykonanie podjazdu

Do wykonania podjazdu z betonu można postawić na profesjonalną firmę, ale można również zdecydować się na samodzielne stworzenie całości na przykład przez wynajem sprzętu budowlanego. Odrobina sprzętu i zdolności manualnych będzie tutaj wystarczająca. Betonowe podjazdy nie charakteryzują się bowiem bardzo skomplikowaną budową i wiele czynności można zrealizować zupełnie samodzielnie. Dzięki temu można wiele zaoszczędzić i jeszcze bardziej obniżyć koszty związane z budową samego podjazdu. Będzie to bardzo korzystne i przełoży się na większą radość z takiego działania.

Zobacz też:  Dach płaski zimą – jak odśnieżać?

Postawienie na beton na podjazd to dobry wybór

Jeżeli zatem zastanawiasz się czy warto stawiać na betonowe podjazdy to odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Takie rozwiązania charakteryzują się wysoką trwałością i są stosunkowo tanie w wykonaniu. Takie rozwiązania spełnią zatem oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób i świetnie wpasują się w ich potrzeby.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Podjazd z płyt betonowych czy kostki nie tylko cieszy oko. Jest bardzo praktyczny i trwały. Coraz częściej odchodzi się od wysypywania podjazdu żwirem, który wygląda dobrze przez jakiś czas. Kostka, które jest regularnie czyszczona posłuży na długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *