Dach płaski zimą – jak odśnieżać?

Prawo budowlane stanowi, że właściciel lub zarządca budynku, czy to mieszkalnego, czy innego, odpowiada za odśnieżanie dachów i usuwanie z nich sopli. Nadzór budowlany, a nawet straż miejska skrupulatnie sprawdza w okresie największych opadów śniegu, czy wszyscy wywiązują się ze swojego obowiązku. Zobacz, jak odśnieżać dach płaski zimą, by zalegająca na nim pokrywa śnieżna go nie uszkodziła. Jeśli jest to dla ciebie duże utrudnienie, możesz się też zastanowić czy wybrać dach płaski czy spadzisty.

Ile waży śnieg na dachu?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z pozoru lekki jak puch śnieg zbija się w grubą i ciężką warstwę na powierzchni dachu, zwłaszcza płaskiego. Tymczasem ciężar śniegu jest bardzo duży, dlatego stanowi realne zagrożenie dla konstrukcji domu. Ciężar ten zwiększa się w miarę upływu czasu. Im dłużej zalega on na dachu, tym będzie bardziej zbity i niestety dużo cięższy.

Szacuje się, że 1 m3 świeżego śniegu waży około 200 kg, ale już kilkudniowa pokrywa śnieżna, która w dużej mierze składa się z zamarzniętej wody, to nawet 800 kg. Obciążenie świeżym śniegiem wynosi od 1 do 2 kN/m3, a śniegiem mokrym od 2,5 do 4 kN/m3. Największy ciężar oddziałuje na dach, jeśli śnieg jest zlodowaciały – wynosi do 9 kN/m3.

Ile wynosi ciężar śniegu na m2? Można powiedzieć, że jeśli dach Twojego domu ma powierzchnię około 150 m2, to obciążenie śniegiem na nim porównywalne jest z 40 tonami. Takie liczby robią wrażenie i powodują, że na pytanie o to, czy płaski dach trzeba odśnieżać, należy odpowiedzieć, że tak.

Płaski dach

Zobacz też:

Dach z okapem czy bez – na co się zdecydować?

Zobacz też:  Podjazd z betonu krok po kroku

TOP 5 kosiarek elektrycznych do 1000 zł

Odśnieżanie dachu płaskiego samodzielnie

Im dłużej śnieg zalega na dachu, tym większy jest jego nacisk na pokrycie dachowe, konstrukcję zadaszenia i całego domu. Dlatego nie można czekać i należy podjąć się odśnieżania dachu. Takie czynności można wykonać samodzielnie.

Należy zachować szczególną ostrożność w takim przypadku, by usunąć sprawnie śnieg, ale jednocześnie nie dopuścić do uszkodzenia pokrycia dachowego oraz warstw izolacyjnych, jakie się pod nim znajdują.

Do ściągania śniegu z dachu możesz użyć drewnianej lub plastikowej szufli. Dobrym wyborem w tym zakresie będzie szufla z gumowymi obrzeżami, które zmniejszą ryzyko uszkodzenia samego zadaszenia. Nadmiar śniegu powinien być wyrzucony poza budynek. Warto podkreślić przy tym, że zrzucanie śniegu z dachu powinno odbywać się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, by nie spadł on na ludzi czy zwierzęta albo nie zniszczył krzewów w Twoim ogrodzie. Dlatego najlepiej usuwać śnieg małymi porcjami, co ułatwi manewrowanie szuflą i zminimalizuje ryzyko zniszczenia czegokolwiek znajdującego się niżej.

Zatrudnianie do odśnieżania fachowców

Możesz zlecić odśnieżenie dachu płaskiego fachowcom, co pozwoli na wykonanie takiej usługi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że prace związane z usuwaniem śniegu powinny być prowadzone zgodnie z zasadami BHP, co oznacza, że pracownicy pracujący na wysokości przy odśnieżaniu dachu płaskiego powinni:

  • mieć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości,
  • zostać przeszkoleni w zakresie tego, jak bezpiecznie odśnieżać dachy,
  • mieć zagwarantowane skuteczne środki ochrony zbiorowej przed upadkiem z wysokości lub każdy pracownik powinien być wyposażony w indywidualne środki zabezpieczające przed upadkiem.

Kiedy odśnieżać dach płaski? Właściwie nie zawsze jest to koniecznością w przypadku domów jednorodzinnych, ponieważ nowe budynki muszą spełniać restrykcyjne warunki techniczne, dlatego konstrukcja dachu powinna bez problemu przenieść obciążenia wynikające z zalegającej pokrywy śnieżnej. W przypadku starszych budynków, których normy budowlane nie stawiały tak wysokich wymagań, dach płaski może wymagać regularnego odśnieżania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *