Nawożenie trawnika powinno odbywać się regularnie

Kiedy i jak często nawozić trawnik?

Chcesz wiedzieć, kiedy nawozić trawnik i jak często to robić? Dobrze trafiłeś! W tym artykule zebraliśmy kompendium wiedzy na temat prawidłowego wyboru czasu nawożenia trawnika. Na kilku przykładach pokażemy, kiedy zacząć i kiedy skończyć nawozić oraz kiedy nie należy tego robić. Jeśli będziesz trzymał się poniższych terminów, Twój trawnik odwdzięczy się soczystą zielenią.

Kiedy nawozić trawnik?

Nawożenie trawników w polskich ogrodach zazwyczaj odbywa się 2-4 razy w roku. Pierwsze nawożenie powinno odbyć się wczesną wiosną, a ostatnie nawożenie zazwyczaj wykonuje się na początku jesieni wraz z końcem okresu wegetacji. Biorąc pod uwagę widełki, które wynikają z doświadczeń ogrodników, można przyjąć, że optymalnym wariantem jest nawożenie 3 razy w roku: wczesną wiosną, latem i jesienią. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym nawozić trawę, przeczytaj koniecznie ranking wiosennych nawozów do trawy. Wracając jednak do meritum, omówmy każdy z okresów bardziej szczegółowo.

Kiedy nawozić trawę po zimie?

Wiosenne nawożenie zazwyczaj odbywa się w marcu lub kwietniu, kiedy na dworze jest już ciepło i ziemia przyswaja minerały. Jest to niezwykle ważne, gdyż system korzeniowy traw nie pozwala na głęboką penetrację gleby. Składniki mineralne, takie jak azot, fosfor i potas, muszą być zatem dostępne blisko powierzchni. Dlatego wiosną trawa może zostać nawieziona aż dwukrotnie: wczesną wiosną i na przełomie wiosny i lata.

Kiedy nawozić trawnik latem?

Nawożenie trawnika latem dla wielu osób jest ostatnim nawożeniem. Wynika to z faktu, że nawozy azotowe stosuje się jedynie do końca lipca, aby trawa zdążyła przygotować się do zimy. Podczas nawożenia trawnika latem należy pamiętać o kilku zasadach:

  • nawożenie trawnika najlepiej przeprowadzać w pochmurny dzień,
  • jeśli nie spodziewamy się opadów deszczu, trawę po nawożeniu należy obficie podlać wodą,
  • nawóz powinien zostać równomiernie rozprowadzony po trawniku
  • nawozy granulowane stosujemy na suchą murawę.
Zobacz też:  Nawożenie i pielęgnacja trawnika latem — jak dbać o zielony dywan w ogrodzie?

Jeśli wiosną udało Ci się nawieźć trawnik dwukrotnie, wówczas latem możesz zrobić to tylko raz, pod koniec lipca. Jeśli natomiast pierwsze nawożenie odbyło się dość późno, możesz zaaplikować nawóz w lipcu, a następnie sięgnąć po jesienny nawóz mineralny. Pomoże to trawie przetrwać upały i zachować nienaganną zieleń przez resztę sezonu.

Czy jesienią można nawozić trawnik?

Jesienią trawa również wymaga pielęgnacji i nawożenia.

Tak, praktykuje się nawożenie trawników jesienią. Wątpliwości pojawiają się z tego powodu, że jesienią nie stosuje się nawozów azotowych. Zamiast nich używa się nawozów mineralnych z dużą zawartością fosforu i potasu. Dlaczego? Azot odpowiada za intensywny wzrost, który przed przymrozkami nie jest pożądany, gdyż sprawia, że roślina staje się podatna na choroby i przemarzanie. Nawozy mineralne działają inaczej. Pomagają trawie rozwinąć system korzeniowy, który będzie walczył z zamarzającą ziemią oraz ograniczoną ilością wody i składników mineralnych w glebie. Nawożenie trawnika jesienią przy tego typu środkach stosuje się co 3-4 tygodnie.

Jak często nawozić trawnik?

Podsumujmy naszą wiedzę. Ile razy nawozić trawnik? To zależy, jakich efektów oczekujesz i do czego wykorzystujesz trawnik. Można jednak przyjąć zasadę, że jeśli trawnik ma być zadbany, to należy go nawozić:

  • minimum 2 razy w roku — na wiosnę i w okolicach sierpnia — w przypadku mało intensywnej eksploatacji,
  • standardowo 3 razy w roku, jeśli stosujesz tylko nawozy azotowe — wczesną wiosną, późną wiosną i pod koniec sierpnia,
  • 3 razy w okresie od wiosny do lata nawozem azotowym i 2-3 razy jesienią nawozem mineralnym — w przypadku trawników sportowych i mocno eksploatowanych.

Czy można nie nawozić trawnika? W środowisku naturalnym ludzie nie muszą nawozić trawnika. Jednak równo przystrzyżony trawnik nie jest zjawiskiem naturalnym, a tam, gdzie jest wynikiem działalności zwierzyny, jest nawożony organicznie. Dlatego, aby cieszyć się zielonym trawnikiem przez cały sezon, trzeba o niego dbać. Oczywiście w tym artykule omówiliśmy tylko temat nawożenia trawników, ale potrzebuje on znacznie więcej zabiegów, o których opowiemy innym razem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *