Czy warto zainwestować w piec na ekogroszek?
Piec na ekogroszek jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród właścicieli budynków jedno lub wielorodzinnych. Ogrzewanie domu ekogroszkiem jest tanie, wydajne i bardziej ekologiczne, jednak zakup specjalnego pieca to koszt kilkunastu tysięcy. W poniższy artykule spróbujemy podpowiedzieć ci, czy to inwestycja dla ciebie.
Piec na ekogroszek
Kocioł na ekogroszek to specjalnie przystosowany piec, który z dostarczonego paliwa wyciąga maksimum możliwości. Na rynku dostępne są coraz nowocześniejsze modele pieców, przy których ingerencja człowieka jest praktycznie niepotrzebna. Piec na ekogroszek jest coraz bardziej popularny dzięki swojej nowoczesnej technologii półautomatycznego działania. Posiadacz pieca powinien dodawać paliwo do podajnika raz na kilka lub kilkanaście dni. Programowalny elektroniczny sterownik dba o utrzymanie stałej temperatury, dostosowanie siły spalania w piecu i podawanie porcji ekogroszku do komory spalania.
Bardzo ważne jest kupowanie ekogroszku wysokiej jakości. Możemy wybierać wśród paliw o różnej kaloryczności, wysokości emisji dwutlenku węgla, zawartości siarki i ilości powstającego popiołu. Im wyższa kaloryczność, tym mniej paliwa będzie potrzebne do wytworzenia tej samej ilości energii. Warto jednak pamiętać, że ekogroszek musi bezwzględnie być suchy. Wilgotne paliwo będzie prowadziło do zatorów i awarii pieca.
Piec na ekogroszek z podajnikiem
Piec na ekogroszek z podajnikiem charakteryzuje się wyższym stopniem automatyzacji. Istnieją różne rodzaje podajników, a najpopularniejsze to podajniki śrubowe lub szufladowe. Piec na ekogroszek z podajnikiem śrubowym powinien posiadać funkcję biegu wstecznego, który pozwala odblokować śrubę w przypadku utknięcia w niej zbyt dużego kawałka ekogroszku. Śrubę kontrującą wymienia się kilka razy w trakcie sezonu grzewczego. Dlatego tak ważne jest, aby istniał łatwy dostęp do śruby.
Jaki kocioł na ekogroszek
Jeśli zastanawiasz się jaki piec na ekogroszek kupić nie sugeruj się ceną. Kwoty od 9 tysięcy do nawet 18 tysięcy to aktualny przedział cenowy. Jest to duża inwestycja, jednak zwraca się dzięki wydajnemu paliwu. Najważniejsza jest jakość i materiały, z których jest wykonany kocioł na ekogroszek. Materiały, z których zbudowany jest piec na ekogroszek muszą być solidne i posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Stal czy żeliwo odpowiedniej grubości zabezpiecza kocioł na ekogroszek przed traceniem ciepła.
Pamiętaj o tym, że możesz dłużej bezawaryjnie użytkować swój piec, kupując wysokiej jakości ekogroszek. Piec w przypadku awarii nie powinien być naprawiany samodzielnie. Jest to na tyle skomplikowany system, że należy wezwać wykwalifikowanego specjalistę.
Piec na ekogroszek – czy warto?
Naszym zdaniem warto zamontować u siebie w domu piec centralnego ogrzewania na ekogroszek. Jest to nowoczesny i prawie całkowicie zautomatyzowany system, który przy dłuższym użytkowaniu w pełni zwraca koszta inwestycji. Paliwo do pieca jest dużo bardziej wydajne i ekologiczne niż tradycyjny węgiel kamienny. Ogrzewanie ekogroszkiem się opłaca, ponieważ materiał spala się do samego końca. Jest też oczyszczony z większości toksycznych substancji i posiada wysoką kaloryczność. W celu dobrania odpowiedniego kotła, zaproś do siebie do domu konsultanta z firmy produkującej piece na ekogroszek jako alternatywy dla kotłów na paliwo płynne.