Ranking odkurzaczy automatycznych

Jedną z podstawowych czynności, jakie wykonujemy w domach czy w mieszkaniach w ramach dbania o szeroko rozumiany porządek jest odkurzanie (zobacz też co powinieneś wiedzieć przed zakupem odkurzacza przemysłowego). W dużych lokalach może ono trwać dosyć długo. Jeśli i Ty nie masz wystarczająco dużo czasu na regularne robienie tego w mieszkaniu lub domu, możesz kupić automatyczny odkurzacz. Jaki jest najlepszy automatyczny odkurzacz? Sprawdź nasze top 5.

Czym jest odkurzacz automatyczny?

Jeśli nie masz czasu na sprzątanie swojego domu, wykorzystaj do tego celu automatyczny odkurzacz. Co kryje się pod tą nazwą? To nowoczesne, inteligentne, zdalnie sterowane urządzenie pozwalające usuwać kurz, brud i wszelkie inne zanieczyszczenia z podłóg. W wielu przypadkach odkurzacz samojeżdżący działa jak mop.

Taki odkurzacz automatyczny znajduje się w ofercie wielu różnych producentów. Każdy może mieć inną specyfikację, siła ssania, silnik, liczbę i rodzaj czujników czy też baterię oraz pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. Wszystkie jednak sprowadzają się do tego, by wyręczyć Cię w odkurzaniu i myciu podłóg, dzięki czemu zyskujesz wolny czas do dowolnego zagospodarowania.

iRobot Roomba S9+

Popularnym autonomicznym odkurzaczem domowym jest robot iRobot Roomba. Ma on wiele zalet, przede wszystkim gruntownie odkurzy z różnych materiałów posadzki i dywany.

W miarę upływu czasu i wykonywania codziennej czynności odkurzania iRobot Roomba S9+ „uczy się”. Na bieżąco tworzy mapy i dostosowuje się do Twojego domu. Ładuje się w stacji Clean Base, ale jednocześnie służy ona do tego, by iRobot Roomba S9+ mógł opróżnić pojemnik na brud. Stacja ma dużą pojemność, dlatego możesz zapomnieć o opróżnianiu jej nawet przez 60 dni.

Producent iRobot Roomba S9+ wyposażył go w liczne czujniki:

 • akustyczny,
 • antykolizyjny,
 • krawędzi,
 • kurzu,
 • odległości,
 • odometr,
 • optyczny,
 • optyczny kierunku ruchu,
 • optyczny vSLAM – kamera,
 • przeciw zaplątaniu się w kable,
 • przeszkód,
 • uskoku podłoża,
 • wykrywający zabrudzone miejsca,
 • zabezpieczenia przy podnoszeniu.

Jest w stanie skutecznie zastąpić Cię przy odkurzaniu. Realizuje sprzątanie w trybie automatycznym, manualnym, metodycznym, miejscowym, w ramach powtarzającego sprzątania, spiralnym, turbo. Ma 3-stopniowy system odkurzania, a przy tym asystenta głosowego. Wiele funkcji w robocie sprzątającym iRobot Roomba S9+ jest uruchamianych automatycznie. To między innymi opcja automatycznego wyłączenia, lokalizacji, gruntownego czyszczenia bardziej zabrudzonych powierzchni czy inteligentnego wykrywania brudu. Jeśli będziesz tego chcieć, odkurzacz automatyczny iRobot Roomba wróci do stacji dokującej. Na wyposażeniu iRobot Roomba S9+ ma filtr AeroForce.

Wygodę użytkowania tego automatycznego odkurzacza zwiększa sterowanie głosem oraz możliwość współpracy z Google Assistant i Amazon Alexa. Wystarczy smartfon i odpowiednia aplikacja, byś mógł połączyć się ze swoim odkurzaczem iRobot Roomba S9+ i zlecić mu posprzątanie mieszkania.

Na jednym naładowaniu baterii automatyczny odkurzacz będzie pracował przez 120 minut. Czas ładowania wynosi 180 minut.

Zobacz też:  Ranking kotłów gazowych do 5000 zł

Roborock S6 MaxV

Tym, co wyróżnia odkurzacz automatyczny Roborock S6 MaxV, jest system podwójnych kamer. Dzięki niemu producent Roborock zrewolucjonizował proces sprzątania. Dodatkowo odkurzacz jest wyposażony w autorski system unikania przeszkód Reactive AI. Dzięki niemu robot bez trudu omija napotkane przeszkody w sposób całkowicie automatyczny. Ma wiele zaawansowanych funkcji, które zapewniają skuteczne sprzątanie. Jego moc ssania jest zdecydowanie większa niż poprzednich modeli odkurzaczy automatycznych Roborock. Wynosi 2500 Pa.

Dzięki temu, że odkurzacz Roborock S6 MaxV mna dwie kamery, czyli tak jakby dwoje oczu, zapewniono mu widzenie stereoskopowe, które pozwala na lepszą percepcję. Widzi nie tylko przeszkody na swojej drodze, ale jest w stanie z dużą precyzją oszacować ich lokalizację i rozmiar. Nie wjeżdża więc w meble, nogi stołu czy w urządzenia i sprzęty znajdujące się na jego drodze, ale na bieżąco planuje poruszanie się wokół nich. Kamery działają na podczerwień, dlatego odkurzacz S6 MaxV może odkurzać także w ciemnościach.

Sercem odkurzacza Roborock S6 MaxV jest 8-rdzeniowy procesor Qualcomm APQ8053 i system Reactive Al, który napędza sieci neuronowe Tensorflow. Wykorzystano w nim najnowszą architekturę uczenia maszynowego. Zanim trafił do sprzedaży, przeprowadzono wiele testów z jego użyciem.

Roborock S6 MaxV to nie tylko odkurzacz, ale jednocześnie automatyczny mop. Ma elektroniczny zbiornik na wodę, którą dozuje podczas wycierania powierzchni płaskich. Możesz ustawić harmonogram mycia podłogi dla każdego pomieszczenia z osobna. Odkurzacz ominie również Twoje dywany. W aplikacji w smartfonie można przeglądać mapy i trasy pokonywane przez odkurzacz automatyczny Roborock S6 MaxV. Aplikacja ta informuje również użytkownika, kiedy wymagana jest jego uwaga.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Odkurzacz automatyczny chińskiego producenta Xiaomi nie tylko usuwa kurz z wszelkich powierzchni płaskich, ale jednocześnie ma funkcję czyszczenia na mokro. Oznacza to, że Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro w jednym urządzeniu łączy czyszczenie na sucho i na mokro. Obsługuje przy tym trzy tryby:

 • czyszczenie suche i mokre,
 • czyszczenie tylko suche,
 • czyszczenie tylko mokre.

Ponadto wyposażono go w inteligentnie sterowany zbiornik na wodę, który skutecznie chroni drewniane powierzchnie. Twoje panele są pod dobrą ochroną. Używa technologii do kontrolowania przepływu wody. Zbiornik precyzyjnie reguluje jej ilość, natomiast pompa z systemem mikrokontrolera nie zatyka się przy długotrwałym użytkowaniu. Korzystający może określić stan wody za pomocą mikroukładu, dlatego będzie ona dostarczana tylko podczas czyszczenia.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Symuluje ręczne mycie na mokro w celu uzyskania optymalnych rezultatów na podłodze każdego rodzaju. Przesuwa nakładkę w obu kierunkach w lewo i w prawo, dzięki czemu będziesz mieć dwa razy czystsze i bardziej lśniące podłogi w całym domu.

Jeśli chodzi o pracę odkurzacza automatycznego przy czyszczeniu na sucho, to dzięki wydajnej mocy ssania 2100 Pa usunie niemal każde zanieczyszczenie czy kurz. Wyróżnia się możliwością precyzyjnego tworzenia tras, a funkcja ta bazuje na nawigacji laserowej systemu LDS nowej generacji. Mapa całego pomieszczenia jest tworzona w czasie rzeczywistym. Również ten odkurzacz korzysta z dwóch kamer. Są one sterowane czterordzeniowym procesorem Cortex A7, co w połączeniu z procesorem graficznym Mali 400 staje się potężnym silnikiem obliczeniowym. Urządzenie szybko radzi sobie z przetwarzaniem zbieranych danych. Precyzyjnie rozpoznaje swoje otoczenie, ponieważ producent wyposażył je w 12 czujników. Automatyczny odkurzacz dzieli sobie pomieszczenia i automatycznie rozpoznaje pokoje. Dba o to, by strefy były czyszczone w określonej kolejności.

Zobacz też:  Kominek koza Blist Żar 8 kW, czy warto? Nasza opinia

Użytkownik odkurzacza automatycznego Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro może nim sterować przy użyciu przyjaznej i łatwej w obsłudze aplikacji na smartfona – Mi Home. Odkurzacz jest w stanie pokonywać przeszkody o wysokości do 2 cm. Na jednym ładowaniu jest w stanie pracować bez przerwy 110 minut. To w zupełności wystarczy na posprzątanie pomieszczeń o powierzchni łącznej do 180 m2. Automatyczne ładowanie zaoszczędza Twój czas.

Viomi V3 Max

Odkurzacz samojeżdżący Viomi V3 Max, podobnie jak wcześniej wspomniane modele z top 5, zarówno odkurzy, jak i umyje podłogi. O idealne czyste posadzki robot zadba dzięki skutecznym patentom mopowania S/Y. Tryb S oznacza wydajne i długie czyszczenie podłóg. Natomiast tryb Y jest tożsamy z ręcznym myciem w dwóch kierunkach. Dlatego dopasowujesz tryb czyszczenia na mokro do własnych potrzeb. Ściereczka montowana przy urządzeniu Viomi V3 Max została wykonana z materiałów, które są skuteczne w usuwaniu plam, a przy tym nie pozostawiają smug.

Wyposażono go w japoński silnik bezszczotkowy NIDEC o mocy ssania aż do 2700 Pa. Dlatego jest w stanie zbierać zarówno większe, jak i mniejsze zanieczyszczenia, w tym nawet sierść zwierząt oraz włosy. Odkurzacz jest na tyle inteligentny, że moc ssania wzrasta podczas czyszczenia dywanu, a główna szczotka typu V skutecznie wymiata zanieczyszczenia znajdujące się w różnego rodzaju szczelinach. Zbiornik odkurzacza automatycznego Viomi V3 Max gromadzi kurz, a ponadto jest napełniony wodą do mycia podłóg. Dzięki temu robot samojezdny odkurza i myje podłogi w tym samym czasie. Komponenty montuje się szybko, a duża pojemność zbiornika wystarcza na posprzątanie nawet obszernego mieszkania bez konieczności dolewania wody w jego trakcie. Zbiornik ma pojemność 400 ml – 200 ml na kurz oraz 200 ml na wodę. Jeden przycisk pozwoli Ci opróżnić zbiornik na kurz w odkurzaczu V3 Max.

Nie musisz się martwić o to, że woda ze zbiornika odkurzacza Viomi V3 Max mogłaby wylać się na Twoje panele czy parkiet, powodując w niektórych przypadkach jego uszkodzenie. Wszystko dlatego, że poziom wody jest stale kontrolowany przez robot samojezdny. Jest ona regularnie dystrybuowana. Możesz wybierać spośród jednego z trzech poziomów wody.

Na jednym ładowaniu bateria litowa Viomi V3 Max o pojemności 5200 mAh pozwala na 215 minut pracy, co odpowiada sprzątaniu na powierzchni 290 m2. Swoją trasę sprzątania odkurzacz samojezdny Viomi V3 Max planuje z wykorzystaniem procesora A35 Quad-Core oraz algorytmu SLAM V3 Max. Szybko i skutecznie przetwarza dane, dzięki czemu może dostosować trasę sprzątania w czasie rzeczywistym. Unika przeszkód, ponieważ ma na swoim wyposażeniu 14 czujników. Program Map 2.0 zapamiętuje do 5 pięter, dlatego będzie doskonałym urządzeniem czyszczącym nawet domach jednorodzinnych. Można podzielić powierzchnię domu na strefy lub nadać im nazwy, ustawiając przy okazji czas sprzątania na konkretną godzinę.

Zobacz też:  Ranking kominków wolnostojących do 7500 złotych

Tak jak wszystkie inne odkurzacze automatyczne nowej generacji, Viomi V3 Max jest sterowany aplikacją w smartfonie. Daje ona dostęp do różnych funkcji ustawień, na przykład powiadamia Cię o tym, że brakuje wody w zbiorniku.

iRobot Roomba i7+

Ostatnim opisywanym w top 5 odkurzaczem automatycznym jest kolejna propozycja marki iRobot Roomba, tym razem model i7+. Tak samo jak jego poprzednik ma stację Clean Base, która automatycznie usuwa brud z zamkniętego worka AllergenLock. Mieści on zawartość 30 pojemników, dzięki czemu system jest w zasadzie bezobsługowy, dlatego na wiele tygodni możesz zapomnieć o jego opróżnianiu.

Kluczem do skuteczności działania odkurzacza samojeżdżącego iRobot Roomba i7+ jest 3-stopniowy system sprzątania. Składa się on z dwóch gumowych szczotek do wszystkich powierzchni oraz ze specjalnie zaprojektowanej szczotki do sprzątania przy krawędziach. W parze z dużą mocą ssania oraz ruchomą głowicą czyszczącą odkurzacz iRobot Roomba automatycznie dostosowuje się do warunków otoczenia. Dlatego tak samo skutecznie będzie odkurzał dywany, jak kafelki z fugami, śliski parkiet czy panele. Jedna szczotka rozbija i poluzowuje zabrudzenia, a druga porusza się przeciwbieżnie, dzięki czemu je zgarnia i wyciąga. Sercem urządzenia jest silnik drugiej generacji napędzający szczotki. iRobot Roomba i7+ ma wirującą szczotkę boczną, która zgarnia zabrudzenia, kierując je na drogę 3-stopniowego systemu sprzątania. Ponadto odkurzacz ten ma wysokowydajny filtr AeroForce, który przechwytuje 99% alergenów, pyłków i cząstek o wielkości do 10 mikronów.

Wszystko to sprawia, że iRobot Roomba i7+ odpowiada na wyzwania stawiane mu przez alergików czy właścicieli zwierząt domowych.

Z pewnością należy wspomnieć w przypadku opisywania odkurzacza automatycznego iRobot Roomba i7+ o inteligentnych mapach Imprint. Pozwalają one zaprogramować urządzenie do sprzątania nazwanych pomieszczeń. Z inteligentnymi mapami Imprint Smart Mapping robot ten uczy się domu czy mieszkania, pamięta nazwy pomieszczeń, dlatego może kontrolować, które z nich mają być sprzątane i w którym momencie ma się to stać. Odkurzacz zapamiętuje do 10 pięter. Wykorzystuje wizualne punkty orientacyjne, co pozwala mu rozpoznawać otoczenie i stosować najlepsze sposoby sprzątania. Wszystko dzięki opatentowanej nawigacji iAdapt 3.0 z wizualizacją przestrzeni. Pomaga to mu sprawnie poruszać się po całym poziomie domu i śledzić jego lokalizację. W domach ze schodami (zobacz wybieramy płytki na schody do domu) radzi sobie doskonale dzięki czujnikom wysokości.

Sterowanie odkurzaczem automatycznym iRobot Roomba i7+ odbywa się za pośrednictwem aplikacji iRobot HOME na smartfonie, ale możesz też skierować swój odkurzacz do wybranego pomieszczenia za pomocą komend głosowych, jeśli użyjesz głośnika Alexa lub asystenta Google.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *