Domek na działce – drewniany czy murowany?

Działka rekreacyjna za miastem czy rodzinne ogródki działkowe (ROD) pozwalają na miłe spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Latem dają wytchnienie od gwaru panującego w mieście. Jeśli chcesz spędzać na działce więcej czasu, zaplanuj wybudowanie domku letniskowego. Do wyboru masz tutaj różnego rodzaju konstrukcje, w tym obiekt drewniany czy murowany. Który domek może lepiej spełnić Twoje oczekiwania?

Domek na działce z drewna – zalety

Domek drewniany ogrodowy łatwo postawisz na swojej działce. Może być on traktowany jako obiekt tymczasowy, w którym możesz się przespać nawet kilka dni podczas pobytu na działce za miastem. Wśród zalet domków ogrodowych drewnianych należy wymienić:

  • Szybkość wykonania – niekiedy można ustawić całą konstrukcję na legarach lub bloczkach betonowych, co nie wymaga wykonania fundamentu, a dom jest chroniony przed wpływem wilgoci z podłoża.
  • Łatwość ogrzewania – wystarczy napalić w kominku lub wykorzystać elektryczny piecyk, aby w domku letniskowym zrobiło się przyjemnie ciepło.
  • Doskonałe wpisanie się w otaczającą przyrodę – dom drewniany na działce nie ingeruje tak bardzo w naturalny krajobraz.
  • Ekologiczny charakter domku letniskowego z drewna – jest to materiał od wieków wykorzystywany do budowy domów.
  • Przytulność pomieszczeń – wykończenie drewnianego domku letniskowego jest proste, a jego odnawianie – mało skomplikowane.
  • Mniej prac mokrych przy budowie – właściwie domki drewniane na działkę wymagają jedynie wylania fundamentów (a i to nie zawsze), ponieważ wszystkie pozostałe prace przy wznoszeniu takiej konstrukcji są zaliczane do robót „suchych”. Dlatego też budowę takiego domu można przeprowadzić w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Zobacz też:  Jak dbać o drzewka owocowe w ogrodzie?

Drewnianym domkom na działkę letniskową trudno odmówić niepowtarzalnego uroku. Mają one specyficzny, korzystny dla zdrowia mikroklimat we wnętrzach. W takim domku będzie przytulnie, ponieważ drewno zatrzymuje wytworzone w środku pomieszczenia ciepło. W domach z drewna ogrzewa się powietrze, a ściany nie chłoną ciepła, odwrotnie niż w domach murowanych. Naturalną cechą domów ogrodowych drewnianych jest to, że mają one zdolność do optymalizowania poziomu wilgotności panującego we wnętrzach. Wszystko dlatego, że drewno wysysa nadmiar wilgoci ze środka i oddaje ją na zewnątrz, dlatego domy drewniane trudniej ulegają zawilgoceniu.

Wbrew pozorom domek ogrodowy z drewna może być tak samo trwały jak murowany, jeśli przy jego budowie zostanie zastosowana nowoczesna technologia i skuteczne preparaty ochronne.

Domek działka

Domek na działce z drewna – wady

Jeśli chcesz postawić domek drewniany na działce, ponieważ przekonują Cię różne, liczne zalety takiego rozwiązania, musisz być też świadomy tego, że nie jest on wolny od wad. Zalicza się do nich:

  • Szybkie wychładzanie pomieszczeń w domu – w zimne dni trzeba go stale ogrzewać lub często dokładać do kominka, by zachować komfort termiczny.
  • Budowa domku z drewna wymaga zastosowania specjalistycznych technik, posiadania wiedzy, materiałów i umiejętności, dlatego nie każda ekipa budowlana jest w stanie prawidłowo przeprowadzić prace nad drewnem.
  • Drewno wymaga regularnej konserwacji i pielęgnacji, by było odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, zwłaszcza biologicznych.

Najlepiej domki drewniane na działkę sprawdzą się, jeśli chcesz w nich przebywać i nocować w weekendy lub przez kilka dni latem. Jeśli jednak domek letniskowy będzie intensywnie wykorzystywany, niezależnie od pory roku, być może lepszym pomysłem będzie zainwestowanie w obiekt murowany.

Zobacz też:

Budowa ogrodzenia z siatki

Montaż drzwi i ościeżnicy w domu – co warto wiedzieć?

5 sposobów na aranżację tarasu

Zobacz też:  Rodzaje nawozów ogrodniczych

Domek na działce murowany – zalety

Alternatywą dla budowania domków drewnianych na działkę będzie obiekt murowany na działkę. Jeśli chcesz, by Twój dom w lesie czy nad jeziorem służył wielu pokoleniom i oferował Ci komfortowy nocleg przez cały rok, zainwestuj w budynek murowany. Możesz wybierać spośród wielu propozycji pod względem architektonicznym i funkcjonalnym. Dzięki temu z łatwością znajdziesz domek spełniający Twoje oczekiwania spośród wielu obiektów murowanych na działkę.

Trwałość inwestycji to z pewnością zaleta takich domków. Łatwo znaleźć specjalistów, którzy taki obiekt wybudują, co pozwala na skorzystanie z najbardziej konkurencyjnej cenowo oferty.

Domki murowane do ogrodu mają większą zdolność akumulowania ciepła – co prawda ich pomieszczenia nagrzewają się dłużej, ale i nagrzane ściany dłużej oddają do wnętrza zgromadzone ciepło. Dlatego nawet po wygaszeniu pieca przez długi czas będzie w nich przyjemnie.

Murowane ściany i stropy w domku letniskowym będą lepiej pochłaniać dźwięki uderzeniowe, dlatego będzie w nich po prostu ciszej.

Domek na działce murowany – wady

Podobnie jak domek letniskowy drewniany, tak obiekt na działce murowany nie jest pozbawiony wad. Musisz liczyć się więc z tym, że:

  • Domek letniskowy murowany trudniej ogrzać – potrzebujesz do tego celu więcej energii niż w przypadku obiektu drewnianego, a osiągnięcie pożądanej temperatury trwa zdecydowanie dłużej.
  • W domku murowanym ogrodowym nagrzewają się też mury, na co przeznaczana jest duża część produkowanej energii cieplnej.
  • Czas budowy będzie wydłużony w stosunku do domków drewnianych z uwagi na konieczność wykonania wielu prac „mokrych” i skomplikowane rozwiązania.
  • Brak zdolności do samoregulacji wilgotności, co stwarza ryzyko zawilgocenia ścian w domach murowanych na działce.
  • Konieczność podjęcia zaawansowanych prac przy chęci wykonania modernizacji czy remontu domku murowanego, np. przy okazji wymiany instalacji w takim obiekcie.
Zobacz też:  Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Zarówno domki letniskowe murowane, jak i drewniane mają swoje wady oraz zalety. Od Ciebie zależy, które będą cenniejsze.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *