5 rodzajów ogrodzenia

Ogrodzenie działki pozwala na lepszą ochronę swojej własności. Przy budowie domu zwykle pierwszym krokiem jest choćby prowizoryczne otoczenie jej siatką. Kiedy proces inwestycyjny jest już zakończony, najczęściej inwestor decyduje się na wymianę tymczasowego ogrodzenia na docelowe. Sprawdź pięć jego rodzajów, jakie możesz u siebie zastosować.

Ogrodzenie drewniane

Tradycyjnym typem ogrodzenia domu może być ogrodzenie drewniane. Tego rodzaju rozwiązanie może być wykonane zarówno z gotowych przęseł, które opierają się na solidnej podmurówce, jak i z paneli lamelowych, desek, zabezpieczonych w odpowiedni sposób bali, a także klasycznych sztachet.

Gotowe przęsła drewniane są często wybieranym rodzajem ogrodzenia drewnianego z uwagi na szeroki wybór wzorów i rodzajów. Produkuje się je ze sztachet prostych bądź profilowanych. O ile są one w stanie zapewnić solidną zaporę i chronić prywatną posesję przed wzrokiem osób trzecich, o tyle panele drewniane pełnią raczej funkcję ozdobną. Mogą być to panele pełne lub ażurowe, mające formę estetycznej kratki, przy której można posadzić np. róże pnące.

Ogrodzenie drewniane można zbić z desek czy z bali, a wykorzystać do tego celu drewno sosnowe, świerkowe, dębowe, bukowe, jesionowe czy olchowe.

Zobacz też:

Top 5 kosiarek elektrycznych do 500 złotych

Podłogowe ogrzewanie wodne – czy warto?

Ogrodzenie murowane

Solidne i trwałe ogrodzenie murowane będzie pozostawało w niezmienionym stanie przez długie lata. Może być wykonane z takich materiałów murowych jak:

  • cegła klinkierowa,
  • betonowe bloczki lub pustaki,
  • kamień naturalny.

Zaletą ogrodzenia murowanego jest to, że jest wytrzymałe, zapewnia wyższe poczucie bezpieczeństwa i 100 proc. prywatności. Najczęściej wybierane są płoty murowane niepełne, np. połączenie metalowych przęseł i solidnych, murowanych słupków oraz podmurówki np. z klinkieru.

Zobacz też:  Jak dbać o podjazd z betonu?

Alternatywą dla takich płotów wokół domu są betonowe ogrodzenia wykonane z przęseł w formie prefabrykatów. Gotowe elementy wystarczy połączyć ze sobą, co zwiększa tempo wykonania zaplanowanych robót.

Ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie z siatki

Wbrew pozorom ogrodzenia z siatki nie muszą mieć charakteru wyłącznie tymczasowego, ale mogą stanowić docelowe otoczenie dla Twojej posesji. Siatka kupowana jest na ogół w rolce i jest ekonomicznym rozwiązaniem. Można rozpiąć ją choćby samodzielnie na wcześniej wmurowanych w ziemię słupkach. Nie ponosisz więc kosztów robocizny przy budowie ogrodzenia z siatki, których trudno jest uniknąć chociażby w przypadku ogrodzenia murowanego.

Siatka wykorzystywana na ogrodzenie może być tradycyjna, pleciona lub zgrzewana. Możesz też użyć paneli, które także pozwolą na stworzenie ażurowego płotu. Najczęściej ogrodzenie z siatki jest produkowane z drutu ocynkowanego powleczonego specjalnym tworzywem w różnych kolorach, chroniącym przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Mianem ogrodzenia z siatki można również określić płot wykonany z paneli z tego rozwiązania, zrobionych z niewielkiej grubości prętów ocynkowanych i pomalowanych proszkowo. Będą bardziej estetyczne od zwyczajnej siatki ogrodzeniowej i stabilniejsze. Możesz wybierać spośród płaskich lub wyprofilowanych prętów.

Ogrodzenie metalowe

Estetyczne, trwałe i solidne ogrodzenie metalowe wygląda bardzo ładnie, ale jest też jedną z droższych opcji na grodzenie działki. Możesz wykorzystać kute ręcznie ze stali przęsła, często bogato zdobione lub wręcz przeciwnie – minimalistyczne, proste, dopasowane do nowoczesnych stylów elewacji budynków mieszkalnych. Zamiast kutych ręcznie ze stali ogrodzeń możesz wybrać tańszy odpowiednik – żeliwne odlewy.

Ogrodzenie z żywopłotu

Ostatnią z opcji, z jakiej możesz skorzystać przy wyborze ogrodzenia dla swojego domu, będzie ogrodzenie z żywopłotu, popularną rośliną na żywopłot jest tuja. Jego wadą pozostaje to, że nie jest w pełni szczelne, dlatego zaleca się jego łączenie chociażby z płotem z siatki metalowej.

Na urośnięcie żywopłotu również trzeba zaczekać co najmniej kilka lat do czasu, aż zasadzimy rośliny. Na potrzeby jego stworzenia wokół działki możesz wybrać różne rośliny:

  • bukszpan wiecznie zielony,
  • berberys,
  • ostrokrzew,
  • laurowiśnia,
  • grab,
  • buk,
  • głóg jednoszyjkowy,
  • tuja,
  • ligustr itp.
Zobacz też:  Tuja – popularna roślina na żywopłot

Żywe ogrodzenie wymaga pielęgnacji w szerszym zakresie niż inne, czego powinieneś być świadom przy decydowaniu się na nie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *