Odkurzacz przemysłowy

Odkurzacz przemysłowy – co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Odkurzacz to jeden z podstawowych sprzętów domowego AGD. Okazuje się jednak, że tradycyjny model nie radzi sobie z każdym zadaniem, a jego używanie w celu sprzątania różnego typu zabrudzeń może wręcz doprowadzić do poważnej usterki. Z pracami porządkowymi po remoncie, budowie, do usuwania toksycznych pyłów, lakierów, farb i innych zanieczyszczeń świetnie poradzi sobie odkurzacz przemysłowy. Na rynku dostępne są rozmaite modele takich urządzeń, które różnią się przede wszystkim parametrami technicznymi. Jak dokonać odpowiedniego wyboru? Co brać pod uwagę podczas zakupu odkurzacza przemysłowego? Kompendium wiedzy w tym zakresie przedstawiamy poniżej.

Odkurzacz przemysłowy i jego podstawowe działanie

Zasada działania odkurzacza przemysłowego nie różni się od tego tradycyjnego, do użytku domowego. Oba typy sprzętów zasysają zabrudzenia do wnętrza. Różnica polega jednak na tym, że niektóre rodzaje zanieczyszczeń mogą uszkodzić mechanizm zwykłego odkurzacza, natomiast ten przemysłowy radzi sobie z wszelkim brudem, a nawet z pleśnią. Dzięki temu można wykorzystywać go zarówno w warunkach domowych, ale także w garażach, halach produkcyjnych, warsztatach, fabrykach, magazynach, zakładach stolarskich czy placach budowy.


Wybór odkurzacza pod względem klasy

Istnieje kilka klas odkurzaczy przemysłowych i to na ich podstawie udaje się wybrać odpowiedni model. Konkretne klasy takiego urządzenia charakteryzują nie tylko jego parametry techniczne, ale także moc działania czy przeznaczenie. Tym samym:

  • Klasa L: Odkurzacze tej klasy najlepiej sprawdzają się w celu sprzątania pyłów i innych drobnych materiałów, w tym tworzyw sztucznych. Takie odkurzacze są idealne do drobnych prac remontowo-budowlanych oraz stolarskich jak szlifowanie drewna w domu,
  • Klasa M: Odkurzacze przemysłowe tej klasy są idealne do sprzątania drobnego kruszywa, ale nadają się też do usuwania odpadów farb, lakierów, pyłów czy gipsu. Takie odkurzacze sprawdzają się na placach budowy,
  • Klasa H: Odkurzacze tej klasy radzą sobie z najbardziej niebezpiecznym typem zabrudzeń, w tym tych, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu osób przebywających w danym pomieszczeniu. Te odkurzacze przemysłowe wciągają nie tylko wszelkie nieczystości drobne, typowe dla klasy M oraz L, ale także azbest, ołów czy pleśń. Co więcej, w wielu modelach tego typu urządzeń producent montuje dodatkowe filtry oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji i toksyn. To odkurzacze do pracy w ekstremalnych warunkach.
Odkurzacz przemysłowy


Wybór odkurzacza – parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę

Odkurzacz przemysłowy musi być nie tylko wygodny w codziennym użytkowaniu, ale musi wykazywać także najlepszą jakość. Warto wybierać te o dużej mocy. W odkurzaczach przemysłowych minimalna moc to 1200 W, chociaż większość inwestorów decyduje się na znacznie mocniejsze sprzęty – dzisiaj standardem są odkurzacze wykazujące moc około 1800 W, a nawet 3000 W.

Eksperci zwracają też uwagę na kwestie gromadzenia się odpadów we wnętrzu odkurzacza. Do wyboru są modele z pojemnikiem, który opróżnia się po napełnieniu oraz odkurzacze przemysłowe z wymiennymi workami. Te bezworkowe mają zazwyczaj większą pojemność, są bardziej wydajne, natomiast istnieje konieczność ich cyklicznego opróżniania i czyszczenia. Są również z reguły nieco droższe. Przy wyborze odkurzacza bezworkowego pod uwagę należy wziąć rodzaj zanieczyszczeń, które będzie przyjmować urządzenie, może okazać się, że czyszczenie pojemnika będzie kłopotliwe. Te workowe są zaś mniejsze, trzeba zawsze pamiętać o zapasie worków, ale za to po ich wypełnieniu wystarczy wyjąć worek i założyć nowy. Wybór konkretnego modelu, uwzględniając tego rodzaju parametr, jest więc kwestią indywidualną.

Odkurzacz przemysłowy, który można zaliczyć do sprzętu budowlanego powinien być też względnie lekki, by praca z nim odbywała się z optymalnej wygodzie. Ważne są aspekty praktyczne. Podczas wyboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę, chociażby na kabel – im dłuższy, tym lepiej, biorąc pod uwagę konieczność realizowania porządków na dużej przestrzeni.

Wybór konkretnego modelu odkurzacza przemysłowego powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami, rodzajem przeznaczenia takiego sprzętu oraz standardem pracy przy jego zastosowaniu. Inwestor musi brać pod uwagę przede wszystkim dobrą jakość urządzenia, natomiast cena nigdy nie powinna być czynnikiem priorytetowym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *