Efekt betonu na ścianie – jak otrzymać?
Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia byłoby pozostawienie surowych, betonowych, nieotynkowanych ścian w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych w takim właśnie stanie. Dziś wielu architektów wnętrz dąży do tego, by jak najwierniej odzwierciedlać strukturę niewykończonej powierzchni. Sprawdź, jak uzyskać efekt betonu na ścianie na przykład w ciemnej łazience.
Czym jest tynk dekoracyjny?
Sposobem na wykończenie ścian wewnętrznych budynku mieszkalnego, biurowego czy komercyjnego może być wykorzystanie do tego celu tynku dekoracyjnego. Nazwa ta dotyczy różnych produktów do zastosowania na każdej powierzchni ścian. Dużą zaletą jest możliwość wyboru takiego wykończenia, jakie będzie Ci odpowiadało. By uzyskać efekt betonu, wybierz dekoracyjny tynk mineralny o pożądanym zabarwieniu. Możesz go samodzielnie nakładać pacą na ścianę.
Dobrym pomysłem dla uzyskania efektu betonu na ścianie jest wybór drobnoziarnistego tynku dekoracyjnego. Beton w formie tynku mineralnego może być produkowany na bazie spoiwa wapiennego, przez co zachowuje naturalne przebarwienia. Zanim zaczniesz go nakładać równomiernie na ściany, pomaluj podłoże farbą podkładową dla zwiększenia przyczepności materiału. Sam tynk kupisz albo w postaci proszku do rozrobienia z wodą, albo gotowej do nakładania masy.
Alternatywą dla tynku dekoracyjnego może być własnoręcznie wykonana zaprawa. Możesz ją zrobić niskim kosztem, ale najpierw musisz odpowiednio przygotować powierzchnię ściany i wiedzieć, z czym połączyć zaprawę oraz jak ją nanosić na ściany, by uzyskać pożądane efekty wizualne.

Czym jest farba betonowa?
Po nałożeniu na ściany betonowego tynku czy zaprawy możesz zaimpregnować nawierzchnię, by nie uległa uszkodzeniom w przyszłości. Farba betonowa wykorzystana do tego celu pozwoli Ci na zwiększenie wytrzymałości ścian, ale i na uzyskanie takich efektów aranżacyjnych, których oczekujesz.
Przy użyciu specjalnego wałka powinieneś pokryć daną powierzchnię ściany farbą strukturalną. Beton uzyskasz po dwukrotnym naniesieniu warstwy farby imitującej beton. Po zakończeniu prac malarskich powinieneś jeszcze pokryć powstałą strukturę betonu woskiem dekoracyjnym dla wykończenia.
Fototapeta jako imitacja betonu
Kolejnym sposobem na uzyskanie efektu betonu na ścianie jest zastosowanie fototapety o wysokiej jakości wydruku. Najlepiej sprawdzają się przy tym grube i trwałe fototapety flizelinowe, nie cienkie tapety papierowe. Wysokogatunkowe papiery laminowane również będą dobrym wyborem, bo są łatwe do utrzymania w czystości oraz znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne od innych. Tapeta – beton jest dostępna w wielu wzorach, kolorach i odcieniach. W przypadku tapety flizelinowej świetnie pokryje wszelkie niedoskonałości ścian oraz nie sprawi Ci niemal żadnych problemów przy jej kładzeniu na ścianie.
Efekt betonu co wybrać?
Alternatywą dla tynku dekoracyjnego, wewnętrznego, fototapety czy farby betonowej mogą być płytki i płyty wykonane z betonu architektonicznego, które będą wyglądały bardzo naturalnie, jeśli wykończysz nimi ścianę lub ściany w swoim domu. Pamiętaj, że najlepiej będą się prezentować na powierzchni dużych, jednolitych ścian. Jeśli masz do wykończenia wnękę w ścianie, konieczne stanie się docinanie płytek, co zmniejsza walory wizualne takiego wykończenia.
Wtedy lepiej wybieraj tynk dekoracyjny lub farbę strukturalną beton. W celu szybkiej odmiany wnętrza i uzyskania pożądanych efektów wizualnych sięgnij po tapetę flizelinową. To tani sposób na uzyskanie struktury betonu na ścianach, który może na przykład odświeżyć wygląd salonu.