Jak dbać o drzewka owocowe w ogrodzie?

Własny przydomowy sad ma nie tylko walory estetyczne, ale również rodzi owoce, które możesz dowolnie wykorzystywać – do przetworów, na kompoty i dżemy czy też do bieżącej konsumpcji. W cieniu drzewek możesz wypoczywać i bawić się z dziećmi. Żeby jednak były one zdrowe i wytrzymałe, musisz odpowiednio dbać o takie drzewka. Zobacz, na czym to polega.

Podlewanie drzewek owocowych

Do prawidłowego wzrostu każda roślina potrzebuje trzech elementów:

  • dostępu do słońca,
  • dobrej, żyznej gleby,
  • regularnego podlewania.

Gleba, słońce i woda – to trzy składowe zapewniające wzrost roślinom, stąd też właśnie podlewanie drzewek owocowych jest takie istotne. W naszych warunkach klimatycznych będzie miało bezpośredni wpływ na siłę i tempo wzrostu roślin, a także na to, w jakim zakresie będą one rodzić owoce.

Przy podlewaniu młodych drzewek owocowych należy w szczególności zwrócić uwagę na to, by woda nie tylko zwilżyła powierzchniowo glebę, ale żeby dotarła ona na głębokość zalegania systemu korzeniowego. Z drugiej strony wody nie powinno być zbyt dużo, by nie ograniczać zawartości powietrza w glebie i nie stwarzać warunków, które sprzyjałyby rozwojowi patogenów glebowych.

owoce

Nawożenie drzewek owocowych

Najczęściej drzewka mają duże zapotrzebowanie na to, by gleba, w której rosną, zapewniała im urozmaicone składniki pokarmowe. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie nawozu do drzewek owocowych już w okresie kwitnienia, czyli najczęściej wczesną wiosną. Do nawożenia możesz zastosować nawóz wieloskładnikowy, który jest do tego przeznaczony.

Po upływie około 4 tygodni należy powtórzyć procedurę nawożenia drzew owocowych, a trzecią dawkę nawozu wykorzystać po upływie takiego samego okresu. Pod koniec lata lub jesienią, zawsze po dokonaniu zbiorów owoców, powinieneś pamiętać o zastosowaniu jesiennego nawozu pod drzewka owocowe, by w odpowiedni sposób przygotować je do zimowania.

Zobacz też:  Podstawowe narzędzia do ogrodu

Zobacz też:

Rodzaje nawozów ogrodniczych

Podstawowe narzędzia do ogrodu

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Tuja – popularna roślina na żywopłot

Przycinanie drzewek owocowych

Wiele osób zastanawia się, dlaczego nie można pozwolić drzewkom owocowym na swobodny wzrost, tylko należy je ciąć. Zasadniczym celem zabiegu przycinania jest ustanowienie i zachowanie równowagi między wzrostem i rozwojem wegetatywnym drzew oraz ich owocowaniem. Poprzez przycinanie drzewek owocowych można nadać im pożądany kształt i zadbać o ich rozmiar czy zagęszczenie. Cięcie należy uznać za zabieg fitosanitarny, który daje właściwą cyrkulację powietrza i przenikanie promieni słonecznych w obrębie korony drzewa.

W trakcie przycinania drzewek w przydomowym sadzie w pierwszej kolejności trzeba usuwać pędy, które zostały porażone przez różnego rodzaju patogeny, np. mączniaka czy zarazę ogniową. Eliminujesz wówczas ryzyko infekcji drzew owocowych w czasie wegetacji. Miejsce cięcia powinno być zabezpieczone np. fitoplastrem, by zapobiegać rozwojowi patogenów.

Przycięte drzewka owocowe zostaną pobudzone do lepszego plonowania. Usuniesz stare pędy, połamane czy chore gałęzie.

Pierwsze cięcie wykonuje się na wiosnę – większość drzewek owocowych ciętych jest na przełomie lutego i marca, z wyjątkiem brzoskwiń i nektarynek, które trzeba ciąć później, w fazie różowego pąka lub podczas kwitnienia. Śliwy, morele czy czereśnie przycina się latem, kiedy owoce zostaną już zebrane. Zbyt silne cięcie będzie hamować rozwój korzeni i pobieranie makroskładników z ziemi.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *