Dzielenie pokoju na dwa mniejsze

Niedostatek wolnego miejsca w domu czy w mieszkaniu można rozwiązać, dzieląc większy pokój na dwa mniejsze. Istnieje wiele sposobów na uzyskanie dwóch, zamiast jednego pomieszczenia. W ten sposób oddzielisz kuchnię od salonu, pokój dziecięcy od własnej sypialni lub dwa lokale przeznaczone dla pociech od siebie. Jak to zrobić? Zobacz, jak w praktyce wygląda dzielenie pokoju?

Kiedy dzielić pokój na dwa mniejsze?

Podzielenie większego pokoju na dwa mniejsze może być świetnym pomysłem na zdecydowane odgrodzenie od siebie pomieszczeń o odmiennym przeznaczeniu. Pozwala to na uzyskanie bardziej funkcjonalnej przestrzeni i na jej reorganizację. Bardzo często decyzję o podziale pomieszczenia na dwie części podejmują rodzice, których pociechy mają wspólny pokój. Brak prywatności w takiej sytuacji bywa tym mocniej dotkliwy, jeśli pomiędzy rodzeństwem istnieje różnica płci i duża różnica wieku. Podział pokoju na dwa mniejsze przyniesie być może zmniejszenie przestrzeni do przechowywania, ale pozwoli dzieciom na posiadanie miejsca tylko dla siebie.

Dwa pokoje to dobre rozwiązanie, jeśli dotychczas miałeś połączoną kuchnię z salonem, ale nie odpowiada Ci to na dłuższą metę (zobacz też kuchnie włoskie – meble i pomysły na aranżację). Nie chcesz, by przyjmowani goście w pokoju dziennym widzieli, co masz w kuchni albo przeszkadzają ci zapachy związane z gotowaniem, swobodnie rozprzestrzeniające się po mieszkaniu.

Wydzielenie z pokoju dwóch niezależnych przestrzeni może być dobrym pomysłem, jeśli chcesz odgrodzić część sypialnianą, do której nikt poza Tobą nie będzie miał dostępu. Możesz stworzyć podział pokoju na sypialnię i salon np. w kawalerce czy małym mieszkaniu. Dzielenie pomieszczenia na dwa jest opcją dostępną w wielu różnych przypadkach – w domach jednorodzinnych i w mieszkaniach.

Kuchnia

Podzielenie pokoju – jaki materiał na ściankę?

Podstawowym sposobem na podzielenie pokoju na dwa mniejsze jest ustawienie pomiędzy wyodrębnionymi przestrzeniami w domu czy w mieszkaniu ścianki działowej. Oddzieli ona skutecznie, fizycznie od siebie dwa pomieszczenia i może pomóc w ich izolacji akustycznej, jeśli zostanie prawidłowo skonstruowana. Z czasem i chęcią powrotu do dawnego rozkładu będzie można ją wyburzyć – zobacz jak wyburzyć ściankę działową.

Jaki materiał na ściankę w dzielonym na dwa pokoju najlepiej będzie się do tego celu nadawał? Możesz wybierać spośród kilku różnych rozwiązań:

  • Płyty gipsowo-kartonowe – najprostszym, tanim i szybkim sposobem na wydzielenie przestrzeni w dużym pokoju i stworzenie dwóch niezależnych od siebie pomieszczeń będzie wykorzystanie w tym celu ściany działowej wykonanej z płyty gips-karton, którą przykręca się do rusztu z profili stalowych lub aluminiowych przymocowanych do podłogi, sufitu i ściany. Budowa takiej ściany nie trwa długo, ale warto pamiętać o umieszczeniu pomiędzy dwoma warstwami płyt k-g wełny mineralnej, dla izolacji akustycznej obu pomieszczeń.
  • Bloczki betonowe, pustaki lub cegły – materiały murarskie pozwolą na wykonanie trwałej i solidnej przegrody, która pozwoli nawet na powieszenie na niej półki czy telewizora. Przy wyborze silikatów czy bloczków z betonu komórkowego do budowy ścianki przy dzieleniu pokoju na dwa nie trzeba martwić się izolacją akustyczną, bo nawet jednowarstwowa ściana będzie dobrze wygłuszona.
  • Cegły – ściany z cegły klinkierowej są trwałe, solidne, a przy tym mają unikalne walory estetyczne. Nie wymagają nawet wykańczania, ale nie będą miały izolacji akustycznej.
  • Szkło – oryginalnym pomysłem na wydzielenie np. sypialni będzie wykonanie szklanej ścianki, najlepiej z matowego, nieprzejrzystego szkła.
  • Panele – dla przedzielenia przestrzeni wykorzystać możesz panele, czyli parawany montowane na stałe, dla oddzielenia od siebie dowolnych stref w domu.
  • Drzwi przesuwne – można je wykorzystać dla oddzielenia salonu i kuchni czy jadalni od siebie.
  • Luksfery – bardzo dobrym pomysłem dla odgrodzenia np. toalety od części kąpielowej w łazience będzie zastosowanie ścianki z luksferów.

Zobacz też:

Poziomica laserowa, laser krzyżowy – działanie i zastosowanie

Jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Dzielenie pokoju z jednym oknem

Problem z dzieleniem pokoju na dwa mniejsze powstaje w szczególności wtedy, gdy pierwotnie w pomieszczeniu jest tylko jedno okno, a Ty nie chcesz przeprowadzać szeroko zakrojonego remontu z wybiciem nowych otworów. Jak rozwiązać dylemat, by każdy z powstających po podziale pokoi miał dostęp do światła słonecznego?

Możesz przedzielić pomieszczenie na dwa pokoje z użyciem szaf, parawanów czy ażurowego regału. To szybki, skuteczny i tani sposób na to, by wygospodarować dwie strefy pokoju, a jednocześnie zapewnić dostęp do światła słonecznego.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Artykuł omawiający sposoby na podział pokoju na dwa mniejsze pomieszczenia. Przedstawione w nim pomysły są praktyczne i estetyczne, co może być pomocne dla osób, które chcą zwiększyć funkcjonalność swojego mieszkania. Podzielony na kilka części tekst szczegółowo omawia różne możliwości podziału przestrzeni, uwzględniając m.in. materiały, koszty i stopień skomplikowania. Ogólnie rzecz biorąc, artykuł ten może być przydatny dla osób poszukujących sposobów na wykorzystanie przestrzeni w swoim domu lub mieszkaniu w sposób bardziej efektywny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *