Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie klimatyzatorem – poznaj zalety wady i koszty tego rozwiązania

Ogrzewanie domu lub mieszkania staje się dziś wyzwaniem – rosnące ceny gazu, trudna dostępność węgla oraz zwrot w kierunku rozwiązań ekologicznych stawiają przed nami trudne wyzwanie. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie klimatyzatora z funkcją ogrzewania. Poznaj jego zalety, wady i koszty.

Klimatyzator z funkcją ogrzewania – jak to działa?

Aby możliwe było ogrzewanie pomieszczenia za pomocą klimatyzatora, konieczne jest wykorzystanie klimatyzatora inwertorowego, który odwraca proces chłodzenia. Polega to na zaciąganiu zimnego powietrza przez urządzenie i oddawania ciepła do środka, tj. do domu lub mieszkania. Ogrzewanie klimatyzatorem może służyć zarówno jako podstawowe, jak również jako dodatkowe, uzupełniające źródło ogrzewania.

Ogrzewanie klimatyzatorem – zalety

Ogrzewanie klimatyzatorem niesie zaskakująco dużo korzyści, a przede wszystkim okazuje się opłacalne i bardzo wygodne w użytkowaniu. Poznaj korzyści, ale których klimatyzator z funkcją ogrzewania to naprawdę rozsądne rozwiązanie.

  • Krótki czas osiągania pożądanej temperatury – klimatyzator z funkcją ogrzewania znacznie szybciej pozwala osiągać oczekiwaną temperaturę w porównaniu do paliw stałych, np. ogrzewanie węglem, co pozwala szybciej osiągnąć komfort, a także obniżyć koszty.
  • Łatwość i komfort obsługi – obsługa klimatyzatora jest w pełni zautomatyzowana, wygodna i czysta, czego nie można powiedzieć np. o dokładaniu węgla do pieca.
  • Generowanie czystej energii – ogrzewanie klimatyzatorem jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż emisyjne ogrzewanie węglem lub gazem. Szczególnie jeśli korzystamy z fotowoltaiki bądź pomp ciepła.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem ma jakieś wady?

W kontekście wad ogrzewania klimatyzatorem mogą przyjść do głowy przede wszystkim koszty. Jednak ich niegdysiejsza horrendalna wysokość wynikała ze specyfikacji klimatyzatorów, które były urządzeniami pobierającymi bardzo dużo energii elektrycznej. Obecnie klimatyzatory z funkcją grzania mają pod tym względem bardzo korzystne parametry. Zwróć uwagę przede wszystkim na współczynnik SCOP/COP danego klimatyzatora. Im jest on wyższy, tym urządzenie jest bardziej wydajne i energooszczędne.

Zobacz też:  Metody badania sprzętu dielektrycznego - na czym polegają?

Koszty ogrzewania klimatyzatorem

Pierwszym kosztem jest montaż instalacji, który w zależności od producenta klimatyzatora i cennika usług monterów wyniesie kilka tysięcy złotych. Jest to jednak inwestycja, która zwróci się przez niższe koszty ogrzewania.

Aby obliczyć koszty ogrzewania klimatyzatorem pomnóż moc klimatyzatora przez czas jego pracy. Wówczas uzyskasz ilość pobranej energii. Następnie pomnóż też wynik przez cenę 1 kWh, zgodnie z taryfą Twojego dostawcy prądu.

Klimatyzator z funkcją ogrzewania możesz zamontować u siebie, korzystając z usługi Centrum Rekuperacji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *