Jak dbać o ogród jesienią?
Po intensywnym wzroście roślin na wiosnę i zbieraniu owoców lub cieszeniu oka wyglądem kwiatów w pełnym rozkwicie przychodzi czas na jesień. Rośliny powoli przekwitają, a nam nie pozostaje nic innego, jak zadbać o ogród, by przygotować go na mającą przyjść zimę. Jakie jesienne prace należy wykonać, by zabezpieczyć go przed pierwszymi przymrozkami? Czy jedynie trzeba go posprzątać z opadających liści i połamanych gałązek? Niekoniecznie. Zobacz, jak zrobić gruntowne jesienne porządki w ogrodzie!
Sprzątanie liści
Jedne drzewa stają się nagie szybciej, inne dłużej zachowują piękną, często wielokolorową koronę. Dywany zasuszonych liści mogą się rozciągać pod drzewami, tworząc piękne plenery, idealne do wykonywania zdjęć czy robienia bukietów do wazonów. Dzieci chętnie bawią się w takich okolicznościach przyrody, jeśli tylko dopisuje pogoda. Jednak z czasem liście trzeba posprzątać.
Po posprzątaniu liści ze swojej działki możesz zadbać o trawę. Pielęgnacja trawnika jesienią też jest ważna, ponieważ wpłynie na jego stan na wiosnę. Trawa powinna być skoszona i jeśli tego potrzebujesz, możesz zasiać ją z początkiem września lub października, o ile jest dość ciepło.
Jeśli z różnych powodów nie będziesz systematycznie zgrabiać liści, narażasz swój ogród na uszkodzenie. Mogą one zaszkodzić niektórym roślinom czy trawnikowi.
Ułatwisz sobie pracę, jeśli zamiast grabi użyjesz do usuwania liści odkurzacza ogrodowego z funkcją dmuchawy. Takie narzędzia nie są drogie, a ułatwiają robienie porządków. Najpierw dmuchawą zgarniesz liście w jedno miejsce, a następnie odkurzaczem szybko umieścisz je w worku i wyrzucisz. Sprzątanie zajmie Ci wtedy o wiele mniej czasu.
Podcinanie drzew i krzewów
Kolejną ważną czynnością, jaką powinieneś wykonać przy porządkach jesiennych w ogrodzie, jest podcinanie krzewów i drzew, jeśli jest to konieczne. Najlepiej zacząć to robić już wczesną jesienią, kiedy znajdują się na nich jeszcze liście. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ unika się w ten sposób wycinania zdrowych gałęzi. Do cięcia cienkich gałęzi wykorzystaj sekator, a grubsze usuń piłą, najlepiej elektryczną lub spalinową czy też przecinakiem. Po podcięciu drzew czy krzewów ścięte pędy i gałęzie najlepiej będzie rozdrobnić przy użyciu rozdrabniacza do gałęzi. Na koniec umieścisz je w kompostowniku.
Zobacz również:
Konserwacja rynien przed jesienią – poradnik
Jak dbać o drzewka owocowe w ogrodzie?
Zabezpieczenie roślin przed mrozem
Wiele roślin nie przetrwa w glebie zimowych przymrozków i mrozów, jeśli nie ochronisz ich przed szkodliwym wpływem niskiej temperatury. Jak zabezpieczyć je przed takimi warunkami? Powinieneś chronić m.in. byliny przy użyciu metody ściółkowania gleby korą lub liśćmi czy obornikiem. Taki zabieg skutecznie zabezpieczy rośliny przed negatywnymi skutkami wahań temperatury w glebie i będzie przy okazji sprzyjać utrzymaniu jej wilgotności.
Zanim jednak rozpoczniesz ściółkowanie, podetnij byliny na wysokość około 15 cm i dobrze podlej. Okryj je korą, a także gałązkami sosnowymi lub świerkowymi.
Krzewy hortensji, róż, powojników czy klony palmowe powinieneś chronić przed mrozem przez kopczykowanie. Polega to na obsypywaniu nasady rośliny ziemią, liśćmi, korą lub trocinami – mniej więcej do wysokości 20-40 cm nad powierzchnią ziemi.
Nie wszystkie byliny i rośliny cebulowe powinny pozostawać w ziemi na okres zimowy. Nawet jeśli podejmiesz odpowiednie kroki mające na celu zabezpieczenie ich przed mrozem.
W ramach porządkowania ogrodu powinieneś wykopać wszystkie byliny i cebulki roślin, jak mieczyki, z gruntu, ponieważ nie powinny w nim zimować, by nie wymarzły. Po wykopaniu kłączy, bulw i cebul należy je oczyścić, przesuszyć i na zimę schować w suchym, przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu, w którym panować będzie temperatura w granicach 10 stopni Celsjusza.