Czy warto zainwestować w instalację klimatyzatora w domu?

Czy warto zainwestować w instalację klimatyzatora w domu?

Klimatyzacja w domu jeszcze 20-30 lat temu była symbolem luksusu. Dziś nawet przeciętnie zarabiający właściciele domów czy mieszkań mogą sobie ją zafundować. Rośnie popyt na klimatyzację i klimatyzatory do domu, a przy tym zwiększa się konkurencyjność firm mających w swojej ofercie odpowiednie jednostki. Dlatego ceny rynkowe już w dużej mierze przystosowały się do indywidualnych możliwości klientów. Czy warto zainwestować w założenie klimatyzacji w swoim domu czy mieszkaniu? Sprawdź to.

Montaż klimatyzacji – na czym polega?

Podstawową kwestią, jaką musisz zapewnić sobie w swoim domu czy mieszkaniu, jest stała wymiana powietrza z zewnątrz do wewnątrz. Samo wietrzenie poprzez otwieranie okien często bywa nieskuteczne, a w okresie upałów lub wysokiego poziomu pyłu zawieszonego w powietrzu (smogu) jest co najmniej niezalecane. Dlatego tak istotna jest sprawnie działająca wentylacja – mechaniczna, jak w przypadku wentylacji z rekuperacją, albo tradycyjna wentylacja grawitacyjna, która działa niejako samoistnie.

Bardzo często klimatyzacja i wentylacja idą ze sobą w parze. Dzięki klimatyzacji można wywołać pożądaną cyrkulację powietrza, a przy tym zmniejszyć temperaturę panującą we wnętrzach mieszkalnych. Wiele osób wykorzystuje ją przez cały rok dla kształtowania pożądanego poziomu temperatury.

Zanim rozpoczniesz montaż klimatyzacji, musisz zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Do domowych zastosowań nadają się przy tym:

 • klimatyzatory typu split,
 • klimatyzacja kanałowa,
 • wykorzystanie jednostek przenośnych, niewymagających instalacji.

W domach jednorodzinnych i mieszkaniach prywatnych z reguły są stosowane rozwiązania typu split. Instalacja klimatyzacji opiera się wówczas o zastosowanie jednego z rodzajów klimatyzatorów:

 • klimatyzator ścienny,
 • klimatyzator przypodłogowo-podsufitowy,
 • klimatyzator kasetonowy,
 • klimatyzator kanałowy,
 • klimatyzator podstropowy.

W tej kategorii najczęściej jest wybierany klimatyzator ścienny. Montaż takiego urządzenia jest polecany głównie w mieszkaniach i biurach. Z uwagi na dużą ilość różnych modeli, które różnią się między sobą liczbą funkcji, możesz dopasować go do danego wnętrza i indywidualnych potrzeb.

Zobacz też:  Co powinno znaleźć się w każdej kuchni

Rzadziej stosowane są klimatyzatory przypodłogowe, które przypominają grzejniki i mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń zimą (zobacz również podłogowe ogrzewanie wodne). W biurach, rzadziej w mieszkaniach i domach, instaluje się rozwiązania kasetonowe, które są wydajne, a ich nawiew można ukierunkować na cztery różne strony. Możesz wykonać montaż klimatyzatora kasetonowego tak, by wkomponować go w podwieszany sufit.

Urządzenia podstropowe w przeważającej liczbie przypadków są montowane w budynkach użyteczności publicznej, nie zaś w domach prywatnych.

Inaczej jest, jeśli chodzi o klimatyzację kanałową. Ma taką zaletę, że jest ona niemal niewidoczna. Montaż jednostki jest wykonywany tak, że widoczne są jedynie nawiewniki. Jeśli chciałbyś zastosować taki rodzaj klimatyzacji domowej, powinieneś o tym pomyśleć na etapie budowy lub przeprowadzania generalnego remontu.

Z kolei montaż klimatyzacji nie jest potrzebny w przypadku mobilnych klimatyzatorów, które zastosujesz jako doraźne rozwiązanie na wyjątkowe upały.

Czy warto zainwestować w instalację klimatyzatora w domu?

Co jest potrzebne do montażu klimatyzacji?

Po zakupie urządzenia służącego do wymiany i schładzania powietrza, należy je zamontować. Zakładamy przy tym, że będzie to klimatyzator typu split, który składa się z kilku podstawowych elementów:

 • skraplacza – jednostki zewnętrznej,
 • parownika – jednostki wewnętrznej,
 • kabli elektrycznych zapewniających zasilanie,
 • przewodu freonowego z czynnikiem chłodniczym.

Do montażu klimatyzacji będą potrzebne określone narzędzia, takie jak wiertarka z otwornicą, wyrzynarka, czy narzędzia ręczne pozwalające na wykonanie w ścianie zewnętrznej otworu do wyprowadzenia rur i kabli elektrycznych (możliwa jest przebudowa instalacji elektrycznej) poza budynek. Trzeba zamontować wspornik oraz podłączyć przewód freonowy wraz z kablem do jednostki wewnętrznej. Należy połączyć ze sobą przewody i rurkę do skroplin przy użyciu taśmy izolacyjnej oraz wyprowadzić je na zewnątrz przez wywiercony otwór. Jednostka wewnętrzna klimatyzacji powinna być zamontowana na przygotowanej konstrukcji ze wsporników. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie na elewacji, dachu czy na balkonie jednostki zewnętrznej. Konieczne jest przyłącze do odpływu skroplin, które instaluje się pod spodem jednostki. By klimatyzacja mogła działać prawidłowo, podczas jej montażu trzeba odpowietrzyć instalację freonową i usunąć z niej wilgoć. Czynność ta wymaga wykorzystania dwóch kolejnych narzędzi niezbędnych do instalacji klimatyzacji – wakuometru i pompy próżniowej.

Zobacz też:  Głośnik JBL Xtreme 3 – recenzja

Musisz wiedzieć, że jeśli decydujesz się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu, powinieneś wybrać ofertę firm mających certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego. Na założenie takiego urządzenia czasem trzeba uzyskać pozwolenie, np. od spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, które po ocenie tego, jak bardzo montaż będzie ingerował w elewację budynku, wydadzą decyzję. Musisz liczyć się z tym, że niektóre spółdzielnie w ogóle nie pozwalają na wykonanie klimatyzacji.

Klimatyzacja domowa – podsumowanie

Wiesz już, jak podłączyć klimatyzację w domu, ale niekoniecznie warto podejmować się takich prac samodzielnie. Skorzystaj z pomocy fachowców już na etapie wyboru odpowiedniego urządzenia do. Doświadczeni monterzy dobiorą odpowiednią moc urządzenia oraz wezmą pod uwagę panujące w Twoim domu lub mieszkaniu warunki montażowe. Jeśli wybierasz klimatyzację z montażem, nie musisz się martwić poprawnym podłączeniem wszystkich elementów systemu. Masz też gwarancję tego, że w przypadku wystąpienia usterek fachowcy szybko je naprawią.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *