Pielęgnacja żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu-jakie narzędzie wybrać?

Każdy chce żeby jego przestrzeń przed domem reprezentowała jak najwyższy poziom, prawda? To powód, dla którego zatrudniamy ogrodników, poświęcamy czas na grabienie liści, sadzenie kwiatów, a co niektórzy również na zajmowanie się żywopłotem. To ostatnie może być szczególnie kłopotliwe, wymaga to dużo wprawy i praktyki, by zrobić to jak najlepiej, jednak z pomocą przychodzą narzędzia, które mogą pomóc ułatwić to zadanie.

Jakie nożyce do żywopłotu?

Na początek warto wspomnieć, że istnieje wiele różnych typów nożyc, z czego każdy ma swoje wady i zalety. Dzielą się one na 4 główne rodzaje:

Ręczne – są przydatne, jeśli nasz żywopłot jest stosunkowo niewielkich rozmiarów. Pomimo tego, że nie są najwydajniejsze, to bez problemu poradzą sobie z przycinaniem pojedynczych gałązek, do których nie warto kupować drogiego sprzętu. Skoro o cenie mowa, to sekatory ręczne są znacznie tańsze niż reszta ich odpowiedników. Dzielą się na dźwigniowe oraz z przekładnią.

Elektryczne – świetnie sprawdzają się w obliczu nieco większych żywopłotów. Jeśli myślimy o ich stosowaniu, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednio długi kabel lub przedłużacz. Umożliwiają pracę na wysięgniku, co ułatwia dosięgnięcie wysoko położonych gałęzi, a dodatkowo są bardzo ciche. Ich cena również jest zaletą, bo są jednymi z tańszych sekatorów dostępnych na rynku.

Akumulatorowe – z pewnością ich największą zaletą jest duża mobilność, ponieważ w przeciwieństwie do swoich zasilanych kablem, elektrycznych odpowiedników nie wymagają kabli, a dodatkowo tak jak one, mogą być używane wraz z wysięgnikiem. Ich największą wadą jest krótki czas działania, przez co nie nadają się do stosowania na obszernych działkach. Wadą może być też ich cena, która jest zazwyczaj wyższa niż u wcześniej wspomnianych ręcznych oraz elektrycznych.

Zobacz też:  Eko Dom. Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Spalinowe – te, w przeciwieństwie do reszty, są przeznaczone dla osób profesjonalnie zajmujących się pielęgnowaniem żywopłotów, do tego na dużych powierzchniach. Ten typ sekatorów jest do tego idealny ze względu na dużą moc oraz możliwość pracy na mokrej powierzchni.

Pielęgnacja żywopłotu-jakie narzędzie wybrać?

Sekator elektryczny – najlepszy wybór?

Jest to prawdopodobnie najpopularniejsze rozwiązanie wśród amatorów przycinania żywopłotów czy nawet drzew.

Użytkownicy tego sprzętu często chwalą sobie jego trwałość, jeśli czynności serwisowe są wykonywane regularnie – jednak zależy to też w dużej części od marki.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o regularnej wymianie ostrza oraz smaru, dzięki czemu sekator będzie ciąć jak nowy nawet po latach użytkowania.

Dodatkowo w przypadku sekatorów elektrycznych trzeba mieć na uwadze odpowiednie jego ładowanie. Jeśli chcemy, aby jego bateria jak najdłużej utrzymywała swoją żywotność, wystarczy stosować się do jednej prostej zasady – najpierw całkiem rozładować akumulator, a następnie ładować do pełna. Ta informacja może pomóc nam zaoszczędzić późniejszą frustrację, wynikającą z szybko rozładowującego się akumulatora.

Kolejną zaletą tego rodzaju sprzętu jest znacznie mniejsze zmęczenie po pracy. Naszym zadaniem jest jedynie wcisnąć przycisk.

Jest to też prawdopodobnie najbardziej polecany rodzaj sekatora, spośród wszystkich czterech rodzajów, szczególnie chwalą go sobie sadownicy!

Jak widać ilość dostępnych typów nożyc do żywopłotu pozwala na wybór, który będzie wprost odpowiadał naszym potrzebom. Nieważne czy ktoś posiada niewielką czy dużą działkę, każdy znajdzie coś czego potrzebuje.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *