Pomysł na sufit w łazience
Przy remoncie lub wyposażaniu łazienki w domu czy mieszkania musisz podjąć wiele decyzji dotyczących jej przyszłego wyglądu. Planujesz, jakie kafelki położysz na ścianach, jaka będzie podłoga czy wanna i toaleta. Natomiast często pomijanym elementem aranżacji jest sufit. Sprawdź kilka świetnych pomysłów na wykończenie sufitu łazienki.
Czarny sufit w łazience
Standardowym sposobem wykończenia sufitu w łazience jest pomalowanie go odporną na wilgoć i wodę farbą w kolorze białym. Nie musisz się jednak ograniczać do klasycznej bieli. Możesz wybrać coś oryginalnego, tak jak czarny sufit w łazience (zobacz czarna łazienka – jak ją zaprojektować?). Będzie on nietypowym wykończeniem, a w kontraście do śnieżnobiałych ścian pomoże w osiągnięciu niepowtarzalnej aranżacji. Możesz dodać do niej czarne dodatki i kryształki, dzięki czemu urządzisz łazienkę w stylu glamour, zwłaszcza jeśli zadbasz o podświetlany sufit. Łazienka będzie wówczas jawiła się jako wnętrze wręcz luksusowe i eleganckie.
Sufit z odkrytych belek stropowych w łazience
W domach jednorodzinnych do ciekawej aranżacji sufitu w łazience można wykorzystać naturalne elementy konstrukcyjne, takie jak drewniane, odkryte belki stropowe. Taki sposób aranżacji pozwala na nadanie bardziej loftowego czy tradycyjnego charakteru wnętrzu łazienki. Wykonane z naturalnego drewna, odkryte belki stropowe dodają przestrzeni rustykalnego charakteru. Należy pamiętać, że drewno powinno być solidnie zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wilgoci.
Zobacz też:
Montaż drzwi i ościeżnicy w domu – co warto wiedzieć?
Aranżacja balkonu w bloku – pomysły na mały balkon.
Sufit w łazience podwieszany
Chętnie wykorzystywanym sposobem wykończenia łazienki jest wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych umieszczonych na specjalnie przygotowanej konstrukcji z profili stalowych lub aluminiowych. Stwarza to szerokie możliwości ciekawej aranżacji. Ułatwia też zaplanowanie atrakcyjnego oświetlenia – punktowego, w postaci oczek halogenowych lub taśm led, które mogą podkreślać walory architektoniczne tego elementu w Twojej łazience.
Zadbaj o umiejętne rozplanowanie podświetlenia sufitu. Łazienka może zakładać wykonanie sufitu prostego, podwieszanego lub z geometrycznym elementem, np. z kanciastą lub zaokrągloną wyspą.
Sufit podwieszany w łazience powinien być przy tym wykonany ze specjalnych, zielonych płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ są one przystosowane do zastosowania w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności powietrza. W suficie podwieszanym możesz ukryć przewody instalacji elektrycznej, w tym oświetleniowej, ale również przewody wentylacyjne, które staną się niewidoczne.
Jeśli masz wysokie pomieszczenie łazienkowe, co często zdarza się np. w kamienicach, możesz w prosty sposób obniżyć sklepienie dzięki zastosowaniu sufitu podwieszanego. Łazienka będzie przytulniejsza, a zmniejszona kubatura z pewnością przyczyni się do ograniczenia kosztów ogrzewania tego pomieszczenia zimą.
Zaletą wykonania sufitu podwieszanego jest to, że jest on w stanie szybko i przy stosunkowo niskich kosztach zasłonić defekty podłoża – pęknięcia, rysy, ubytki i tym podobne. W mniejszych pomieszczeniach przeznaczonych na łazienkę także możesz zdecydować się na podwieszenie sufitu, co przy odpowiednim projekcie pozwoli optycznie ją powiększyć.
Sufit w łazience napinany
Pewną, nowoczesną alternatywą dla sufitu podwieszanego w łazience będzie sufit napinany. Wygląda on niemal tak samo, ale nie ma stelażu i nie jest wykonany z płyt gipsowo-kartonowych. Sufit napinany w łazience zakrywa w jednej chwili nierówności i pęknięcia, ale nie wymaga wykonywania rusztu do przykręcenia płyt, dlatego nawet w stosunkowo niskiej łazience można go z powodzeniem zastosować.
Atutem sufitu napinanego w łazience jest to, że pozwala on na osiągnięcie nietypowego efektu lustrzanego odbicia, dzięki czemu łazienka wydaje się większa niż jest w rzeczywistości (zobacz od czego zacząć remont łazienki?).