Ocieplanie domu styropianem
Artykuł sponsorowany

Jak ocieplić dom styropianem?

Styropian jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów termoizolacyjnych na zewnątrz i w elewacjach.
W tym artykule przedstawimy — jak ocieplić dom styropianem?

Jak rozpocząć ocieplanie domu styropianem?

Czy da się ocieplić budynek samodzielnie, bez pomocy ekipy montażowej? Okazuje się, że jest to możliwe, jeśli ma się trochę wolnego czasu, odpowiednie narzędzia oraz wystarczającą wiedzę praktyczną i teoretyczną.

Zatem — jak samodzielnie ocieplić dom styropianem? Należy zacząć od zgromadzenia wszystkich potrzebnych materiałów, a w tym celu należy określić ilość i rodzaj desek, zaprawy, klejów, itd.
Należy także pamiętać, że dostępne na rynku styropiany dzieli się na kilka grup, z których każda ma szereg odmian, w zależności od przeznaczenia:

  • elewacja styropianowa,
  • podkład styropianowy,
  • podłoga ze styropianu.

Jak wykonać elewację styropianem?

Termoizolacja fasad odgrywa znaczącą rolę w budownictwie energooszczędnym. Na działanie ekstremalnych temperatur, wilgoci, promieniowania UV, wiatru i innych warunków atmosferycznych — bardzo narażone są ściany na zewnątrz budynku.

Tak więc, jak ocieplić budynek styropianem elewacyjnym, tak aby zatrzymać i utrzymać ciepło w budynku? Zawsze należy ocieplać elewację od fundamentów po dach — zaczynając od najniższych pięter i kierując się ku górze. Pierw, trzeba zagruntować ściany w celu poprawy przyczepności, a następnie przykleić styropian elewacyjny do ścian zaprawą klejącą.

Ocieplenie budynku styropianem elewacyjnym sprzyja korzystnie na izolację cieplną ścian, pod warunkiem przestrzegania zasad dobrej praktyki budowlanej i zastosowaniu warstw materiałów o określonej grubości.

Jaki styropian wybrać? Najlepiej skonsultować wybór z architektem, który przeanalizuje projekt Twojego budynku i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Warto także omówić z profesjonalistą, który będzie wiedział, jak najlepiej będzie ocieplić Twój dom styropianem i dobierze najlepsze materiały z odpowiednimi parametrami lambda.

W jaki sposób ocieplić fundament styropianem?

Jak wykonać warstwę izolacji bezpośrednio na podłożu?

  • Przed użyciem płyt styropianowych należy zabezpieczyć konstrukcję warstwą hydroizolacyjną.
  • Następnie nałóż klej na każdą płytę styropianową, przymocuj płytę do gruntu i zabezpiecz wszystko folią.
Zobacz też:  Pomysł na sufit w łazience


Styropian elewacyjny jest lekki, bardzo szczelny, wodoodporny i przyjazny dla środowiska. Warto zapoznać się z techniką ocieplania domu styropianem,
gdyż montaż płyt styropianowych nie jest skomplikowany i można go z powodzeniem wykonać samodzielnie i bez fachowej pomocy.

Podobne wpisy