Budowa ogrodzenia z siatki

Budowa ogrodzenia z siatki

Do ogrodzenia posesji z domem mieszkalnym, rekreacyjnym, a nawet altanką ogrodową możesz z powodzeniem zastosować rozwiązanie z siatki. Cieszy się ono niesłabnącą popularnością w kolejnych dekadach w Polsce. Wynika to głównie z niskiej ceny wykonania takiego ogrodzenia i tego, że montaż ogrodzenia z siatki jest bardzo prostym zadaniem. Sprawdź, jak to się robi.

Jak wykonać ogrodzenie z siatki?

Zanim zaczniesz rozciągać siatkę wokół swojej działki, dokładnie rozplanuj całe ogrodzenie. Zmierz długość wszystkich boków posesji i dopasuj rozstaw słupków stalowych utrzymujących siatkę w odpowiednim położeniu. Najlepiej, by zastosować przy tym taki rozstaw co około 1,5 do 2,5 metra. Jeśli teren jest równy, a jeden bok działki ma nie więcej niż 50 m długości, możesz zaplanować słupki co 2-2,5 metra.

Płot z siatki – montaż

Po zaplanowaniu tego, jak zrobić ogrodzenie z siatki, możesz przystąpić do prac ziemnych. Pamiętaj, by przygotować miejsce, w którym będziesz mieć strefę wejściową i wjazdową na posesję. Montaż siatki ogrodzeniowej rozpocznij od postawienia słupków w narożnikach działki, a także przy furtce oraz przy bramie. To one będą najważniejsze przy budowaniu ogrodzenia z siatki. Krok po kroku wytyczaj pozostałe słupki w równych odległościach.

Powinny być one solidnie osadzone w gruncie, dlatego wykop dla nich dołki o głębokości w granicach 80-140 cm. Zanim osadzisz słupy w ziemi, wykonaj szalunek (w przypadku gruntu sypkiego) lub zabetonuj je. Słupy te powinny być pokryte warstwą środka antykorozyjnego. Mieszanka betonowa ma być wykonana w stosunku 1:3, czyli jedna część cementu przypada na 3 części piasku. Wypełnienie dziury może być dodatkowo wzmocnione przy użyciu kamieni, gruzu czy tłucznia. Kiedy zalejesz słupki betonem, wypoziomuj je. Muszą koniecznie stać w linii prostej, aby po umieszczeniu ich w dołkach miały dokładnie tę samą wysokość. Odczekaj kilka dni, by masa betonowa dobrze związała. Zastosuj podpory pod słupki, jeśli wymagają wzmocnienia.

Zobacz też:  Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Którą wybrać do naszego ogrodu?

Dopiero wówczas możesz wykonać ogrodzenie działki siatką. Naciągnij ją na kolejne słupki, poczynając od tych znajdujących się w narożnikach. W połowie ich wysokości oraz około 5 cm od górnej i dolnej krawędzi wykonaj w słupkach otwory oraz zamocuj śruby z oczkami, przez które przeciągniesz pręt stalowy, jednocześnie mocując do niego rząd oczek siatki. Rozwijaj ją i mocuj do kolejnych słupków. Siatkę przy ostatnim słupku narożnym naciągniesz przy użyciu kołowrotka zapadkowego lub śruby rzymskiej.

Ostatnim krokiem przy wykonaniu ogrodzenia z siatki będzie zabezpieczenie słupków przed wnikaniem wody do środka – przy użyciu gotowych zatyczek lub daszków dospawanych do słupków.

Budowa ogrodzenia z siatki

Ogrodzenie z siatki – elementy wymagane

Głównym elementem ogrodzenia siatką posesji jest rzecz jasna sama siatka. Najczęściej będzie stalowa, której montaż polega na rozciągnięciu jej na słupkach. Będziesz więc potrzebował wówczas:

  • słupków stalowych o średnicy 60 mm lub o przekroju 40 x 60 mm wraz z daszkami ograniczającymi od góry,
  • słupków pośrednich, nazywanych zastrzałami,
  • siatki ogrodzeniowej z oczkami o odpowiednim rozstawie,
  • napinaczy – kołowrotka zapadkowego lub śruby rzymskiej, potrzebnych do naciągania drutu wzmacniającego (naprężającego),
  • drutów naprężających,
  • betonu do wykonania fundamentów.

Jeśli grunt, na którym planujesz montowanie ogrodzenia z siatki, jest sypki, dobrym pomysłem jest jego wyszalowanie. Możesz kupić gotowe tuby szalunkowe o średnicy 25-30 cm. Potniesz je na odpowiednią długość i stworzysz solidną podstawę dla słupów przy siatce ogrodzeniowej.

Słupy, które są kluczowym elementem ogrodzenia z siatki, mogą mieć przekrój okrągły lub prostokątny. Sama siatka może różnić się kolorem czy wielkością oczek. Najważniejsze dla trwałości całego ogrodzenia jest to, byś wybrał rozwiązania wykonane ze stali ocynkowanej, malowanej proszkowo na wybrany kolor. Wszystko dlatego, że ogrodzenie z siatki nieocynkowanej łatwo będzie ulegać korozji i zacznie niszczyć je rdza. Siatka może być pleciona lub zgrzewana, o różnej wielkości i kształcie oczek.

Zobacz też:  Przewodnik po najnowszych trendach w technologii maszyn rolniczych

Koszty ogrodzenia z siatki

Wiesz już, jak zrobić ogrodzenie z siatki. Jakie koszty są związane z nabyciem wszystkich niezbędnych elementów do stworzenia takiego ogrodzenia i wykonania montażu? Siatka ogrodzeniowa jest sprzedawana w rolkach gotowych do montażu na słupkach. Kosztuje około 10-15 zł za metr bieżący, a za każdy słupek zapłacisz 20-30 zł. Wydatek na beton pod słupek to wydatek w granicach 15-25 zł na każdą sztukę. Jeśli prace montażowe wykonasz samodzielnie, możesz sporo zaoszczędzić.

Montaż siatki ogrodzeniowej – podsumowanie

Ważne jest, by siatka ogrodzeniowa znajdowała się około 5 cm nad ziemią lub cokołem. Przy jej naciąganiu zachowaj ostrożność. Nie rób nic na siłę, ponieważ możesz zdeformować kształt ogrodzenia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *