Imitacja cegły na ścianie – płytki gipsowe czy tapeta?
Sposobów na wykończenie ścian w Twoim domu czy mieszkaniu może być wiele np. efekt betonu na ścianie. Zwolennikom stylu industrialnego polecana jest cegła, która może całkowicie odmienić wnętrze. Pasuje ona zresztą do wielu różnych aranżacji. Nie musisz jednak usuwać tynku i liczyć na to, że ściany w Twoim domu są zbudowane z cegły. Możesz wykorzystać jej imitację w postaci płytek czy tapety. Sprawdź, jakie zalety i wady mają oba rozwiązania.
Imitacja cegły przez płytki gipsowe
Produkty cegłopodobne mogą być doskonałym zamiennikiem dla tradycyjnej cegły wykorzystywanej również we wnętrzach w roli dekoracji. Możesz wybrać na przykład odpowiednie ku temu płytki. Imitacja cegły z wykorzystaniem płytek gipsowych tak naprawdę polega na użyciu płytek cegłopodobnych, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak naturalna cegła, ale są dostępne w bogatej gamie kolorów i wzorów. Gotowe pyłki imitujące cegłę są wykonane z gipsu, dlatego są o wiele lżejsze niż płytki rzeczywiście ceglane, produkowane z cegieł ciętych.
Montaż imitacji cegły do wnętrz wymaga jedynie wykorzystania odpowiedniej zaprawy lub kleju. Gotowe panele i płytki gipsowe można przyklejać szybko oraz bez problemu na oczyszczoną i zagruntowaną powierzchnię ściany. W przeciwieństwie do cegły ciętej nie potrzeba wykorzystywać do tego celu silnie wiążącego kleju.
Najlepiej układać płytki gipsowe dla uzyskania efektu ceglanej ściany pojedynczo, choć trwa to dłużej niż montaż paneli gipsowych. Gips wymaga impregnacji, by nie nasiąkał wilgocią znajdującą się w powietrzu. Tego rodzaju imitacja cegły nadaje się właściwie wyłącznie do wykorzystania w pomieszczeniach suchych, dlatego nie zaleca się jej wyboru do kuchni czy łazienki, gdzie naturalnie występuje wyższa wilgotność. Elewacja z imitacji cegły z płytek gipsowych również nie jest najlepszym pomysłem, bo byłyby one narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych – opadów atmosferycznych, wiatru, wilgoci oraz promieniowania słonecznego.
Do celów związanych z wykonaniem elewacji zewnętrznej budynku możesz z powodzeniem wykorzystać płytki klinkierowe cegłopodobne, które nie wymagają impregnacji lub wykonane z betonu płytki imitujące cegłę.

Imitacja cegły przez tapetę
Jeśli zależy Ci na szybkim wykonaniu bardzo estetycznej imitacji cegły do wnętrz, możesz zastosować tapetę lub fototapetę z motywem cegły. Alternatywą są naklejki ścienne 3D. We wszystkich tych przypadkach masz do czynienia z szybkim rozwiązaniem dla pożądanej aranżacji wnętrza. Po naklejeniu tapety ze wzorem ceglanym uzyskasz ciekawy efekt. Najpopularniejsze są przy tym tapety imitujące cegłę wykonane z winylu, lateksu lub na fizelinie. Wszystkie wymagają zastosowania odpowiedniego kleju, w przeciwieństwie do naklejek na ścianę imitujących cegłę – w ich przypadku wystarczy, że zdejmiesz folię ochronną i przykleisz równo naklejkę na ścianę.
Tapety winylowe są grubsze, odporne na uszkodzenia mechaniczne i możesz je zmywać, jeśli się zabrudzą. Tapetowanie z zastosowaniem tapet winylowych wymaga wykorzystania do tego celu specjalistycznego kleju na wybranej powierzchni ściany. Naklejki imitujące cegły są z kolei bardzo lekkie, nie obciążają ściany i są trójwymiarowe, ale mogą wyglądać nienaturalnie na większej powierzchni.
Płytki gipsowe czy tapeta – czego użyć?
Moda na cegłę we wnętrzach trwa w najlepsze od wielu lat i nie traci nic ze swojej świeżości i aktualności. To nieco powrót do korzeni, do stylu loftowego, który był popularny już na przełomie stulecia. Układane są przy tym płytki z cegły ciętej, płytki gipsowe, ale i tapety oraz naklejki na ścianę imitujące cegłę. Wszystkie te rozwiązania mają swoje zalety, ale jednocześnie są obarczone pewnymi wadami.
Jeśli porównywać ze sobą płytki gipsowe i tapetę, to trzeba powiedzieć, że łatwiej wykonać tapetowanie na ścianie niż przyklejać pojedyncze płytki na klej lub zaprawę. Jednak trwalszym rozwiązaniem są właśnie one, a przy tym pozwalają na wykonanie imitacji cegły z fugą, co daje bardzo naturalny efekt. Na większych powierzchniach ścian lepiej wybierz płytki gipsowe.
Wymagają one impregnacji, czego nie ma w przypadku tapet. Dla ułatwienia prac możesz wybrać przy tym tapetę trójwymiarową samoprzylepną.