Rodzaje nawozów ogrodniczych
W rolnictwie i ogrodnictwie, a także przy uprawie roślin w przydomowych szklarniach i ogródkach stosowane są różnego rodzaju nawozy dla zwiększania wielkości zbiorów oraz przeciwdziałania rozwojowi różnych chorób czy aktywności szkodników. Nawozy te zalicza się do grona takich preparatów i są to środki pochodzenia mineralnego lub organicznego, które pozwalają zwiększyć wydajność i jakość plonowania w uprawie roślin różnego rodzaju. Sprawdź, jakie nawozy najczęściej są wykorzystywane w ogrodnictwie.
Nawozy zielone
Do uprawy roślin w ogrodzie możesz wykorzystywać nawozy zielone. Najbardziej nadają się one do wspierania uprawy roślin motylkowych. Nawozy zielone wzbogacają glebę w substancje organiczne i azot oraz inne składniki pokarmowe. Nawożenie z użyciem nawozów zielonych jest zaliczane do jednych z najstarszych sposobów na zwiększanie żyzności gleby.
Rośliny na nawóz zielony powinno się wysiewać nie po to, by je zbierać, ale dla poprawy jakości gleby, w której rosną. Rośliny w pewnej fazie wzrostu zostają przekształcone razem z ziemią, gdzie z czasem tworzą odżywczy dla gleby humus. Zielony nawóz jest rodzajem powierzchniowego kompostowania. Dzięki niemu można uzyskać wiele korzyści, w tym:
- długofalowo poprawić jakość gleby,
- poprawić strukturę i napowietrzenie gleby,
- spulchnić glebę przez korzenie roślin zielonego nawożenia,
- związać składniki pokarmowe w glebie w masę roślinną,
- wspierać rozwój organizmów glebowych,
- uzyskać warstwę chroniącą glebę przed mrozem, jeśli nawóz zielony pozostanie na zimę i zmarznie.
Rozkład substancji organicznych znajdujących się w zielonym nawozie przez edafon uwalnia na nowo składniki, które są następnie dostępne dla uprawianych roślin. Możesz wybrać, w jaki sposób wykorzystać nawóz zielony – powierzchniowo albo jako siew między rzędami właściwych roślin uprawnych.
Zobacz też:
TOP 5 kosiarek elektrycznych do 1000 zł
Najlepsze rośliny na nawóz zielony to m.in.:
- rzepak ozimy,
- rzodkiew oleista,
- łubin – żółty i wąskolistny,
- bobik,
- peluszka,
- wyka,
- nostrzyk,
- gorczyca,
- gryka,
- facelia.
Mieszanki na nawóz zielony możesz kupić gotowe do wysiewu. Jeśli wykorzystujesz takie rośliny, wiedz, że trzeba przestrzegać zasady zmianowania. Ani rośliny, które rosły w danym miejscu wcześniej, ani uprawiane na zielonym nawozie nie powinny należeć do tej samej rodziny.
Nawozy organiczne
Kompost i biohumus są najlepszymi przykładami dla prezentacji nawozów organicznych, stanowiących ekologiczną alternatywę dla nawozów sztucznych. To również obornik, najczęściej krowi, koński czy kurzy, a także wióry i mączka z rogów i kopyt bydła rzeźnego. Ich cechą charakterystyczną jest to, że produkuje się je z substancji organicznej lub z mieszanin substancji organicznych. Mają one wiele zalet, do których zalicza się:
- wsparcie w budowie humusu i innych organicznych elementów składowych,
- pobudzanie albo przywracanie do życia organizmów glebowych,
- równomierne przekazywanie do gleby składników odżywczych w procesie rozkładu nawozu,
- zmniejszenie ryzyka nadmiernego nawożenia,
- zawartość różnych minerałów, jak żelazo czy mangan.
Wybierając do swojego ogrodu nawozy organiczne, zadbasz o dostarczenie roślinom cennych składników pokarmowych, ale jednocześnie o podtrzymanie witalności gleby i poprawę jej struktury. W dłuższej perspektywie czasu pozwalają one uniknąć wielu popularnych chorób roślin i zmniejszyć koszty ponoszone w związku z uprawą roślin na działce (zobacz domek na działce – drewniany czy murowany?).
Nawozy mineralne
W kategorii nawozów ogrodniczych wyróżnia się również nawozy mineralne, które potocznie nazywane są sztucznymi lub syntetycznymi. To substancje, które są powszechnie używane w uprawie roślin w celu wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe. Takie nawozy są niezbędne dla dostarczania roślinom odpowiednich składników dla ich wzrostu i polepszenia właściwości fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych i biologicznych.
Wśród mineralnych można wymienić nawozy:
- azotowe,
- fosforowe,
- potasowe.
Nawozy mineralne ogrodowe powstają w procesie chemicznym i mają ściśle określony skład. Rozpuszczają się w wodzie i z tego względu są łatwo przyswajane przez korzenie roślin. Możesz je nabyć w formie płynnej, sproszkowanej, granulatu, a nawet sztabek.