Kotły na paliwo płynne do domu

Przy budowie lub remoncie domu, musisz zadbać o odpowiedni system ogrzewania. Komfort cieplny zapewnisz sobie i swojej rodzinie przy użyciu różnych urządzeń grzewczych, na przykład kotłów na paliwa płynne. Sprawdź, jaki masz wybór w tej kategorii i który piec na paliwo płynne będzie w Twoim przypadku najlepszy?

Kotły olejowe

Jednym z rodzajów kotła na paliwo płynne jest piec olejowy zasilany olejem opałowym, czyli paliwem ciekłym. Trzeba pamiętać o tym, że w domu do jego montażu należy zatrudnić fachowców. Decydując się na kocioł olejowy, trzeba mieć na uwadze zapewnienie odpowiednio dużej przestrzeni – najlepiej jest wygospodarować osobną, dużą kotłownię oraz miejsce na wewnętrzny lub zewnętrzny zbiornik na paliwo. Musi on być umieszczony w odpowiedniej odległości od pozostałych budynków.

Prawidłową pracę i spalanie oleju opałowego w kotłach olejowych zapewnia zastosowanie palników nadmuchowych – z jedno‑ lub dwustopniową regulacją. Regulacja jednostopniowa palnika powoduje, że uruchamia się on wtedy, gdy pojawia się zapotrzebowanie na ciepło. Z kolei regulacja dwustopniowa na pierwszym stopniu oznacza, że kocioł olejowy pracuje z mniejszą mocą, a na drugim stopniu – z normalną mocą.

Zaletą kotłów na olej opałowy jest to, że przy spalaniu materiału opałowego nie wytwarzają odpadów, w tym popiołu. Mają one też pełną automatykę sterowania i są nisko awaryjne, bezpieczne w użytkowaniu. Na ich niekorzyść przemawia jednak konieczność wygospodarowania sporego miejsca na zbiornik z olejem i sam piec oraz wysoka cena paliwa. Piec trzeba regularnie czyścić i aby uzyskać gwarancję, urządzenie grzewcze musi być zamontowane przez wykwalifikowanego specjalistę. Cyklicznie trzeba poddawać palniki regulacji i kontroli.

Kotły na paliwo płynne do domu

Kotły na gaz ciekły

Tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania instalacji na gaz ziemny lub wykonanie przyłącza jest bardzo kosztowne często do ogrzewania budynków mieszkalnych, biurowych czy rekreacyjnych stosowane są kotły na gaz ciekły, czyli propan lub mieszaninę propanu i butanu, tj. gaz LPG. Kotły te są wysoko sprawnymi, w pełni zautomatyzowanymi piecami grzewczymi. Nie trzeba ich obsługiwać, a jeśli w domu jest zbyt ciepło lub za zimno, wystarczy użyć sterownika, by to zmienić.

Zobacz też:  Jak odpowietrzyć grzejniki? Kompletny przewodnik

Do zasilania kotłów na gaz ciekły wykorzystywane jest paliwo przechowywane w zbiornikach poza budynkiem. Mogą one być zbiornikami naziemnymi lub podziemnymi.

Kotły kondensacyjne

W przeciwieństwie do niskotemperaturowych kotłów grzewczych, kotły kondensacyjne wykorzystują ciepło zawarte w parze wodnej gorących spalin. Spaliny te są kierowane na wymiennik o dużej powierzchni, wykonany z kwasoodpornej stali, gdzie skraplają się po schłodzeniu.

Mogą to być kotły kondensacyjne olejowe, które ze spalania tej samej ilości paliwa co konwencjonalne piece na olej są w stanie pozyskać znacznie więcej energii cieplnej, jak i kotły kondensacyjne na gaz płynny LPG.

Zalety i wady kotłów na paliwo płynne

Podstawową zaletą w przypadku kotłów na paliwa płynne nowej generacji, zwłaszcza kondensacyjnych, jest ich wysoka sprawność działania i możliwość wygenerowania większej ilości ciepła przy spalaniu tej samej ilości paliwa co w przypadku konwencjonalnych pieców gazowych na gaz LPG czy pieców olejowych.

Kotły grzewcze na paliwo płynne mogą pracować całkowicie bezobsługowo, bez ingerencji człowieka, co jest ich oczywistym atutem, zwłaszcza w porównaniu do kotłów na paliwa stałe, np. piec na ekogroszek, węgiel czy pellet. Co więcej, paliwa płynne spalają się całkowicie, przez co nie powstają odpady w postaci np. popiołu.

Gaz opałowy czy olej opałowy muszą być jednak magazynowane w zbiornikach na działce, w odpowiednich warunkach, co jest pewną niedogodnością. Ceny obu materiałów opałowych płynnych są wyższe w porównaniu do cen węgla, ale z czasem może to ulec zmianie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *