Zakup i instalacja klimatyzatorów w domach prywatnych

Uzyskanie i zachowanie odpowiedniego komfortu termicznego we wnętrzach mieszkalnych z pewnością wpływa na samopoczucie lokatorów. Chodzi tu nie tylko o ogrzewanie, ale i schładzanie pomieszczeń, do czego może być wykorzystywana klimatyzacja. W domach prywatnych i mieszkaniach może być ona zapewniona dzięki prostym klimatyzatorom. Czym one są i jak je zamontować? Czy warto zainwestować w instalację klimatyzatora w domu?

Czym jest klimatyzator typu split?

Mianem klimatyzatorów określa się urządzenia, które pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniu zadanej temperatury. Wykorzystują do tego celu sprężarkowy obieg czynnika chłodniczego. Możesz zastosować w domu klimatyzatory przenośne, które nie wymagają żadnej instalacji, lub klimatyzatory stacjonarne.

Do klimatyzatorów stacjonarnych domowych zalicza się m.in. popularne klimatyzatory typu split, które składają się z:

  • jednostki wewnętrznej,
  • jednostki zewnętrznej,
  • instalacji hydraulicznej,
  • instalacji elektrycznej.

Jednostka wewnętrzna, inaczej parownik klimatyzatora typu split, montowana jest w pomieszczeniu i to ona w istocie odpowiada za schładzanie powietrza. Jednostką zewnętrzną jest skraplacz, instalowany poza budynkiem. Obie jednostki łączy instalacja hydrauliczna, w której jest freon, czyli czynnik chłodniczy, a zasilanie zapewnia instalacja elektryczna (zobacz przebudowa instalacji elektrycznej).

W przypadku klimatyzatorów split możesz wybrać jeden z typów urządzenia do klimatyzowania domu:

  • klimatyzator ścienny, montowany na ścianie,
  • klimatyzator ścienno-przysufitowy, montowany bezpośrednio na konstrukcji stropu,
  • klimatyzator kasetonowy – praktyczny, zajmuje niewiele miejsca i zapewnia rozprowadzanie schłodzonego powietrza w kilku kierunkach,
  • klimatyzator konsolowy – najczęściej montaż klimatyzatora w takim przypadku odbywa się w dolnej części ściany,
  • klimatyzator kanałowy – najczęściej stosowany w pomieszczeniach biurowych i w budynkach użyteczności publicznej, gdzie instalację wbudowuje się w strop,
  • klimatyzator przypodłogowy – podobny do grzejników tego samego typu, montowany we wnękach w podłodze lub w rogach pomieszczeń.
Klimatyzacja

Zakup klimatyzatora z usługą montażu

Pomimo faktu, że montaż klimatyzatora nie jest trudnym zadaniem, to jednak w wielu przypadkach, jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy w tym zakresie, możesz zdecydować się na zakup urządzenia od razu z usługą montażu. Klimatyzacja do domu zostanie zamontowana przez fachowca, który zadba o sprawność działania całego systemu.

Zobacz też:  Jakie akcesoria do grillowania warto kupić, aby przygotować pyszne posiłki na świeżym powietrzu?

Właściwie poziom skomplikowania montażu klimatyzacji w domu zależy od tego, z jakim rodzajem sprzętu masz do czynienia i ile wolnego miejsca jest na niego przeznaczone. Montaż rozpoczyna się od instalacji jednostki wewnętrznej, a następnie powinien być wykonany otwór dla instalacji freonowej odprowadzającej skropliny do jednostki zewnętrznej. Połączenie ma być wykonane z lekkim spadkiem w kierunku zewnętrznym, co umożliwia grawitacyjny odpływ skroplin. Przy testowaniu szczelności i drożności połączenia do instalacji wlewana jest woda, która powinna spłynąć do tacy ociekowej klimatyzatora. Jeśli drożność nie budzi wątpliwości, można wykonać kolejny krok przy wdrożeniu klimatyzacji podlegający na podłączeniu instalacji chłodniczej.

Kiedy instalowana jest jednostka zewnętrzna, trzeba pamiętać o wypoziomowaniu konstrukcji z wykorzystaniem specjalnych gumowych podkładek, by chronić ją przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym. Nie może być ona zamontowana bezpośrednio na ścianie (zobacz też co wybrać na ścianę w przedpokoju?), ale z wykorzystaniem odpowiednich uchwytów.

Instalacja klimatyzacji w domu powinna obejmować ponadto:

  • próbę szczelności,
  • wykonanie próżni w układzie klimatyzacyjnym,
  • instalację połączeń elektrycznych,
  • wypełnienie klimatyzacji czynnikiem chłodniczym.

Instalacja klimatyzatora na własną rękę

Obecnie obowiązują w Polsce przepisy ustawy F-Gazowej. Zabrania ona instalacji klimatyzacji w domu na własną rękę, jeśli dana osobna nie ukończyła szkolenia z F-Gazów. Zakazane jest też sprzedawanie klimatyzatorów osobom i firmom, które nie mają certyfikatów z ukończonych szkoleń.

Dlatego normą jest oferowanie klimatyzatora z montażem. Instalator wskaże najlepsze miejsce na realizację, która zapewni rozprowadzenie powietrza po danej przestrzeni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *