Czy warto kupić domek holenderski?

Spanie na kempingu w namiocie ma swój urok, ale jest związane z niewygodami. Jeśli chcesz wypoczywać na łonie natury, na przykład na swojej działce rekreacyjnej, w komfortowych warunkach, możesz zainwestować w domek holenderski. Sprawdź, czym on jest i czy rzeczywiście warto go kupić.

Czym jest domek holenderski?

Domek holenderski jest niewielkim obiektem, najczęściej o charakterze letniskowym, wykorzystywanym głównie w celach rekreacyjnych. To budynek jednokondygnacyjny – parterowy, który może być wykorzystywany mobilnie. W przeciwieństwie do przyczepy kempingowej nie można go jednak podpiąć pod zwykły samochód. Do przewożenia domków holenderskich są używane specjalne lawety. Natomiast są to obiekty budowlane tymczasowe, co oznacza, że zgodnie z przepisami Prawa budowlanego nie mają trwałego połączenia z gruntem. Są ustawiane na działce na kołach oraz bloczkach betonowych, których zadaniem jest ich stabilizacja. Jeśli domek ma służyć tylko na jednej działce albo jest to obiekt holenderski całoroczny, można go trwale związać z podłożem, ale będzie to wymagać wykonania fundamentu oraz dopełnienia odpowiednich formalności w urzędzie.

Niekiedy w praktyce ludzie inwestują w domek holenderski całoroczny, na działkach, gdzie spędzają czas nie tylko latem. W takim przypadku powinna być w nim zamontowana instalacja elektryczna i kanalizacyjna. Postawienie domku na działce możliwe jest obecnie na zgłoszenie, jeśli jest to obiekt o charakterze mieszkalnym, o powierzchni do 70 m2.

Domki typu holenderskiego występują w różnych rozmiarach, dlatego możesz dopasować je do własnych wymagań i powierzchni działki, na której chcesz ustawić taki budynek. Z czego jest zrobiony domek holenderski? Są one budowane z wykorzystaniem solidnej oraz trwałej ramy stalowej z kołami. Pełni ona funkcję konstrukcji nośnej. Przegrody zewnętrzne takiego budynku są wykonane z paneli siding z PCV lub blachy. Można wybrać też domki holenderskie drewniane, których ściany są wykończone deskami drewnianymi. Jeśli zaś mowa o domkach holenderskich całorocznych, to mają one ściany ocieplone z wykorzystaniem materiału termoizolacyjnego. Domki są kryte blachą lub papą.

Zobacz też:  Montaż fotowoltaiki na gruncie czy na dachu?

W celu doświetlenia wnętrza domku światłem naturalnym ma on okna z pojedynczymi szybami lub z wprawionymi taflami przezroczystego plastiku. Musi mieć też podstawowe przyłącza zewnętrzne – elektryczne, gazowe, wodne i kanalizacyjne, przygotowane do podłączenia do odpowiednich mediów znajdujących się na działce.

Standardowy domek holenderski ma od 2,5 do 4 m szerokości i od 7 do 13 m długości. Finalnie może mieć od 25 do nawet 50 m2 powierzchni mieszkalnej. Większe domki nie mogłyby być mobilne, ponieważ ich przewożenie na lawecie mogłoby naruszać przepisy o przyczepach kempingowych.

Czy warto kupić domek holenderski?

Zalety i wady domku holenderskiego

Warto, żebyś rozważył wszystkie za i przeciw, zanim kupisz domek holenderski. Wady i zalety takich domków zestawione ze sobą pomogą Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji. Do zalet takiego rozwiązania należy zaliczyć:

 • komfortowe wnętrze,
 • możliwość transportu z miejsca na miejsce,
 • stosunkowo niską cenę,
 • możliwość dopasowania domku do własnych wymagań,
 • brak skomplikowanych formalności przy posadowieniu domku na działce,
 • obecność pełnej instalacji kanalizacyjnej, wodnej czy elektrycznej,
 • możliwość mieszkania w domku nawet cały rok.

Niestety, takie rozwiązanie nie jest całkowicie wolne od wad i warto, byś je poznał, zanim zdecydujesz się na inwestycję w domek holenderski. Do grupy minusów domków tego rodzaju trzeba zaliczyć:

 • niewielką odporność termiczną,
 • podatność na uszkodzenia – korozję, wgniecenia i inne uszkodzenia mechaniczne,
 • niską ochronę akustyczną,
 • ograniczenia w zakresie mobilności – konieczność wykorzystania specjalnej lawety do przewożenia,
 • potrzebę posiadania lub dzierżawy działki do umieszczenia domku (zobacz poradnik zakupu działki budowlanej).

To od Ciebie zależy, czy jesteś w stanie zaakceptować wady domków holenderskich. Jeśli tak, to możesz zainwestować w takie rozwiązanie i zapewnić sobie komfortowe miejsce do wypoczynku, np. latem na działce w lesie lub nad jeziorem.

Koszt domku holenderskiego

Ile trzeba przeciętnie zapłacić za domek holenderski? Koszt zakupu można obniżyć dzięki zdecydowaniu się na niewielki, najlepiej używany, standardowy domek holenderski. Cena za 1 m2 powierzchni takiego obiektu oscyluje w granicach od 1,3 do 1,9 tys. zł. W przypadku nowych domków holenderskich, zwłaszcza tych robionych na zamówienie, trzeba zapłacić za nie znacznie więcej – 3,5-4 tys. zł za m2. Za obiekt używany możesz zapłacić w granicach około 60 tys. zł, ale nowy i duży dom holenderski będzie już kosztować ponad 100 tys. zł. Jest to jednak inwestycja na lata, która dostarczy Ci miejsca do komfortowego wypoczynku na jednej lub różnych działkach, na które dostarczysz taki obiekt na specjalnej lawecie.

Zobacz też:  Dach płaski zimą – jak odśnieżać?

Różnica między domkiem holenderskim a modułowym

Zasadnicza różnica pomiędzy domkiem holenderskim a domkiem modułowym tkwi w przeznaczeniu takich obiektów. Holenderskie, małe domki są najczęściej mobilne, wykorzystywane do celów rekreacyjnych. Kupuje się je w stanie gotowym, łącznie z wykończonym środkiem, ale często są one produkowane z niskiej jakości materiałów.

Natomiast dla porównania domki modułowe wykonane są niemalże jak standardowy obiekt mieszkalny, mają w standardzie ocieplenie ścian, dlatego można w nich przebywać nawet przez cały rok. Uznaje się, że domek holenderski jest rozwiązaniem tymczasowym, a dom modułowy – docelowym, choć z możliwością przestawienia całości w inne miejsce na odpowiedniej lawecie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *