Kolory farby do ścian w sypialni – 5 inspiracji

Przy urządzaniu poszczególnych pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu należy zwrócić uwagę między innymi na ich przeznaczenie. Inaczej wykańcza się kuchnię (możesz zobaczyć jak aranżujemy kuchnię, jaki styl wybrać i na co zwrócić uwagę), inaczej salon, a zupełnie inaczej pokój dziecięcy czy sypialnię. Twoim celem jest stworzenie idealnego miejsca do wypoczynku nocnego? Zobacz, jakie kolory farb będą idealne do sypialni. Czy będą to może farby pastelowe do ścian a może białe?

Biała farba do sypialni

Klasycznym sposobem na wykończenie ścian w sypialni jest wykorzystanie do tego celu białej farby. Biel może być wspaniałym tłem dla dodatków w różnych kolorach, pozwala więc na swobodę aranżacji tego pomieszczenia. Kojarzy się z klasyką, świeżością, ładem i porządkiem. Białe ściany w sypialni wcale nie muszą być traktowane w kategorii nudy, poprzez ożywianie białych wnętrz. Dobór odpowiednich mebli, akcesoriów, dodatków tekstylnych pozwala na przełamanie surowości bieli i daje możliwość nadania Twojej sypialni nieco przytulności. Pomalowane na biało ściany tworzą uspokajające, harmonijne tło.

Biała sypialnia może być romantyczna, jeśli kolor zostanie przełamany na przykład pastelowymi dodatkami, ale te same ściany można skutecznie zestawić z nowoczesnymi elementami czy industrialnym sposobem na wykończenie wnętrza sypialnianego.

Farba do sypialni – zielenie i błękity

Jaka farba do sypialni powinna zostać wybrana, jeśli najbardziej zależy Ci na tym, by kolor ten oddziaływał pozytywnie na Twoje samopoczucie? Musisz wiedzieć, że mózg interpretuje pewne kolory w określony sposób. To od tej interpretacji zależy, jak na przykład będziesz nastrojony do życia o poranku. To jeden z silniejszych bodźców. Bardzo dobrym pomysłem jest pomalowanie ścian w sypialni na kolor zielony, który zasadniczo koi nerwy, albo kolor błękitny uspokajający nastrój.

Zobacz też:  Jak urządzić małą sypialnię?

Głębokie odcienie zieleni, takie jak ciemna oliwka czy zielona glinka i szmaragd dadzą pożądane wrażenie harmonii oraz spokoju w pomieszczeniu przeznaczonym na sypialnię. Możesz również sięgnąć po bardzo modne kolory farb do sypialni, na przykład miętowy, który przełamany szarością jest wyjątkowo relaksujący. Dobrze łączy się z innymi barwami.

Farba do sypialni w odcieniach brązu

Paleta brązów jest tak szeroka, że bez trudu możesz w niej znaleźć taki odcień, jakiego szukasz do swojej sypialni. Zwróć przy tym uwagę na to, by w małym pokoju nie malować wszystkich ścian w odcieniach na przykład czekoladowego brązu, ale zastosować połączenie w postaci różnych odcieni tego samego koloru. Ciemnobrązowa ściana przy wezgłowiu łóżka w kolorze naturalnego drewna będzie się też dobrze komponowała z pozostałymi ścianami w odcieniach na przykład złamanej bieli lub z piaskowym beżem.

Kolory farby do ścian w sypialni – 5 inspiracji

Pastelowe farby do sypialni

Bardzo częstym zabiegiem jest wykorzystanie jasnych kolorów ścian w sypialni, zwłaszcza jeśli jest ona niewielka. Kolory neutralne, choć niekoniecznie musi to być biel, bardzo dobrze sprawdzają się w takim pomieszczeniu, ponieważ kojarzą się z niewinnością, czystością, a przy tym uspokajają nerwy. Łatwiej w takim pomieszczeniu zasnąć i zrelaksować się. Możesz wybierać z pełnej palety barw farb do sypialni w odcieniach:

  • szarości i beżu,
  • żółtego,
  • różu,
  • lila,
  • koloru niebieskiego,
  • zielonego.

Co ciekawe, róż, choć nie jest oczywistym kolorem do sypialni, to również wpływa na uspokojenie i stonowanie emocji, a wypoczynek w sypialni pomalowanej w odcienie pudrowego różu ułatwia wprowadzenie organizmu w stan głębokiego odprężenia. Świetnie komponuje się również z szarościami. Dobrze sprawdza się w tym przypadku perłowy odcień farb czy pokrycia wpadające w srebro.

Sypialnia pomalowana na ciemniejsze kolory

Ciemniejsze kolory wcale nie muszą być złym wyborem, jeżeli chodzi o aranżację sypialni. Ściany pomalowane w głębokim odcieniu niebieskiego mogą kreować tak samo przytulną przestrzeń, jak pastelowa sypialnia. Zdecydowane odcienie powinny być jednak dobierane z umiarem.

Zobacz też:  Sypialnia – poznaj najmodniejsze inspiracje

Ciemna farba do sypialni będzie wpływała na optyczne pomniejszenie pomieszczenia, ale tylko wtedy, gdy pomalujesz nią wszystkie ściany. Jeśli jednak wybierzesz tylko jedną do pomalowania na ciemno, a pozostałe w jaśniejszej tonacji, taka kompozycja może nawet wydłużyć czy poszerzyć pomieszczenie.

Musisz jeszcze wybrać odpowiednie dla siebie kolory ciemnej farby do sypialni. Bardzo dobrze będzie wyglądać ciemny brąz, kolor rudy, ciemne i oliwkowe zielenie, jak również odcienie granatu, kojarzące się z rozgwieżdżonym niebem czy mocne akcenty turkusowe. Na jednej ze ścian będą się one kojarzyły z morskimi głębinami, co również jest pożądanym efektem w pomieszczeniu sypialnianym.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Artykuł stanowi inspirację dla osób planujących zmiany w sypialni, a konkretnie wybór koloru farby na ściany. Autor przedstawia pięć ciekawych propozycji, uwzględniających różne style i trendy. Warto zwrócić uwagę na sugestie dotyczące kolorów kojarzących się z relaksem i spokojem, co ma szczególne znaczenie w sypialni. Artykuł zawiera również praktyczne rady dotyczące doboru kolorów do innych elementów wystroju pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *