Zacieki pod balkonem
Urozmaiceniem dla bryły domu jednorodzinnego czy wielorodzinnego mogą być balkony (zobacz aranżację balkonu w bloku – pomysły na mały balkon). Dla właścicieli mieszkań w blokach z wielkiej płyty stanowią one namiastkę własnego ogródka i miejsca na świeżym powietrzu, gdzie można wypoczywać. W domach prywatnych także mogą do tego służyć. Jednak pod balkonami mogą powstawać mało estetyczne zacieki, które trudno usunąć. Czym one są i z czego wynikają?
Przyczyny zacieków pod balkonem
Mało estetyczne zacieki pod balkonem mogą zniszczyć estetykę elewacji budynku. Dlatego warto podjąć odpowiednie kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka ich powstawania.
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak zabezpieczyć dół balkonu. W pierwszej kolejności w ramach prac prewencyjnych dotyczących zacieków należy zamontować okapniki. Nie wystarczy wysunąć nieznacznej części pokrycia podłogi na balkonie, by tynk zewnętrzny budynku był należycie chroniony. Zwykle odległość, na jaką wysunięte są płytki okazuje się zbyt mała, a ponadto są one pozbawione od spodniej strony kapinosa, który ułatwia odrywanie się kropli wody od ich krawędzi. Właściwe okapniki go mają, a przy tym ich nachylenie jest takie, by skutecznie chronić konstrukcję balkonu przed możliwym zaciekaniem wody.
Problem może wynikać także z braku zachowania odpowiedniego spadku podłogi balkonu. Jeśli będzie ona pozioma, to będzie zatrzymywała wodę opadową. Na zawilgoconych elementach budowlanych, wykonanych z materiałów zawierających cement, z czasem zaczną powstawać nieregularne, białe naloty, czyli wykwity wapienne. Należy zrobić wszystko, by do tego skądinąd naturalnego zjawiska nie dochodziło. Pomocna okaże się przy tym prawidłowo zrobiona hydroizolacja balkonu.
Hydroizolacja balkonu
Poprawne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej balkonu powinno ustrzec Cię przed zaciekaniem pod nim. Taka izolacja powinna być wywinięta na zamocowane obróbki blacharskie balkonu. Membrana hydroizolacyjna ma być założona na balkon już na etapie budowy domu, by zapobiec zaciekom i zawilgoceniom.
Balkon można chronić przed zaciekami pod spodem, stosując na jego krawędzi okapniki, które będą odprowadzały wodę opadową. Blaszane okapniki wystające minimum 5 cm od krawędzi rozwiązania będą wystarczające. Ich montaż nie będzie szpecił elewacji, ponieważ ich kolorystykę bez trudu można do niej dopasować. Dzięki okapnikom woda znajdująca się na balkonie będzie skapywać na ziemię, a nie spływać po jego powierzchni czołowej, co mogłoby prowadzić do zawilgocenia od spodu.
Można też zamocować wokół górnej powierzchni balkonu małe rynny (zobacz poradnik o konserwacji rynien przed jesienią), odprowadzające skapującą wodę z kapinosów obróbek blacharskich. Woda ta może płynąć rurą spustową w dół, np. na żwirowy drenaż wokół domu.
Mycie powierzchni z zaciekami
Jeśli pomimo podjętych prac lub z powodu zaniechania hydroizolacji balkonu czy wykonania jej w sposób nieprawidłowy, zacieki pod balkonem się pojawią, można spróbować umyć elewację. Do tego celu wykorzystaj myjkę ciśnieniową. Wykwity wapienne na elewacji usunąć możesz za pomocą środków chemicznych z zawartością różnego rodzaju kwasów. Lepiej nie przesadzać z ich stosowaniem, ponieważ niestety są szkodliwe dla człowieka i otoczenia.
Można też użyć czystej wody pod ciśnieniem, która powinna pomóc w usuwaniu zacieków z przestrzeni ściany pod balkonem.