Budowa oczka wodnego
Własne jeziorko w aranżacji ogrodu zawsze było Twoim marzeniem? Wbrew pozorom nie tak trudno jest je wykonać. Zrób projekt oczka wodnego, dopasuj jego wielkość do warunków panujących na działce i zacznij realizację. Pierwszym krokiem na drodze do realizacji pomysłu będzie wybór odpowiedniej folii.
Wybór folii do oczka wodnego
Podstawą niewielkiego zbiornika wodnego na działce przy domu czy działce rekreacyjnej będzie folia, która ma zabezpieczać oczko wodne przed wsiąkaniem wody w glebę. Jest ona wkładem zbiornika wodnego. Najczęściej w tym celu wybierane są folie PCV, tak zwane folie do basenu, które są ekologiczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne znajdujące się w wodzie oraz niskie temperatury, w tym mróz. Dlatego nie trzeba będzie demontować folii na okres zimowy.
Folia do oczka wodnego nie powinna wydzielać szkodliwych dla fauny i flory substancji. Możesz wybrać szczelną, ciemną lub niebieską o grubości 1 mm, która została stworzona z myślą o wyściełaniu oczek wodnych. Po jej położeniu możesz napełnić oczko, by folia równomiernie ułożyła się w niecce. Nadmiar folii pozostający nad lustrem wody trzeba odciąć, ale konieczne jest pozostawienie na brzegach pewnego marginesu – około 30 cm zapasu.
Ukształtowanie terenu i przygotowanie podłoża
Powinieneś wyznaczyć miejsce, w którym chcesz umieścić oczko wodne. Najlepiej, by nie było ono nasłonecznione przez cały dzień. Wszystko dlatego, że nadmiar promieniowania słonecznego spowoduje, że woda w płytkim zbiorniku szybko się nagrzeje, a takie warunki sprzyjają rozwojowi glonów, co wymusi na Tobie ciągłe czyszczenie oczka. Nie powinno ono również znaleźć się bezpośrednio pod drzewami liściastymi, bo spadające liście będą zanieczyszczać wodę, rozkładając się w niej i zamulając dno. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie oczka wodnego w półcieniu, z boku posesji, chyba że jest ona na tyle duża, że po jego centralnym zlokalizowaniu pozostanie sporo miejsca na strefę rekreacyjną i wypoczynkową.
Kiedy wiesz już, gdzie będzie znajdowało się Twoje oczko wodne, nie pozostaje Ci nic innego, jak przystąpić do prac ziemnych. Musisz wykonać wykop, który wyczyścisz z korzeni, kamieni i zanieczyszczeń. Jeśli dno jest luźne, np. z piasku, dobrym pomysłem będzie jego zagęszczenie. Możesz wykonać półki wodne, gdzie później posadzisz rośliny.
Kolejnym krokiem przy przygotowywaniu podłoża pod oczko wodne będzie wykonanie w niecce wyściółki. Podkład pod folię najlepiej zrób z geowłókniny, choć możesz też użyć agrowłókniny lub wełny mineralnej. Dopiero na niej rozłóż wybraną uprzednio folię izolacyjną. Włóknina zabezpiecza folię przed kamieniami i ewentualnym przebiciem przez rosnące korzenie.
Wykończenie brzegów oczka wodnego to bardzo ważny etap jego budowy. Musisz dobrze zamaskować wystający na brzegach podkład i folię uszczelniającą. Możesz umocnić brzegi z zastosowaniem dużych kamieni, które osadzisz za pomocą zaprawy cementowej, ale bez wapnia, ponieważ w kontakcie z wodą wydzielać będzie on szkodliwe związki dla ryb. Na płyciźnie umieść kamienie wystające znad lustra wody. Możesz także zaplanować niewielką plażę żwirową oraz pozostałą część okolicy graniczącej ze zbiornikiem wysiać trawą.
Rośliny do oczka wodnego
Oczko wodne zrobione? Nalej do niego wodę i przystąp do sadzenia odpowiednich zestawów roślin. Jeśli marzyłeś o tym, by pływały po jego powierzchni lilie wodne, możesz wybrać właśnie takie kwiaty, a do tego rośliny zielone, które będą cieszyć oko i dawać schronienie rybom, jeśli oczywiście zdecydujesz się zarybić swój przydomowy zbiornik.
Rośliny do oczka wodnego nie tylko mają wartość dekoracyjną, ale jednocześnie pozwalają zachować w zbiorniku równowagę biologiczną. Rośliny natleniają wodę, oczyszczają ją i chronią przed nadmiernym nagrzaniem. Zaleca się, by zestawy roślin do oczka wodnego nie zajmowały więcej niż 2/3 lustra wody. Pozostała część dla uzyskania odpowiednich walorów dekoracyjnych i równowagi biologicznej powinna pozostać niezarośnięta.
Dekoracje do oczka wodnego
Dopełnieniem zbiornika na terenie przydomowej posesji lub na terenie ogrodu będą różne ozdoby do oczka wodnego. Jeśli tylko jest ono odpowiednio duże, zbuduj mostek, który będzie prowadził z jego jednego brzegu na drugi. Taki mostek drewniany sam w sobie ma walory dekoracyjne, a przy tym umili czas spędzany nad wodą. Podziwianie z takiej perspektywy ryb i roślinności będzie czystą przyjemnością.
Jeśli chodzi o ozdoby do oczka wodnego, mogą one obejmować niewielkie kaskady wodne, figurki ptaków czy żab, jak i minimłyn. Masz dużą dowolność w kształtowaniu ostatecznego wyglądu swojego zbiornika. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością ozdób.