Podlewanie

Podlewanie roślin w ogrodzie

Rośliny najczęściej potrzebują do wzrostu trzech elementów – gleby bogatej w składniki mineralne, wody oraz dostępu do światła słonecznego. Dlatego podlewanie roślin w ogrodzie jest konieczne, by można było podziwiać ich rozwój. Odwdzięczają się kolorowymi kwiatami czy bogatymi zbiorami w warzywniaku. Sprawdź, jak podlewać rośliny w ogrodzie i jak często należy to robić.

Jak podlewać warzywa w ogrodzie?

Na początek przyjrzyj się bliżej zasadom podlewania. Jak podlewać warzywa w ogrodzie? Podobnie jak rośliny na rabatach, grządki z warzywami należy nawilżać rzadko, ale za każdym razem dość intensywnie. Najlepiej podczas podlewania robić to tak, by uniknąć zraszania liści. Może być to niestety trudnym zadaniem.

Dobrym pomysłem na to, jak podlewać warzywa w ogrodzie, będzie wykorzystanie do tego celu nie zwykłego węża ogrodowego, ale linii kroplujących lub mikrozraszaczy ustawianych na szpilkach. Błędem będzie podlewanie warzyw w ogrodzie przy użyciu zwykłych zraszaczy czy po prostu pistoletu. Przy doborze odpowiedniej techniki czy intensywności podlewania powinieneś uwzględnić potrzeby konkretnych gatunków warzyw oraz fazę rozwoju, w jakiej się znajdują.

Zobacz, jak podlewać warzywa znajdujące się na różnym etapie rozwoju:

  • Siewki warzyw – są wrażliwe na niedobór wody, dlatego trzeba je regularnie podlewać, pamiętając przy tym, że zbyt wilgotne podłoże również im nie służy, ponieważ może to powodować występowanie zgnilizny. Gleba siewek powinna być umiarkowanie wilgotna. Najlepiej zraszać je codziennie.
  • Rozsada warzyw – na tym etapie potrzebują one również regularnego podlewania. Wodę możesz lać do pojemników w takiej ilości, by jej nadmiar wypłynął do podstawki.
  • Intensywny przyrost i dojrzewanie części jadalnych warzyw – należy je intensywnie podlewać, bo niedobór wody w tym czasie powoduje duże straty w ilości i jakości plonów.

Najwięcej wody potrzebują warzywa o słabym systemie korzeniowym i gatunki, które tworzą duże liście, np. sałaty i kapusty czy owoce zawierające dużo wody, tj. dynie, cukinie, ogórki itp. Mniej wody wymagać będą szparagi, marchew, pietruszka czy buraki ćwikłowe.

Podlewanie roślin

Jak podlewać kwiaty w ogrodzie?

Na pytanie o to, jak podlewać kwiaty w ogrodzie, nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ różne gatunki mogą mieć pod tym względem odmienne wymagania. Inaczej też podlewa się rośliny w pojemnikach w ogrodzie, a inaczej, jeśli byliny i inne kwiaty są wsadzone bezpośrednio do gruntu. Rośliny w doniczkach wystawione na słońce szybko się nagrzewają, a ich podłoże się przesusza, dlatego należy je nawadniać najlepiej doglebowo pistoletem lub lancą, z wykorzystaniem wąskiego strumienia wody. W przypadku kwiatów w glebie, podlewa się je z różną częstotliwością, w zależności od miejsca, w jakim się znajdują. Jak często podlewać kwiaty w ogrodzie? Najlepiej codziennie – rano lub wieczorem.

Zobacz także:

Ranking agregatów prądotwórczych do 2000 zł

Rodzaje nawozów ogrodniczych

Domek na działce – drewniany czy murowany?

Ranking kosiarek spalinowych do 1000 zł

Jak często podlewać rośliny w ogrodzie?

Pozostaje jeszcze kwestia częstotliwości nawadniania warzyw czy kwiatów w ogrodzie. Jak często podlewać rośliny? Na pewno będzie to wymagane wtedy, gdy wyraźnie ziemia wokół roślin jest lekko przesuszona. Pamiętaj, że większości gatunkom roślin ogrodowych i nie tylko bardziej szkodzi przelewanie niż przesuszenie.

Są jednak i takie rośliny, które wymagają właściwie ciągle wilgotnego podłoża, a zalicza się do nich:

  • azalię,
  • różaneczniki (rododendrony),
  • golterię,
  • magnolię,
  • żurawinę,
  • hebe,
  • pierisy itp.

Natomiast szałwia omszona, lawenda czy perukowiec podolski, rojniki i rozchodniki wolą podłoże suche i piaszczyste, i nie należy ich często podlewać.

Jak zatem podlewać rośliny w ogrodzie? Rzadko, ale obficie czy systematycznie, np. codziennie, za to małymi porcjami? Przyjmuje się, że lepiej robić to jednak z mniejszą częstotliwością, ponieważ woda wsiąka w głąb ziemi i dociera do niżej położonego systemu korzeniowego. Jeśli będziesz podlewać rośliny skąpo, a często, może się okazać, że woda nie zdąży wniknąć w głąb gleby i wyparuje, przez co system korzeniowy nie otrzyma odpowiedniej dawki wody. Każde podlewanie powinno trwać na tyle długo, by ziemia była nawodniona na głębokości około 15-20 cm.

Roślin w ogrodzie nie podlewaj w środku dnia, kiedy słońce mocno operuje na niebie, ponieważ wtedy woda szybko paruje z gleby, a podłoże jest wysuszone. Zadbaj o częstsze podlewanie w czasie intensywnego wzrostu roślin, kwitnienia oraz wydawania plonów, czyli w szczególności późną wiosną i przez całe lato.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *