Podstawowe narzędzia do ogrodu

Praca w ogrodzie wokół domu czy na posesji przy hotelu albo restauracji (zobacz wyposażenie kuchni we własnej restauracji) wymaga zawsze wykorzystania odpowiednich ku temu narzędzi ręcznych i elektrycznych czy spalinowych. Pozwolą one na łatwiejsze, bardziej precyzyjne i szybsze wykonywanie takich prac jak koszenie trawy, przycinanie żywopłotu czy innych krzewów, kształtowanie w pożądany sposób iglaków czy sadzenie kwiatów i drzewek owocowych. Zobacz, jakich podstawowych narzędzi tak naprawdę potrzebujesz.

Narzędzia do przygotowania ziemi w ogrodzie

Przed sadzeniem kwiatów, sianiem warzyw czy sadzeniem różnych roślinek, a nawet przed wysiewem trawy należy odpowiednio przygotować do tego celu ziemię w ogrodzie. Polega to na usunięciu z niej kamieni, połamanych gałązek, śmieci czy też chwastów. Najwięcej pracy z przygotowaniem ziemi masz wiosną, kiedy cała natura budzi się do życia. Ziemię powinieneś odchwaszczyć, spulchnić, określić jej pH i ustabilizować je. Następnie konieczne jest użyźnienie kompostem lub obornikiem. Czasami pojawia się kret, którego trzeba się pozbyć z ogrodu.

Do tego celu są potrzebne odpowiednie narzędzia do ogrodu, które nie tylko ułatwią Ci pracę, ale ją w ogóle umożliwią. Wśród nich znajdą się narzędzia ręczne:

 • szpadel – do przekopywania ziemi i wkopywania w ziemię roślin,
 • widły do ogrodu – ułatwiają usuwanie chwastów,
 • grabie – można dzięki nim łatwiej zgrabiać drobne kamienie czy gałązki i wyrównywać ziemię,
 • mininarzedzia – jak szpadelek, motyczka potrzebne do codziennej pielęgnacji rabat kwiatowych czy przydomowego warzywniaka,
 • kwasomierz glebowy – pozwala na ustalenie pH ziemi w ogrodzie,
 • motyka – ułatwia skopywanie ziemi i usuwanie chwastów.

Do tego przy dużych powierzchniach ogrodu lub zakładaniu od podstaw trawnika przydatna okazuje się glebogryzarka. Nie musisz kopać podwórka ręcznie, ponieważ przy użyciu glebogryzarki będzie to realizowane w krótkim czasie. Możesz zainwestować w aerator i wertykulator dla odnowy trawnika już istniejącego i napowietrzenia gleby.

Zobacz też:  Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Ogród założony? Wszystkie rośliny pięknie rosną? Możesz cieszyć oko swoją kompozycją zieleni i wielu kolorów kwiatów, ale pamiętaj, że posadzenie roślin to nie wszystko, co powinieneś zrobić w swoim ogródku. Trzeba o niego systematycznie dbać, by niezmiennie zachwycał swoim wyglądem i był dla ciebie oraz Twojej rodziny prawdziwym azylem.

Do tego celu potrzebujesz wyboru narzędzi do pielęgnacji ogrodu, w gronie których obowiązkowo powinny znaleźć się:

 • Łopata, grabie ogrodowe i widły – to już wszystko masz, ponieważ takie narzędzia ręczne do ogrodu są potrzebne już na etapie jego przygotowania.
 • Sekatory ogrodowe – pozwalają na przycinanie pędów, gałęzi i żywopłotu; możesz wybierać spośród sekatorów jednoręcznych, które służą do przycinania mniejszych pędów, jak i sekatorów dwuręcznych, z długimi rączkami tworzącymi dźwignię, przez co cięcie nawet grubszych gałęzi nie będzie wymagało użycia dużej siły.
 • Piła – elektryczna lub ręczna, jeśli masz do przycinania drzewa na działce.
 • Nożyce – ręczne lub mechaniczne – elektryczne lub spalinowe, pozwalające na cięcie nawet grubszych gałęzi.
 • Siekiera – pozwoli na cięcie na mniejsze kawałki drewna, ale i na wycinanie np. kłączy winorośli lub bluszczu.
 • Nożyce do żywopłotu i formowania roślin – wyposażone w długie lub pofalowane ostrza.
 • Dmuchawa i odkurzacz ogrodowy – dla posesji, na których są drzewa liściaste, jesienią ułatwiają usuwanie sypiących się liści.
 • Wąż ogrodowy – pozwalający na podlewanie roślin na działce – wybierz wąż o odpowiedniej długości, a dla utrzymania porządku najlepiej taki na wózku bębnowym.

Przydatne okazują się też rękawiczki, buty do ogrodu czy pazurki do wyrywania chwastów z grządek.

Ogród

Wybór kosiarki do pielęgnacji trawnika

Z pewnością na działkę musisz mieć urządzenie pozwalające na pielęgnację trawnika, czyli po prostu kosiarkę do ogrodu. Powinna ona być dobrana do Twoich potrzeb. Na mniejszy wystarczy kosiarka elektryczna – podłączana do gniazdka przy użyciu swojego kabla lub też przedłużacza ogrodowego. Na większą posesję lepiej sprawdzi się rozwiązanie spalinowe.

Zobacz też:  Tuja – popularna roślina na żywopłot

Trawnik może i powinien być ozdobą posesji domowej, ale tylko wtedy, gdy jest regularnie koszony – równy i gęsty. Może tworzyć zielony dywan, po którym z chęcią będziesz chodzić i bawić się wraz z dziećmi.

Wybór kosiarki do ogrodu powinien być podyktowany tym, jakiej powierzchni działkę będziesz kosił, jakie ma ona ukształtowanie terenu i jaki typ trawnika chcesz mieć – uniwersalny, sportowy, a może ozdobny. Sprzęt może mieć zasilanie ręczne (manualne), elektryczne lub spalinowe. Ponadto dzielą się one na dwie grupy, biorąc pod uwagę wykorzystywany przez nie mechanizm tnący – bębnowy lub rotacyjny. Przy dużych ogródkach znaczenie będzie miała też szerokość robocza wybranej kosiarki.

Do najmniejszych ogródków, np. działkowych czy przy domach szeregowych, wystarczająca okaże się mała ręczna kosiarka bębnowa o nieskomplikowanej budowie. Może ona przydać Ci się przy trawnikach o powierzchni do 50 mkw.

Kosiarki elektryczne będą potrzebne w przypadku większych trawników o powierzchni do 500 mkw. Pamiętaj, by sprawdzić w ich przypadku moc, która zwykle wynosi do 1800 W, ale i długość przewodu. Jeśli będzie zbyt krótki, będziesz musiał dokupić też przedłużacz. Możesz też zobaczyć top 5 kosiarek elektrycznych do 500 złotych.

Nowoczesne kosiarki akumulatorowe likwidują ten problem, a są w pełni ekologiczne. Ponadto możesz wyposażyć się w podkaszarkę, która będzie niezbędna do cięcia trawy przy krawężnikach, chodniku czy przy elementach małej architektury.

Do ogrodów o powierzchni ponad 500 mkw przyda się kosiarka spalinowa o większej mocy i dużej szerokości koszenia, wynoszącej ponad 45 cm. Najlepsze modele będą wyposażone w napęd na koła, który ułatwia manewrowanie nimi czy system regulacji wysokości cięcia i rozdrabniania resztek. Za ich pomocą skosisz szybko nawet duży trawnik.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *