Wybieramy mieszarkę do zapraw
Podczas wielu prac budowlano-remontowych mieszarka okazuje się niezwykle przydatnym urządzeniem. Za jej pomocą można przygotować niezbędną zaprawę, a także skutecznie wymieszać farbę czy klej. I choć przed remontem więcej myślimy o odpowiedniej wiertarce czy urządzeniach do cięcia terakoty, to mieszarka jest równie ważna. Jeśli nie weźmiemy jej pod uwagę, efekt naszej pracy może daleko odbiegać od oczekiwań.
Mieszarka, mieszalnik czy mieszadło? – kilka zdań o nazewnictwie
Powyższe określenia funkcjonują niemal zamiennie, jakby miały taką samą definicję. Prawda jest jednak zupełnie inna. Warto sobie to wyjaśnić i rozwiać wątpliwości już na zawsze.
- Mieszarka – urządzenie służące do mieszania zapraw, kleju czy farby
- Mieszadło – wymienna część mieszarki, za pomocą której miesza się materiał,
- Mieszalnik – urządzenia do wymieszania materiałów sypkich, często wykorzystywane w rolnictwie do mieszania pasz.
Dlatego warto nie mylić tych pojęć. Choć mało kto będzie skłonny nas poprawiać, jeśli mieszarkę nazwiemy mieszalnikiem, dla spokoju sumienia warto używać poprawnych określeń. Szczególnie wtedy, kiedy stajemy przed wyborem odpowiedniej mieszarki.
Zasilanie mieszarki
Wszystkie mieszarki są elektronarzędzami zasilanymi prądem elektrycznym. I jak w przypadku wielu innych narzędzi można natknąć się na urządzenia podłączane bezpośrednio do sieci oraz wyposażone w akumulator. Różnice między nimi są znaczne:
- mieszarki z zasilaniem sieciowym (często błędnie nazywane mieszadłami elektrycznymi) są dużo wytrzymalsze od akumulatorowych, przy tym mają także większą moc,
- mieszarki akumulatorowe są zdecydowanie bardziej mobilne ze względu na mniejsze rozmiary i brak potrzeby podłączenia do gniazdka; nie są jednak tak wytrzymałe, więc zmuszają do pracy na małych objętościach zaprawy.
Jeśli chodzi o mieszarki akumulatorowe, ogniwa zasilające po pewnym czasie tracą sporą część swojej pojemności nominalnej. Dodatkowo pojedyncze ładowanie nie wystarcza na zbyt długą pracę, co może powodować znacznym zahamowaniem pracy.
Rodzaje mieszarek
Mieszarki do kleju czy zaprawy można podzielić na:
- ręczne – mają stosunkową małą moc i wydajność, co wymusza pracę na mniejszych objętościach, ale za to są bardzo mobilne i są wyposażone w ergonomiczne uchwyty, projektowane są z myślą o uniwersalności,
- stacjonarne – ich szczególnym przypadkiem są mieszarki bębnowe – mobilnością nie grzeszą, ale za to pozwalają na jednorazowe przygotowanie bardzo dużej objętości zaprawy, co może być bardzo mile widziane podczas profesjonalnych prac,
- ze stojakami – zgrabne połączenie obu powyższych rodzajów sprawia, że o ile ani nie jest tak mobilne, jak mieszarka ręczna, ani tak wydajne, jak stacjonarna, zręcznie łączy cechy tych mieszarek; można z niej korzystać tak samo, jak z ręcznej, jak i w taki sam sposób jak ze stacjonarnej.
W zależności od potrzeb decyzja, jeśli chodzi wybór mieszarki, może być zupełnie inna. Warto się zastanowić, co będzie najlepszą opcją w danej sytuacji.
Wybór odpowiedniego mieszadła
To właśnie dzięki mieszadłom mieszarka do zapraw może stać się mieszarką do kleju czy mieszarką do betonu (przy okazji możesz zobaczyć jak zrobić podjazd z betonu). Nie można też zapomnieć o gipsie czy kleju, gdyż na rynku istnieją też mieszadła do gipsu. Parametry, na jakie warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o mieszadła, to:
- kształt śmigieł – w zależności od nich zaprawie może zostać nadawany inny ruch; mogą umożliwiać mieszanie równoległe (czyli poziome), ale istnieją też mieszadła zmuszające masę do poruszania się w górę lub w dół,
- tworzywo – choć można znaleźć mieszadła ze zwykłej stali, to nie warto ich kupować; częsty kontakt z wodą sprawi, że szybko zardzewieją i nie będą zdatne do użytku; najlepszym wyborem jest stal nierdzewna, choć na rynku pojawiają się modele wykonane z włókna węglowego lub pokryte warstwą materiału przypominającego teflon;
- zalecane przeznaczenie – producenci często wskazują, do czego najlepiej sprawdzi się dane mieszadło; często zdarza się im mieć rację.
Po wybraniu odpowiedniego mieszadła można zacząć mieszać zaprawę, klej, beton czy gips.