Jak usunąć pleśń i grzyb w łazience?

Wilgotne i ciepłe środowisko jest idealnym miejscem dla rozwoju pleśni i grzybów. Niestety, możemy się z nimi spotkać także we wnętrzach mieszkalnych, zwłaszcza w łazience czy pokoju kąpielowym. Grzyb czy pleśń może pojawić się w wielu miejscach. Zobacz, jak go usunąć i jak skutecznie zapobiegać ich powstawaniu w łazience.

Gdzie występuje pleśń i grzyb w łazience?

Twoja łazienka może stać się idealnym miejscem dla rozwoju pleśni i grzybów. Wszystko przez to, że jest tam wilgotno i stosunkowo ciepło, a niejednokrotnie gorąco. Na ścianach, sufitach oraz na meblach i podłodze podczas gorącej kąpieli lub prysznica osadza się para wodna. Jest mokro, a jeśli łazienka jest nieprawidłowo lub niedostatecznie wentylowana, wszystko to powoduje, że pleśń i grzyb mogą się w niej rozwijać właściwie bez przeszkód.

Gdzie najczęściej zobaczysz wykwity pleśni i grzybów? Na ogół to miejsca najbardziej narażone na wilgoć, takie jak:

Grzyb na ścianie w łazience może rozwijać się w górnej części, gdzie osadza się wilgoć, która nie ma drogi ucieczki, np. przez kanały wentylacyjne lub okno. Pleśń czy grzyb w łazience może pojawić się nie tylko na ścianach, ale i na metalowych prowadnicach od kabiny prysznicowej czy na powierzchniach szklanych. Grzyb często występuje na suficie w łazience, pleśń na zasłonach i ścianach prysznicowych, a także na tapetach i wykładzinach z drewna.

Ważne jest, by jak najszybciej usunąć pierwsze ślady grzyba lub pleśni w łazience, ponieważ szybko rozwijają się i mogą rozprzestrzeniać się na większy obszar oraz emitować do powietrza zarodniki.

Jak usunąć pleśń i grzyb w łazience?

Usuwanie pleśni w łazience to konieczność nie tylko ze względów estetycznych, ponieważ zarodki pleśni czy grzybów mogą krążyć w powietrzu i przedostawać się z niego wprost do płuc człowieka, co jest szczególnie niebezpieczne dla alergików.

Zobacz też:  Jak usunąć grzyb ze ściany?

Dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się pleśni z łazienki. Istnieje na to kilka sposobów, ale pamiętaj, że jej zarodniki wnikają głęboko w podłoże. Wśród domowych sposobów na pleśń w łazience można wymienić:

  • Zastosowanie alkoholu lub denaturatu – alkohol ma doskonałe właściwości dezynfekcyjne i niszczy grzyby. Nasącz gąbkę alkoholem co najmniej 70-, 80-procentowym i potrzyj miejsca, w których rozwinęła się pleśń i grzyb. Możesz też spryskać takie miejsca opryskiwaczem i poczekać do czasu, aż alkohol wniknie w podłoże. Wtedy trzeba wytrzeć miejsca z pleśnią i grzybami na ścianie w łazience i w innych miejscach.
  • Wykorzystanie octu spirytusowego – podobnie jak alkohol, ocet jest domowym środkiem odkażającym. Pomaga w usuwaniu pleśni w łazience. Nie ma właściwości wybielających, dlatego o ile grzyb nie wniknął zbyt głęboko w podłoże, można go usunąć, ale licz się z tym, że ciemne plamy pozostaną.

Jeśli domowe sposoby okażą się nieskuteczne, wówczas do zwalczania pleśni w łazience wykorzystaj środki chemiczne. Podczas ich stosowania powstają opary, które są szkodliwe dla człowieka, dlatego łazienka musi być pod wszystkim dobrze przewietrzona lub wentylowana. Najlepiej korzystać z takich środków w rękawicach ochronnych. Produkt na pleśń najczęściej jest produkowany na bazie chloru, dlatego może odbarwić np. farbę na ścianach i suficie w łazience.

Skutecznym sposobem na to, by pozbyć się pleśni na fugach łazienki, jest ich usunięcie i wymiana zainfekowanych fug czy silikonów na całkowicie nowe. Po usunięciu zapleśniałych fug i silikonów trzeba jeszcze dokładnie oczyścić powierzchnie wokół nich, np. przy użyciu ostrej szczotki, oraz zastosować preparat pleśniobójczy, by ponownie nie powstały ogniska pleśni i grzybów. Dobrym pomysłem jest wybór fug i silikonów epoksydowych, które wykazują odporność na działanie wilgoci i powstawanie grzybów. Na koniec można je pokryć jeszcze impregnatem ograniczającym absorbcję wody.

Zobacz też:  Jak ocieplić dom styropianem?

Usuwanie pleśni w łazience to ważne zadanie, ale równie istotne będzie zapobieganie ponownemu pojawieniu się grzyba na ścianie w łazience czy na innych powierzchniach.

Łazienka ściana

Zobacz też:

Boazeria – zalety i wady

Przykłady materiałów do budowy podjazdu do domu

Jak zapobiegać pleśni i grzybowi w łazience?

Lepiej zapobiegać powstawaniu pleśni i grzybów w łazience, niż później je usuwać. Możesz to zrobić, jeśli będziesz trzymał się kilku zasad. Trzeba:

  • Często wietrzyć łazienkę – jeśli ma okno, to można to łatwo zrobić, a jeśli nie, to pamiętaj o częstym otwieraniu drzwi do tego pomieszczenia. Rozszczelnienie okien może nie przynieść zamierzonego efektu. Lepiej otworzyć okno na oścież na kilka minut kilka razy dziennie niż cały czas mieć uchylone okno, co powoduje utratę energii cieplnej. Jeśli wietrzysz łazienkę z oknem, zamknij drzwi, by wilgoć z tego pomieszczenia nie rozprzestrzeniała się po całym domu.
  • Zadbać o właściwą wentylację – jednym z powodów, dla których rozwija się pleśń w łazience, jest nieprawidłowa wentylacja tego pomieszczenia. Jest ona koniecznością zwłaszcza wówczas, gdy w takim pomieszczeniu nie ma okien. Zainstaluj wtedy elektryczny wentylator, który będzie w stanie usunąć z pokoju wilgoć.
  • Zastosować osuszacz powietrza – elektryczny lub chemiczny, który będzie zmniejszał wilgotność w łazience, co zapobiegnie powstawaniu w tym miejscu pleśni i grzybów.
  • Otworzyć drzwi kabiny prysznicowej – gorące, wilgotne powietrze spod prysznica powinno znaleźć ujście, do kanałów wentylacyjnych czy przez okno, dlatego dobrze jest otworzyć drzwi kabiny.
  • Systematycznie wycierać mokre miejsca ręcznikiem – jeśli po kąpieli lustra, ściany czy kabina prysznicowa są całkowicie mokre, dobrym pomysłem na zapobieganie rozwojowi pleśni w łazience będzie wytarcie takich miejsc do sucha, by wilgoć nie pozostawała długo w tym pomieszczeniu.
  • Ogrzewać łazienkę – optymalna temperatura w tym pomieszczeniu wynosi w granicach 21-23 stopni Celsjusza. Pleśń ma wówczas utrudnione warunki do rozprzestrzeniania się, natomiast w momencie, gdy temperatura spada poniżej 18 stopni Celsjusza, powietrze nie jest w stanie chłonąć wilgoci, dlatego ta ulega skropleniu, co stwarza warunki do rozwoju pleśni.
Zobacz też:  Pomysł na sufit w łazience

Takie postępowanie pozwoli Ci się ustrzec przed powstaniem nieestetycznych i niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów w łazience (zobacz też ciemna łazienka – jak ją zaprojektować?).

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *