Wełna dach

Czym ocieplić dach?

Budowa domu składa się z wielu etapów. Między innymi realizowane są prace polegające na termoizolacji. Likwidowane są mostki termiczne, czyli miejsca ucieczki ciepła. Czy wiesz, że spora ilość wytworzonej wewnątrz Twojego domu energii cieplnej może uciekać ku górze, przez dach? Szacuje się, że nieprawidłowa termoizolacja może przyczynić się nawet do 25-procentowej straty ciepła z całego budynku. Z tego względu wymaga on wykonania solidnej izolacji cieplnej. Jakich materiałów użyć do tego celu? Czym ocieplić dach, by cały dom na tym zyskał?

Zobacz także:

Dzielenie pokoju na dwa mniejsze

Zakup i instalacja klimatyzatorów w domach prywatnych

Ranking odkurzaczy automatycznych

Budowa oczka wodnego

Ocieplenie dachu wełną

Często wybieranym materiałem termoizolacyjnym na ocieplenie dachu jest wełna mineralna. Najczęściej wełna do ocieplenia dachu będzie wełną szklaną lub skalną. W przypadku ocieplenia wełną skalną na ogół wyprodukowana ona jest z zastosowaniem dolomitu, bazaltu lub kruszyw wapiennych, a dla uformowania łatwych w użyciu mat do ocieplenia dachu wełną mineralną skalną dodaje się do niej pewne domieszki żywicy. W procesie produkcji materiał ten poddawany jest obróbce hydrofobizacyjnej dla uodpornienia go na potencjalnie negatywny wpływ wilgoci.

Natomiast przy wytwarzaniu wełny mineralnej szklanej stosowany jest piasek kwarcowy wraz ze stłuczką szklaną pozyskiwaną z recyklingu.

Jak ocieplić dach z zastosowaniem takiego materiału? To w miarę proste zadanie, głównie z uwagi na elastyczność wełny. Można układać maty lub płyty z wełny mineralnej o gęstości od 20 do 100 kg/m3 pomiędzy krokwiami dachu, mocując je w wolnych przestrzeniach pod połaciami dachowymi. W przypadku dachów skośnych użycie wełny mineralnej pozwala na uzyskanie dobrej paroprzepuszczalności i izolacji akustycznej. Wełna charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,030 – 0,042 [W/(m*K)].

Piana dach
Installing thermal foam insulation under the roof foam wool panels and polyurea Spraying, foam coating

Ocieplenie dachu pianą

W przypadku problematycznych dachów, o skomplikowanej konstrukcji, wybór płyt z wełny mineralnej nie będzie najlepszym z możliwych. Czym ocieplić dach w takim przypadku? Izolację termiczną dachu możesz wykonać z użyciem pianki poliuretanowej, najlepiej natryskowej, która ma niezwykle niski poziom przewodzenia ciepła – od 0,022 [W/(m*K)]. Izolacja natryskowa pianką PUR, jak nazywana jest również pianka poliuretanowa otwartokomórkowa, pozwala na idealne wypełnienie wszystkich zakamarków, jakie mogłyby znajdować się w konstrukcji dachu. Likwidowane są możliwe mostki termiczne, a prace przy wykonaniu termoizolacji przebiegają w bardzo krótkim czasie.

Zobacz też:  Ogrzewanie klimatyzatorem – poznaj zalety wady i koszty tego rozwiązania

Problemem jest to, że do takiego naniesienia warstwy izolacyjnej na dachu wymagane jest wykorzystanie specjalnego sprzętu – agregatu z rurami służącymi do rozprowadzenia granulatu z pianki PUR.

Pianka poliuretanowa dobrze sprawdza się jako materiał na ocieplenie dachu, a dodatkowo dzięki wykorzystaniu jej zyskujesz gwarancję ognioodporności materiału i brak wydzielania toksycznych związków, które mogłyby być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Ocieplenie dachu styropianem

Tradycyjnie popularnym materiałem izolacyjnym jest styropian. Czy można jednak zastosować go do ocieplenia dachu? Styropian jest lekkim materiałem ociepleniowym, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,032-0,039 [W/(m*K)]. Czy nadaje się do ocieplenia dachu? Najczęściej ociepla się nim elewacje budynku, ale pod krokwiami także można wykorzystać płyty styropianowe. To ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie dobrej izolacji termicznej.

Do zastosowania w tym charakterze są płyty ze zwykłego styropianu, który może być użyty do wykonywania ocieplenia podkrokwiowego. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie płyt z polistyrenu XPS, czyli polistyrenu ekstrudowanego, który nadaje się do ocieplenia krokwi od spodu.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *