Budowa domu jednorodzinnego krok po kroku

Budowa domu jednorodzinnego krok po kroku

Własny dom to marzenie wielu osób. Jak rozpocząć przygodę życia i co musisz wiedzieć o budowie domu? Najczęściej jednak pojawiają się obawy związane z kosztami wzniesienia takiego obiektu i skomplikowaniem całego procesu. Budowa domu jednorodzinnego nie musi jednak wiązać się z wieloma trudnościami. Dzięki naszym poradom poznasz najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać podczas budowy, aby sprawnie przejść przez cały proces i poradzić sobie ze wzniesieniem budynku. Zapraszamy zatem do lektury i sprawdzenia w jaki sposób przebiega cały proces budowy.

Krok 1 – załatwienie formalności

Jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych niezbędne jest załatwienie wszystkich formalności związanych z budową domu. Etap ten zaczyna się już w momencie zakupu działki budowlanej, na której zostanie postawiony konkretny obiekt. Pierwszym działaniem, które należy podjąć to oczywiście zakup projektu budowlanego. Tutaj można zdecydować się na gotowy lub indywidualny. W tym drugim przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami i dłuższym czasem potrzebnym na jego przygotowanie. Będzie on jednak bardziej dostosowany pod potrzeby klienta. Posiadanie projektu jest wymagane do tego, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Oprócz tego potrzebne będą również: decyzja o warunkach zabudowy, warunki techniczne dostawy mediów, mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali 1:500 oraz dodatkowa dokumentacja związane z prawem miejscowym. W przypadku skompletowania wszystkich dokumentów możliwe będzie uzyskanie pozwolenia na budowę w terminie 65 dni od złożenia wniosku.


Krok 2 – rozpoczęcie prac

Kolejny krok polega już na rozpoczęciu prac. Na samym początku należy zadbać o kwestie organizacyjne, aby budowa domu jednorodzinnego przebiegła w sposób bezpieczny i sprawny. Podstawą jest ogrodzenie działki i wyznaczenie dokładnego położenia nieruchomości, które wymaga skorzystania z geodety. Następnie można przejść do wyrównania działki oraz przygotowania fundamentów i działki. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas wykonywania fundamentów.

Zobacz też:  Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania fundamentów.


Krok 3 – rozpoczęcie właściwych prac budowlanych

Gdy dysponujemy już niezbędnymi pozwoleniami i mamy przygotowane wczesne etapy prac to możemy przystąpić do właściwej budowy. Na tym etapie warto, aby pojawił się już kierownik budowy domu jednorodzinnego, który pokieruje całym procesem. Prace w tym etapie dodatkowo najlepiej rozpocząć w okresie wiosennym, gdyż sprzyjająca pogoda pozwoli na sprawniejsze realizowanie wszystkich etapów budowy. W tym kroku wykonywane są ściany zewnętrzne, stropy, schody, więźba dachowa, komin, pokrycie dachu, a nawet montaż okien dachowych. Zastanawiając się ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego należy pamiętać, że ten etap jest jednym z bardziej kosztownych. Może pochłonąć bowiem nawet 40-45% wartości całej inwestycji. Przed przystąpieniem do prac należy zatem wyposażyć się w odpowiednią ilość gotówki, aby nie być zmuszonym do przerywania prac.

Budowa domu jednorodzinnego krok po kroku


Krok 4 – montaż instalacji i okien

W kroku 4 przystępujemy do kompleksowego wykonania wszystkich instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz gazowych. Etap ten obejmuje także montaż drzwi zewnętrznych i całej stolarki okiennej. Etap ten wiąże się również z przygotowaniem całego obiektu do okresu zimowego. Można na tym etapie pokusić się również o wykonanie właściwego już ogrodzenia oraz uporządkowanie całego placu budowy.


Krok 5 – wykończenie wnętrza

Powyżej wymienione etapy budowy domu jednorodzinnego dotyczyły wzniesienia całej konstrukcji. Na ostatnim etapie przystępujemy natomiast do wykończenia wnętrza. Prace w tym etapie rozpoczynamy od zamontowania urządzeń grzewczych. Gdy to już mamy to możemy przystąpić do pozostałych prac. Obejmują one wyznaczenie pomieszczeń i ich wykończenie. To na tym etapie odbywa się malowanie ścian czy montaż całego osprzętu poszczególnych instalacji. Etap wykończenia także stanowi duży wydatek jeżeli spojrzymy na całkowity koszt budowy domu jednorodzinnego.


Krok 6 – zakończenie wszystkich prac

Ostatnim krokiem będzie zalegalizowanie nieruchomości i zakończenie wszystkich prac z nią związanych. W tym celu należy zgłosić zakończenie budowy i skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. W przypadku prawidłowego zgromadzenia wszystkich dokumentów nadzór budowlany udzieli zgody na zamieszkanie w obiekcie. W sytuacji, gdy w przeciągu 21 dni nie otrzymamy żadnego pisma od nadzoru to oznacza to, że możemy w pełni legalnie wprowadzić się do domu.

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Formalności są bardzo ważne i należy je spełnić. Nie ma niestety możliwości, aby je pominąć. Materiały budowlane, odpowiedni projekt domu, ekipa budowlana oraz stolarka jest bardzo ważna, aby nasz dom na długo spełniał funkcje mieszkalne, zapewniał bezpieczeństwo i komfort.

  2. Polecam zwlaszcza skupic sie na kroku nr 1 czyli zalatwieniu formalnosci, bo potem moga wyjsc bardzo przykre i kosztowne niespodzianki:)

  3. Bardzo praktyczny przewodnik! Szczegółowo opisane etapy budowy domu jednorodzinnego krok po kroku to coś, czego potrzebowałem. Na pewno skorzystam z tych wskazówek, kiedy będę zaczynał swoją budowę. Dzięki za pomocny artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *