Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia?

Istnieje pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników aneksu kuchennego, który zwykle umieszczany jest w oddzielonej przestrzeni salonu lub jadalni. Takie rozwiązanie ma pewne zalety, ale nie jest wolne od wad, podobnie jak organizacja oddzielnej kuchni. Zobacz, co wybrać – aneks czy jednak samodzielną kuchnię w osobnym pomieszczeniu?

Aneks kuchenny – zalety

Czy wygospodarowanie aneksu kuchennego np. w salonie w domu czy w mieszkaniu będzie dobrym pomysłem? Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na to pytanie. Niewątpliwie jest to pomysł na kuchnię nowoczesną, nieszablonową. Pomieszczenie z aneksem oszczędza miejsce, więc w przypadku małych mieszkań będzie dobrym rozwiązaniem. Prócz tego do zalet aneksu kuchennego w salonie zaliczyć należy:

  • brak niepotrzebnych ścianek działowych,
  • stworzenie przestronnego wnętrza w domu czy w mieszkaniu,
  • wygospodarowanie więcej miejsca – nawet od 2 do 4 m2,
  • doskonałe doświetlenie pomieszczenia dzięki oknom w kuchni i w salonie,
  • możliwość przyjmowania gości i przygotowywania potraw jednocześnie.

Aneks kuchenny w salonie można urządzić tak, by tworzyły spójną aranżację. Taka kompozycja może być dobrym pomysłem dla domów i mieszkań, gdzie kuchnia jest ślepa (bez okna) albo też pomieszczenie wygospodarowane na nią jest wąskie i nieustawne. Dla odgraniczenia strefy kuchennej i wypoczynkowej można wykorzystać np. inny materiał na podłodze lub też wykonać wysoki bar, który sprzyjać będzie zasłonięciu np. zlewu czy blatu roboczego.

Zobacz też:

Płytki czy panele do kuchni?

Firanki czy rolety w kuchni?

Aranżujemy kuchnię, jaki styl wybrać i na co zwrócić uwagę?

Biała kuchnia – jak zaprojektować kuchnię w bieli?

Aneks kuchenny – wady

Nie jest tak, że aneks kuchenny ma wyłącznie zalety. Jego wadą jest to, że z salonu wszyscy domownicy, a zwłaszcza goście, mają widok na to, co dzieje się w kuchni. Rozprzestrzeniają się tam też zapachy, które niekoniecznie muszą być przyjemne. Przy kuchni otwartej na salon musisz właściwie stale utrzymywać w części kuchennej idealny porządek.

kuchnia
Front view background image of minimal kitchen interior with wooden accents in small and cozy apartment, copy space

Oddzielna kuchnia – zalety

Alternatywą dla kuchni z aneksem będzie wygospodarowanie osobnego pomieszczenia, w którym zostanie ona zaaranżowana. Najczęściej w blokach mieszkalnych z XX wieku znajdziemy osobne kuchnie, nie zaś aneks.

Zobacz też:  Jaki stół do jadalni?

Rozwiązanie w postaci osobnej kuchni ma wiele zalet. Wśród nich należy wymienić bez wątpienia:

  • odgraniczenie kuchni i panującego w niej bałaganu powstającego w czasie gotowania od pomieszczeń, w których przyjmujesz gości,
  • możliwość ograniczenia roznoszenia się zapachów kuchennych po domu,
  • zmniejszenie wilgotności powietrza w salonie – minimalizuje to ryzyko powstania pleśni na ścianach.

Jeśli tylko zapewnisz w kuchni właściwą cyrkulację powietrza przez sprawnie działającą wentylację, nie będziesz musiał martwić się wysoką wilgotnością powietrza i konsekwencjami, jakie z tego wynikają.

W przypadku gdy dysponujesz dość dużą kuchnią, możesz wygospodarować w niej miejsce na stół z krzesłami, co podniesie funkcjonalność całego pomieszczenia.

Oddzielna kuchnia – wady

Niestety, ale i oddzielna kuchnia, która nie jest połączona z innymi pomieszczeniami w Twoim domu, nie jest wolna od wad. Podczas gotowania czy przyrządzania potraw musisz pozostawać w niej i nie jesteś w stanie udzielać się towarzysko. Podczas przyjęć, gdzie wiele pracy pani domu musi wykonywać w pomieszczeniu, skutkuje to niestety odizolowaniem jej od towarzystwa. Może być to kłopotliwe zwłaszcza dla osób, które po prostu lubią wspólnie gotować i prowadzą bujne życie towarzyskie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *