Przyczepa kempingowa czy kamper? Co wynająć?

Zawsze marzyłeś o tym, by wybrać się z rodziną czy grupą znajomych w podróż życia własnym samochodem, w którym będziesz mógł nocować? Dzięki przyczepie kampingowej czy kamperowi możesz zrealizować takie plany bez konieczności rezerwowania miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach czy w innych podobnych miejscach. Wynajmij kampera lub przyczepę i wyrusz w drogę – tam, gdzie najbardziej chcesz się znaleźć i poznać ciekawe miejsca. Co będzie lepsze? Przyczepa czy jednak dom na kółkach, jakim jest kamper? Sprawdź to!

Różnice między przyczepą kempingową a kamperem

Zanim podejmiesz decyzję o tym, czy lepszą decyzją będzie wypożyczenie przyczepy kempingowej czy kampera, poznaj cechy różnicujące takie rozwiązania. Samochody kempingowe nazywane są domem na kółkach. W ramach jednego pojazdu masz z jednej strony zapewniony środek transportu, a z drugiej miejsca noclegowe nawet na kilka osób. Taki pojazd ma najczęściej osobne miejsce do spania i wypoczynku, wyodrębnione pomieszczenie sanitarne czy wyposażony w niezbędne sprzęty aneks kuchenny. Jego integralnym elementem jest kabina kierowcy, nazywana szoferką.

Natomiast nieco inny charakter będzie miała przyczepa kempingowa. Tym, co najbardziej odróżnia ją od kamperów, jest fakt, że samodzielnie nie można nią jeździć. Wymaga pojazdu mechanicznego, do którego zostanie podczepiona, by być przemieszczaną z miejsca na miejsce.

Z powszechnie przyjmowanej definicji wynika, że przyczepa kempingowa rzeczywiście jest pojazdem drogowym, który został zaprojektowany jako kwatera mieszkalna, ale przeznaczona do ciągnięcia przez pojazd mechaniczny. Zasadniczo przyczepa jest w stanie spełnić te same zadania co kamper, ale bez samochodu nikt nią nie pojedzie. Można nią zabrać w podróż po świecie tylko w formie zestawu pojazdów złożonego z przyczepy i samochodu ciągnącego.

Zobacz też:  Przewodnik po najnowszych trendach w technologii maszyn rolniczych

W odróżnieniu od kampera w czasie jazdy nie można przebywać w przyczepie. Trzeba po prostu siedzieć w samochodzie, który ją ciągnie.

W obu przypadkach musisz mieć prawo jazdy kategorii B. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu lub zespołu pojazdów powinna wynosić do 3,5 tony. Jeśli przyczepa wraz z samochodem będzie cięższa, musisz mieć odpowiednie, dodatkowe uprawnienia. Kamperem możesz poruszać się z prędkością nawet 140 km/h na autostradzie, co nie jest możliwe dla zestawu składającego się z pojazdu mechanicznego i przyczepy.

Przyczepa kempingowa czy kamper? Co wynająć?

Zalety i wady przyczepy kempingowej

Wyjazd przyczepą kempingową na wakacje nad jeziorem, w górach, nad morzem – w Polsce czy za granicą to dobry pomysł na spontaniczny wypad. Kiedy już znajdziesz miejsce na polu biwakowym, możesz ustawić przyczepę, odpiąć ją od swojego pojazdu i mieć swobodę dysponowania nim, jak Ci wygodnie, łącznie z organizowaniem wyjazdów na cały dzień w inne miejsca i powrotem na noc do przyczepy.

Przyczepa nie jest narażona, jak kamper, na wiele usterek. Niska awaryjność to jej zaleta. Wystarczy, że regularnie będziesz sprawdzać stan haka holowniczego.

Do minusów przyczepy zalicza się to, że nie można w niej jechać ani np. spać podczas nocnych przejazdów. Trudniej się manewruje zestawem pojazdów na drodze, a wnętrze przyczepy z reguły nie jest aż tak komfortowe jak w przypadku kamperów.

Zalety i wady kampera

Swoboda przemieszczania się z miejsca na miejsce i komfortowa podróż to z pewnością zalety kampera. Pozwala on na to, by np. dzieci w czasie jazdy bawiły się na podłodze części wypoczynkowej. Bogate wyposażenie takiego pojazdu sprawia, że można poczuć się niezależnie względem jakichkolwiek miejsc noclegowych. Nie ma też limitu bagażu, który można zabrać do niego – limit wagi najczęściej doskwiera najmocniej osobom, które podróżują z przyczepą.

Zobacz też:  5 rzeczy, które warto mieć w garażu

Niestety, wakacje w kamperze mają swoje wady. Trzeba go zaparkować w miejscu do tego wyznaczonym, np. na polu kempingowym, jak przyczepę. Jeśli chcesz pojechać do sklepu, to nie wystarczy odpiąć pojazd od przyczepy i ruszyć w drogę do marketu lub na krótką wycieczkę, ale musisz zabierać ze sobą cały domek na kółkach. Nie masz też zwykle możliwości wjazdu do zabytkowych centrów miast. Standardowe miejsca parkingowe są za małe dla takiego pojazdu. Musisz też wybierać jeżdżenie drogami głównymi, bo zbyt wąskie dróżki mogą sprawiać trudności z przejazdem.

Koszt wynajmu przyczepy kempingowej lub kampera

Przy ograniczonym budżecie przeznaczonym na wynajęcie przyczepy kempingowej czy wynajęcie kampera wybór najczęściej padnie na przyczepę. Jest tańsza. W wysokim sezonie letnim za wynajem trzeba zapłacić około 350-400 zł za dobę, a w niskim – można znaleźć nawet oferty w cenie 200 zł.

Za wynajęcie kampera w okresie wakacyjnym trzeba zapłacić od 500 do nawet 800 zł za dobę. Im lepiej wyposażony pojazd, tym trzeba liczyć się z wyższym kosztem wynajmu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *