5 rzeczy, które warto mieć w garażu

Przydomowy garaż nie musi być jedynie miejscem, w którym będziesz trzymał swój samochód czy motor, chroniąc pojazd przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Możesz zaplanować go jako miejsce drobnych napraw swojego auta. Potrzebujesz jednak do tego kilku ważnych elementów, które warto tam mieć. Jak wyposażyć garaż? Co absolutnie powinno się w nim znaleźć?

Stół warsztatowy

Pierwszym elementem, który stanowi absolutny „must have” w przydomowym garażu, jest stół warsztatowy. Pozwala on zarówno na wygodne dokonywanie drobnych napraw, jak i na majsterkowanie. Dobry stół powinien być solidny, wytrzymały i trwały. Najlepiej, by był przymocowany do podłoża, by nie przesuwał się podczas precyzyjnych prac. Można dodatkowo zainwestować w imadło przytwierdzone na stałe do stołu warsztatowego.

Jeśli miejsca w garażu jest zbyt mało, możesz kupić stół składany, z miejscem do elektronarzędzi (z przewodem czy akumulatorem), jak szlifierka czy wiertarka. Taki stół warsztatowy często można kupić w komplecie z narzędziami.

Podnośnik samochodowy

Jeśli w garażu chcesz nie tylko majsterkować i naprawiać różne przedmioty, ale, a może przede wszystkim, zadbać o swój samochód – jego naprawę, konserwację i wymianę płynów eksploatacyjnych czy opon, bez wątpienia przyda Ci się podnośnik. Do zmiany kół wystarczający będzie podnośnik nożycowy, choć lepiej w garażu zadbać o zakup stabilniejszego modelu, jak podnośnik hydrauliczny.

Najtańsze podnośniki hydrauliczne typu „żaba” nadają się jedynie do mniejszych samochodów, z uwagi na małą wysokość podnoszenia. Jeśli masz w garażu auto typu kombi czy VAN, zainwestuj w podnośnik pozwalający na uniesienie samochodu na wysokość co najmniej 40 cm.

Dla zabezpieczenia pojazdu przed zsunięciem się lub złamaniem podnośnika warto kupić jeszcze podstawki zabezpieczające, nazywane powszechnie kobyłkami. Przy ich wyborze zwróć uwagę nie tylko na maksymalną wysokość podnoszenia, ale i maksymalny udźwig.

5 rzeczy, które warto mieć w garażu

Prostownik do akumulatora

Znasz taką sytuację, w której przy niskich temperaturach na zewnątrz Twój samochód stojący w nocy na podjeździe nie chce następnego dnia odpalić? Niestety, takie rzeczy się zdarzają, ale łatwo można uruchomić auto, jeśli w garażu masz prostownik. Problem z uruchomieniem silnika zniknie, ponieważ akumulator, który zwykle odpowiada za takie problemy, można doładować z użyciem prostownika.

Zobacz też:  Rodzaje podnośników samochodowych

Dobrym pomysłem będzie zakup rozwiązania dobrej jakości. Nowe modele tego typu urządzeń są niemal bezobsługowe.

Myjka ciśnieniowa

Zależy Ci na doskonałym wyglądzie pojazdu? Kup myjkę ciśnieniową, która nie tylko umożliwi Ci szybkie umycie auta, ale też może posłużyć do wielu innych prac w ogrodzie czy na podjeździe. Umyjesz nią elewację, a przy zakupie odpowiednich akcesoriów szczotkowych możesz wyczyścić kostkę brukową albo ogrodzenie (zobacz budowę ogrodzenia z siatki). Ceny myjek ciśnieniowych zaczynają się już od kilkuset złotych, dlatego taki sprzęt nie narazi Cię na wysokie koszty.

Kompresor olejowy

W każdym warsztacie samochodowym jest kompresor olejowy. Dlatego także w Twoim garażu może znaleźć się takie urządzenie, które będzie napędzało inne, jak szlifierkę kątową, zestaw do piaskowania czy klucze do kół. Sprężone powietrze z kompresora pozwoli dopompować koła samochodu, by miały idealne ciśnienie.

Wyposażenie garażu powinno dodatkowo obejmować podstawowe narzędzia ręczne – komplet śrubokrętów i bitów, kombinerki oraz wiele innych tego typu produktów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *