Jak usunąć grzyb ze ściany?
Zielono-czarne wykwity pojawiające się na ścianach i sufitach w pomieszczeniach domowych i gospodarczych, najczęściej w okolicy okien, w rogach pokojów, to ślady pleśni. Grzyb nie tylko zaburza estetykę, ale zwyczajnie jest szkodliwy dla domowników. Dlatego tak ważne jest, by usunąć go ze ściany. Jak poradzić sobie z grzybem na ścianie? Zobacz z nami!
Grzyb na ścianie – co robić?
Zanim przejdziemy do omawiania skutecznych sposobów na to, jak pozbyć się grzyba ze ściany, warto uświadomić sobie, z czego wynika zjawisko pojawiania się pleśni wewnątrz Twojego domu. Powodem problemu jest zła wentylacja w pomieszczeniach. W parze ze zwiększoną wilgotnością, która na co dzień nie powinna przekraczać 60 procent, grzyb zyskuje doskonałe warunki rozwojowe.
Na narastanie wykwitów grzybów ma wpływ także to, że Twój dach może być nieszczelny albo budynek ma wady konstrukcyjne. Wówczas w pierwszej kolejności musisz usunąć takie usterki, by móc przystąpić do skutecznego usuwania grzyba.
Jeśli ściana, na której pojawiły się wykwity, jest zaatakowana pleśnią wyłącznie na powierzchni, umyj ją i pokryj równomiernie grzybobójczym preparatem, by zapobiec jej dalszemu rozwojowi. Nie czekaj na to, aż grzyb na ścianie zwiększy swój zasięg, ponieważ trudniej będzie się go pozbyć.
Na Twoich ścianach może pojawić się nie tylko grzyb, ale i pleśń, która podobnie jak on lubi wilgotne miejsca. Zarodniki pleśni wolno unoszą się w powietrzu, ale jeśli trafią na podatny grunt, zaczną się namnażać w szybkim tempie, powodując czarne, brązowe lub beżowe ślady na oknach, uszczelkach, meblach czy właśnie na ścianach. Najczęściej pleśń i grzyby traktuje się podobnie przy ich usuwaniu ze ścian.
Jak skutecznie zlikwidować grzyb na ścianie?
Nie możesz pozostawiać grzyba czy pleśni na ścianach, ponieważ negatywnie wpływają one na zdrowie człowieka, a zwłaszcza alergików. Jak usunąć grzyb ze ścian? Wykorzystaj do tego środki grzybobójcze i pleśniobójcze czy preparaty dwa w jednym, które są dostępne w marketach budowlanych. Takie środki chemiczne można stosować na różne sposoby – powierzchniowo lub tzw. metodą wgłębną.
Jeśli grzyb mocno wniknął w ścianę, konieczne będzie działanie pozwalające na usunięcie go w całości. Niewykluczone, że będzie przy tym potrzebne sięgnięcie po papier ścierny. Kucie tynków jest ostatecznością, ale choć drastyczne, to na pewno skuteczne. Jest stosowane przy wniknięciu grzyba w głębsze warstwy ściany. Metoda wgłębna polega na wywierceniu otworów o średnicy 10-12 cm co około 10 cm i skierowanych w dół pod kątem 30-45 stopni do płaszczyzny ściany. W tak przygotowanych otworach umieszcza się lejki wypełnione preparatem biobójczym, który powinien zostać stopniowo wchłonięty przez mur. Dopiero później dziury można zagipsować i wykończyć.
Kolejną metodą jest zastosowanie termicznego usuwania grzyba ze ścian. Polega ona na opalaniu istniejących wykwitów lampą lutowniczą. Następnie należy nałożyć środek grzybobójczy i oczyścić mechanicznie powierzchnię ściany czy sufitu. Na koniec pozostaje zabezpieczenie jej przed ponownym zainfekowaniem grzybem oraz wykończenie – tynkiem i powłoką malarską lub w inny pożądany sposób.
Zwalczanie grzyba na ścianie
Niewykluczone, że grzyb na ścianach rozwija się powierzchniowo. Najprawdopodobniej będziesz mieć z tym do czynienia, jeśli na ścianach pojawiają się wykwity. W takim wypadku wykorzystaj preparat na grzyb na ścianie, który działa powierzchniowo, choć nieco wnika w strukturę tynku. Zanim jednak po niego sięgniesz, szczotką z twardym włosiem lub szpachelką oczyść miejsca, w których jest grzyb lub pleśń, aż do uzyskania „zdrowej” powierzchni. Oczyść i odkurz ją (możesz do tego użyć skuteczny odkurzacz przemysłowy), a następnie zaaplikuj wybrany środek chemiczny. Może on być podawany poprzez malowanie lub natryskiwanie ściany. Co 12-24 godziny powtarzaj tę procedurę, a dopiero po upływie zaleconego przez producenta czasu przystąp do tynkowania ścian i zabezpieczenia ich przed ponownym pojawieniem się grzyba czy pleśni.
Środek na pleśń na ścianach
Do usuwania pleśni i jednocześnie zabezpieczania ścian przed jej rozwojem są stosowane różne środki chemiczne lub pochodzenia naturalnego. Powinny one zawierać składniki aktywne, które zwalczają pleśń na ścianach. Najczęściej środek na pleśń zawiera czterorzędową sól amonową.
Jeśli chcesz użyć na ścianie środek na grzyba, sprawdź najpierw w niewidocznym miejscu, czy nie spowodujesz znacznego odbarwienia czyszczonej powierzchni. Niektóre preparaty na grzyby na ścianie dezynfekują ją, usuwają wykwity i działają wybielająco. Dzięki temu można usunąć wszelkie ślady grzybów czy pleśni, a także ochronić powierzchnię ściany przed ich nawracaniem.
Na rynku są dostępne silne detergenty z chlorem, których działanie opiera się na głębokim wnikaniu w daną powierzchnię. Usuwają one pleśń i grzyby bez konieczności kucia ścian. Po ich zastosowaniu mogą jednak powstać zacieki, więc konieczne będzie ich usunięcie i pomalowanie pomieszczenia na nowo. Po zastosowaniu środka na grzyba zaleca się dokładnie umyć ściany.
Zwalczanie grzyba – działania prewencyjne
Jeśli nie masz grzyba na ścianie lub właśnie wygrałeś z nim walkę, podejmij odpowiednie kroki dla zapobieżenia jego powstawaniu. Bardzo ważne jest zadbanie o regularną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Otwieraj codziennie okna albo zadbaj o ich rozszczelnienie, by wilgoć w powietrzu mogła wydostać się na zewnątrz.
Możesz zainwestować w wywietrzniki w oknach, które stale będą wspierały odpowiednią wentylację. Przyda się też zakup oczyszczacza czy osuszacza powietrza. Miejsca, w których pojawiał się grzyb lub potencjalnie mógłby się pojawić, możesz spryskać środkiem antypleśniowym.Przy okazji możesz zobaczyć jak sobie poradzić z innym problemem – zaciekami pod balkonem.