Podesty ruchome
Artykuł sponsorowany

Szkolenia na podesty ruchome – co warto wiedzieć?

Podesty ruchome to niezwykle przydatne urządzenia wykorzystywane w wielu miejscach przy pracy na wysokości. Nic więc dziwnego, że osób mające z nią do czynienia decydują się zdobyć niezbędne uprawnienia na podesty ruchome. Możliwości, jakie dają dokumenty pozwalające na bezpieczną obsługę konkretnych urządzeń, są niezwykle kuszące i mogą pomóc w znalezieniu pracy. W jaki sposób można je uzyskać i czy naprawdę warto?

Odpowiemy na pytania:

  1. Jak wygląda kurs i egzamin na podesty ruchome przejezdne?
  2. Komu przydadzą się uprawnienia na podesty ruchome i jakie są wymagania?
  3. Ile kosztuje szkolenie na podesty ruchome przejezdne?
  4. Na jakich modelach podnośników można pracować z uprawnieniami na podesty ruchome przejezdne?
  5. Kurs na podesty ruchome – co warto wiedzieć o egzaminie na podesty ruchome?


Jak wygląda kurs na podesty ruchome przejezdne? Ile kosztuje i na czym polega egzamin? Przekonaj się!


Jak wygląda kurs i egzamin na podesty ruchome przejezdne?

Aby uzyskać uprawnienia na podesty ruchome przejezdne wolnobieżne i inne niezbędne jest zdanie egzaminu, który poprzedzać powinien kurs. Odpowiednie szkolenie znaleźć można na przykład na https://www.podestyruchome.pl/szkolenia. W ramach kursu odbywają się zajęcia teoretyczne i przygotowujące zajęcia praktyczne. Dzięki temu uczestnik może w pełni przygotować się do zdania egzaminu końcowego. Kursy kończą się egzaminem państwowym, który zazwyczaj poprzedza sprawdzenie wiedzy kursanta przez ośrodek szkoleniowy. Dokonuje go urząd dozoru technicznego. Egzamin składa się z pytań zamkniętych oraz sprawdzenia umiejętności obsługi danego urządzenia na placu manewrowym. Egzamin praktyczny na podesty ruchome wolnobieżne odbywa się na dowolnym typie maszyny należącym do grupy podestów przejezdnych np. na podeście nożycowym lub masztowym.

Zobacz też:  Dach z okapem czy bez - na co się zdecydować?

Komu przydadzą się uprawnienia na podesty ruchome i jakie są wymagania?

Uprawnienia, niezbędne do obsługi oraz konserwacji urządzeń technicznych przydadzą się każdemu, kto planuje lub wykonuje pracę w sektorze usług, w których wykorzystywane są tego typu maszyny. Warto jednak zaznaczyć, że aby przystąpić do kursu, należy mieć ukończone osiemnaście lat. Co więcej, niezbędne jest dobre zdrowie, poświadczone odpowiednimi dokumentami, wystawionymi przez lekarza. Praca przy obsłudze podestów ruchomych zazwyczaj wiąże się z pracą na budowie lub w innych sytuacjach, związanych z koniecznością wykonywania zadań na wysokościach. Ze szkoleń na podesty ruchome korzystają monterzy bilbordów reklamowych, osoby świadczące usługi wycinki drzew, pracownicy sklepów i magazynów z regałami wysokiego składowania, instalatorzy systemów wentylacji, alarmów, monitoringu, elektrycy. Podnośniki to powszechnie wykorzystywane urządzenia, niezwykle praktyczne i przydatne w wielu dziedzinach.

Ile kosztuje szkolenie na podesty ruchome przejezdne?

Zdobycie kwalifikacji wymaganych do obsługi podestów ruchomych to zazwyczaj koszt przystąpienia do egzaminu oraz koszt samego kursu. Opłata za szkolenie może różnić się w zależności od ośrodka. Zazwyczaj jednak wynosi do około 800 złotych. Następnie niezbędna jest opłata, aby odbyć egzamin przed komisją urzędu dozoru technicznego. Koszt egzaminu to około 200 złotych. Można zatem zauważyć, że koszt zaliczenia kursu oraz egzaminu wcale nie jest wyjątkowo wysoki. Przykładowo, kurs na prawo jazdy oraz egzamin to około 2500 złotych (w przypadku podnośników samojezdnych i przewoźnych prawo jazdy także jest potrzebne).

Na jakich modelach podnośników można pracować z uprawnieniami na podesty ruchome przejezdne?

Jak sama nazwa wskazuję, mając uprawnienia na podesty ruchome przejezdne, można pracować na maszynach, które zostały wyposażone w napęd  bądź wykorzystują napęd innych pojazdów do przejazdu. Uprawnienia pozwalają na pracę na m.in. na podnośnikach wolnobieżnych (np. nożycowych, teleskopowych, przegubowych, masztowych), samojezdnych (zintegrowanych z podwoziami samochodowymi) oraz przewoźnych (montowanych na przyczepach, doczepianych za samochodami).

Zobacz też:  Jak rozpocząć przygodę życia, czyli co musisz wiedzieć o budowie domu?

Kurs na podesty ruchome – co jeszcze warto wiedzieć o egzaminie na podesty ruchome?

Zdanie egzaminu na podest ruchomy nie oznacza dożywotnich kwalifikacji. Zaświadczania wydawane jest na okres 5 lat. Istnieje możliwość przedłużenia okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych na czas 10 lat. Warto zauważyć, że poza tradycyjnymi kursami dostępne są także szkolenie online. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy mieszkają daleko od jakiegokolwiek ośrodka szkoleniowego. Posiadanie uprawnień na podesty ruchome jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dzięki nim można zwiększyć swoje możliwości i szanse na rynku pracy oraz zacząć zarabiać jako operator podestów ruchomych.

Podsumowanie

Zdecydowanie warto postawić na zdobycie dodatkowych kwalifikacji i własny rozwój w zakresie obsługi podestów ruchomych. Jako wskazówki dodamy, że w wielu ośrodkach szkoleniowych istnieje opcja negocjacji warunków przy zapisach grupowych oraz możliwość szkolenia pracowników z zagranicy w obecności tłumacza – z których warto skorzystać.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *