Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Którą wybrać do naszego ogrodu?

Równo przystrzyżony trawnik wygląda niemal jak puszysty, gęsty dywan. Zachęca do spacerów, zabawy na świeżym powietrzu i szeroko rozumianej rekreacji. Jeśli Twój trawnik ma stać się piękną wizytówką dla Twojej posesji, to zainwestuj w odpowiednią kosiarkę, która przyspieszy i usprawni dbanie o murawę. Jest to jedno z podstawowych narzędzi do ogrodu. Jak wybrać kosiarkę odpowiednią do koszenia przydomowego ogrodu? Czy będzie to sprzęt z silnikiem elektrycznym czy spalinowym?

Zalety i wady kosiarki elektrycznej

Na rynku sprzętów znajduje się szeroki wybór kosiarek elektrycznych. Są łatwe w obsłudze, nie wymagają regularnego uzupełniania oleju, paliwa czy też uruchamiania poprzez zapłon ręczny i pompkę paliwa. Wystarczy podłączyć kosiarkę do gniazdka w domu czy na dworze i następnie włączyć ją przyciskiem, by móc z niej wygodnie korzystać.

Kosiarki elektryczne są zasilane silnikami jednofazowymi prądu przemiennego. Niektóre są wyposażone w silniki indukcyjne i bezszczotkowe, które są lekkie, nie przegrzewają się, dlatego są znacznie bardziej odporne na zużycie mechaniczne w czasie.

Do zalet kosiarek elektrycznych należy zaliczyć:

  • prostotę obsługi,
  • brak spalin – ekologiczność,
  • lekkość,
  • niższe koszty zakupu i eksploatacji w porównaniu z kosiarką spalinową,
  • cichą pracę.

Za wadę kosiarek elektrycznych zwykle jest uznawane to, że wymagają one podłączenia do sieci. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie przed ich zakupem, jakiej długości mają kabel zasilający i czy będą wymagać zastosowania przedłużacza do koszenia odległych miejsc w ogrodzie. Ponadto kosiarki elektryczne mają mniejszą moc od swoich spalinowych odpowiedników – najczęściej nie przekracza 2200 W. Zarzutem dla tego typu sprzętów jest też mniejsza szerokość robocza wynosząca do 50 cm.

Zobacz top 5 kosiarek elektrycznych do 500 złotych.

Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Którą wybrać do naszego ogrodu?

Zalety i wady kosiarki spalinowej

Dla uniezależnienia się od dostępu do sieci elektrycznej i zyskania swobody posługiwania się kosiarką nawet w najbardziej odległych od domu punktach działki możesz wybrać do koszenia ogrodu urządzenie spalinowe. Ma ono wiele zalet, a brak kabla z pewnością jest jednym z głównych czynników, które uzasadniają jego wybór. Kosiarka spalinowa może mieć na wyposażeniu silnik spalinowy dwusuwowy lub czterosuwowy. Różnią się one tym, że w silnikach dwusuwowych paliwo i olej są ze sobą zmieszane w odpowiednich proporcjach, a w silnikach czterosuwowych wlewa się osobno olej i bezołowiową benzynę. Zapłon silnika w kosiarce spalinowej może następować przez rozrusznik ręczny w formie linki mającej uchwyt.

Zobacz też:  Domek na działce – drewniany czy murowany?

Prócz tego kosiarka wyposażona w silnik spalinowy ma takie zalety jak:

  • większa szerokość roboczą silnika,
  • duża moc,
  • niezależność od źródła prądu,
  • mobilność,
  • efektywniejsze działanie przy zróżnicowanym terenie i wysokiej trawie.

Wadą kosiarki spalinowej jest to, że generuje ona nieprzyjemny hałas o dużym natężeniu. Podczas pracy silnika są emitowane spaliny, dlatego nie są to kosiarki całkowicie obojętne dla środowiska naturalnego. Ponadto taka kosiarka z uwagi na obecność silnika i innych podzespołów będzie cięższa, a przy tym droższa w zakupie i eksploatacji. Najczęściej jej wybór jest właściwy, jeśli ogród jest duży, przez co koszenie trawnika będzie wymagało większej mocy urządzenia koszącego.

Kosiarka elektryczna i spalinowa – zużycie energii

Stricte o zużyciu energii elektrycznej można mówić wyłącznie w przypadku kosiarki elektrycznej. Natomiast w przypadku spalinowej to zużycie paliwa będzie miarą wydajności i oszczędności działania przy koszeniu.

Kosiarki elektryczne najczęściej zużywają przy koszeniu przez 40 minut 4 razy w miesiącu około 2 kWh energii elektrycznej, a przy stawce 0,77 zł za 1 kWh przekłada się to na miesięczny koszt wynoszący zaledwie 1,54 zł.

Dla porównania przeciętna kosiarka spalinowa zużywa pół litra paliwa na godzinę działania. Jeśli paliwo kosztuje około 8 zł za litr, będzie to 4 zł przy jednorazowym użyciu urządzenia koszącego trawnik.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *