Podłogowe ogrzewanie wodne – czy warto

Podłogowe ogrzewanie wodne – czy warto?

Jednym z priorytetów przy budowie domu jest gruntowne przemyślenie i zastosowanie w praktyce odpowiedniego systemu służącego do kształtowania komfortu termicznego w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeśli i Ty stajesz przed takim dylematem, zastanów się, czy dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie ogrzewanie wodne podłogowe. Sprawdź, na czym polega taki system i jak pracuje instalacja podłogowa w praktyce.

Co to jest ogrzewanie podłogowe wodne?

Zarówno w domu jednorodzinnym, w pomieszczeniach budynków komercyjnych, jak i w mieszkaniach w bloku można wykonać ogrzewanie podłogowe. To jeden z typów systemu zapewniającego komfort termiczny, gdzie elementem grzewczym jest posadzka. Dla porównania: innymi systemami ogrzewania płaszczyznowego są systemy sufitowe oraz ścienne.

Zamiast wykorzystywać w domu konwencjonalne kaloryfery, możesz z nich zrezygnować i zagwarantować komfort cieplny pomieszczeń w większym wymiarze dzięki wodnemu ogrzewaniu podłogowemu. Ten system będzie miał niższe zapotrzebowanie energetyczne w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami.

System ogrzewania podłogowego wodnego jest powszechnie określany mianem podłogówki i najlepiej zaplanować jego zastosowanie w momencie budowy domu lub przeprowadzania gruntownych remontów.

System ogrzewania podłogowego wodnego

Istnieją różne tryby ogrzewania podłogowego:

  • elektryczne,
  • powietrzne,
  • wodne.

Skupmy się na trzecim wariancie, czyli ogrzewaniu podłogowym wodnym. Działa ono dzięki umieszczeniu pod wierzchnią warstwą podłogi systemu metalowych lub plastikowych rur grzewczych, przez które płynie ciepła, ale nie gorąca woda. Jest ona podgrzewana przez kocioł ogrzewania centralnego na przykład piec na ekogroszek do maksymalnie 40 stopni Celsjusza, dlatego systemy ogrzewania podłogowego wodnego są nazywane systemami niskotemperaturowymi. Taka temperatura okazuje się wystarczająca do tego, by podłoga była przyjemnie ciepła, a wraz z nią ogrzaniu uległo powietrze w całym pomieszczeniu. Podłogówka najlepiej współpracuje z kotłami kondensacyjnymi i pompami.

Zobacz też:  Wybieramy wkłady kominkowe

Temperatura podłogi powinna mieć w ciągu roku przeciętnie wartość 22 stopni Celsjusza. W zależności od pogody panującej na zewnątrz możliwe jest podniesienie jej do poziomu 29 stopni Celsjusza w pomieszczeniach mieszkalnych i 33 stopni w pokojach kąpielowych czy w łazience.

Przeciętna temperatura zasilania zestawu ogrzewania podłogowego wodnego jest zależna od:

  • rodzaju wykładziny podłogowej – zastosowanego wykończenia,
  • izolacji termicznej,
  • konstrukcji budynku.

Przeciętnie możesz przyjąć, że wystarczająca będzie zasilająca podłogówkę woda o temperaturze około 30 stopni Celsjusza w okresie grzewczym.

Podłogowe ogrzewanie wodne

Co jest potrzebne do ogrzewania podłogowego wodnego?

Zestaw ogrzewania podłogowego wodnego składa się z kilku ważnych elementów:

  • rur plastikowych lub metalowych,
  • rozdzielacza zintegrowanego z zasilaniem i powrotem,
  • czujnika ciepła,
  • regulatora,
  • zaworów,
  • izolacji cieplnej (termicznej),
  • izolacji przeciwwilgociowej.

Ważną rolę w podłogowym ogrzewaniu wodnym odgrywa rozdzielacz, który ma zapewnić równomierną cyrkulację cieczy. Ponadto czujnik ciepła stale kontroluje, jaką temperaturę ma woda w całym systemie i przekazuje sygnał do regulatora, jeśli potrzebne jest jej podgrzanie lub schłodzenie. Istnieje też czujnik zewnętrzny, który dokonuje pomiaru temperatury powietrza na zewnątrz domu oraz dostosowuje do niej temperaturę wody do zasilania instalacji podłogówki. Wspomniany regulator odpowiada za sterowanie pracą zawodów i ustawia właściwe parametry systemu ogrzewania podłogowego wodnego.

Instalacja podłogowa – podsumowanie

Przy wykonaniu podłogówki z rurami wypełnionymi wodą przy instalowaniu wszystkich niezbędnych elementów systemu grzewczego możesz wykorzystać jedną z dwóch metod:

  • metodę mokrą, nazywaną tradycyjną,
  • metodę suchą.

Metoda mokra polega na układaniu na gruncie lub na stropie nad parterem rur grzewczych. Natomiast metoda sucha polega na stosowaniu podłogówki na stropie o małej nośności, np. przy stropach drewnianych.

Przy montowaniu ogrzewania podłogowego wodnego ważne jest w metodzie mokrej dobre wypoziomowanie posadzki – podkładu betonowego. Na nim układasz polietylenową folię przeciwwilgotnościową, a następnie kolejne warstwy ogrzewania – izolację termiczną – styropian i maty z polietylenową folią. Rury układasz według rozplanowanych pętli grzejnych lub w wykonanych w płytach styropianowych kanałach albo wytłoczeniach.

Zobacz też:  Rodzaje biopaliw do ogrzewania domu

Przy układaniu np. płytek na warstwie systemu grzewczego nie możesz zapominać o dylatacji, by nie doszło do pękania wierzchniej warstwy wykończeniowej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *